4 najczęstsze przyczyny wypadania zębów

Problemy z zębami to w dzisiejszych czasach bardzo częsta i nieraz bagatelizowana przypadłość. U wielu osób pojawia się próchnica, zapalenia dziąseł itp., natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może mieć nieprzywiązywanie uwagi do dbania o jamę ustną. 

Jedną z tych konsekwencji jest wypadanie zębów, które jeśli już zacznie występować, to ciężko sobie z nim poradzić, dlatego poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny wypadania zębów i kilka sposobów jak sobie z nimi poradzić. 

Najczęstsze przyczyny wypadania zębów

Osoby dorosłe przywiązują znacznie mniejszą wagę do dbania o zęby, niż dzieci, młodzież i starsi, dlatego też to u nich można zauważyć najczęstsze przyczyny ich wypadania. A są to:

  1. Nieodpowiednia higiena 

Ludzie często zapominają o prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Żyjąc w biegu, szczotkują zęby zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie, zapominając o nitkowaniu czy płukaniu ich po posiłkach. Na niekorzyść odpowiedniego pH w ustach, czyli czynnika osłabiającego szkliwo i moc zębów wpływa również częste żucie gum zamiast szczotkowania oraz niewymienianie szczoteczki do zębów rzadziej niż raz na 3 miesiące.

  1. Różne choroby

Najczęstszą przyczyną wypadania zębów są choroby jamy ustnej. Nie są to oczywiście afty czy drobne stany zapalne dziąseł, ale zwłaszcza paradontoza lub osteoporoza

Ta pierwsza przypadłość to choroba dziąseł i przyzębia, która wynika właśnie z nieodpowiedniej higieny. Kamień osiadając na zębach i dziąsłach osłabia przyczepność i tworzy kieszonki dziąsłowe gromadzące bakterie, w wyniku których zęby słabną i wypadają. 

Osteoporoza zaś to choroba układu kostnego, która dotyczy nie tylko osłabienia kości kręgosłupa, ale także innych kości, w tym zębów. Schorzenie to osłabia gęstość kości i w rezultacie naraża je na złamanie, a w przypadku zębów – na wypadanie. 

  1. Geny 

Na wypadanie zębów mają również wpływ geny, to znaczy, że jeśli w rodzinie występuje taka przypadłość, lub genetycznie posiadamy nierówności szczęki, to dziedzicznie zyskujemy tendencję do osłabienia zębów. W tym jednak wypadku możemy temu zaradzić, dbając o prawidłową higienę lub – jak radzi chirurg szczękowy z Opola: skorzystać z możliwości korekcji szczęki i tym samym wzmocnić przyczepność zębów do dziąseł

  1. Unikanie dentystów

Z nieodpowiednią higieną wiąże się również brak rutynowych wizyt u dentystów. Wielu ludzi sądzi, że do specjalisty należy się udać tylko w wypadku konkretnych dolegliwości, natomiast stomatologa powinno się odwiedzać co najmniej 2 razy w roku, by mógł on dokładnie sprawdzić stan naszych zębów. Podczas takich wizyt wykonuje się również piaskowanie oraz odkamienianie zębów, dzięki czemu są one znacznie czystsze i mocniejsze, a w rezultacie odporne na wypadanie. 

Jakie objawy zwiastują wypadnięcie zębów?

To, że zęby mają tendencję do wypadania, można zauważyć już nieco wcześniej i skutecznie temu zapobiec. Do najczęstszych zwiastunów osłabienia zębów należą: 

  • objawy chorób – ból zębów, dziąseł, przekrwione dziąsła,
  • osłabienie zębów – trudności w przegryzaniu,
  • drobna, choć zauważalna ruchliwość zębów,
  • stosunkowo szybkie żółkniecie lub czernienie zębów przy standardowej higienie.

Jeśli więc zauważymy któreś z powyższych objawów lub cokolwiek co nas zaniepokoi, warto udać się do specjalisty i skonsultować te przypadłości, by jak najszybciej zapobiec wypadaniu zębów.

Jak jeszcze zapobiec wypadaniu zębów?

Podsumowując powyższe czynniki wpływające na wypadanie zębów, można stwierdzić, że kluczowymi działaniami przeciw temu są:

  • częsta i dokładna higiena zębów, 
  • odwiedzanie dentysty raz na pół roku w określonych przez siebie porach, 
  • unikanie twardego jedzenia i czynników osłabiających zęby, 
  • profilaktyka przeciw chorobom, czyli wdrożenie odpowiedniego leczenia paradontozy i osteoporozy. 

dentysta

Aby dowiedzieć się, jak jeszcze zapobiec wypadaniu, zwłaszcza jeśli grozi nam ono ze względów dziedzicznych, warto przy najbliższej wizycie zapytać dentysty, co jeszcze można robić. Mimo nieraz negatywnego stosunku do tych specjalistów dobrze jest słuchać ich zaleceń, czy to dotyczących prawidłowego szczotkowania, czy odpowiedniego spożywania posiłków, by cieszyć się zdrową jamą ustną i pełnym uzębieniem, nawet na starość. 

Comments are closed.