Badania podstawą profilaktyki

Praktycznie każdy człowiek a przynajmniej ten mieszkający w krajach pierwszego świata ma za sobą standardowy pakiet badań, które przeprowadzane są w ramach powszechnej służby zdrowia. Już od najmłodszych lat ludzie poddawani są rozmaitym badaniom od tych najprostszych takich jak badanie stetoskopem czy za pomocą prostych instrumentów lekarskich aż po badanie PET czy rezonans magnetyczny włącznie. Część z nich wykonuje się profilaktycznie a część tylko przy wyraźnym podejrzeniu choroby. Faktem jest natomiast, że dzisiejsza diagnostyka ma naprawdę wiele do powiedzenia. Zastanawiające przy tym jest jak wiele ma dzisiaj do zaoferowania medycyna w porównaniu do czasów sprzed 100 lat. Postęp jaki się dokonał pozwala nam dokładnie zbadać każdego człowieka a przy tym wdrożyć sensowne programy profilaktyczne.

USG – badanie, które wiele wyjaśnia

Jednym z tych badań, które odbiło największe piętno na dzisiejszym wyglądzie służby zdrowia jest badanie USG. Jest to jedno z podstawowych środków pozwalających stwierdzić czy w danym miejscu w ciele „coś się dzieje”. Niestety takie rozwiązanie ma swoje ograniczenia i przykładowo w porównaniu z rezonansem magnetycznym działa dosyć powierzchownie. Jednak i to wystarczy aby zbadać płód, jamę brzuszną czy sprawność poszczególnych organów. To wiele jeśli chodzi o tak popularne badanie w ciąży. Do jego wykonania konieczne jest posiadanie tak zwanego aparatu ultrasonograficznego, który działa na zasadzie wysyłania fal o specjalnych zakresach. Dzięki temu lekarz przeprowadzający badanie od razu dostaje konkretny obraz na ekranie. Oczywiście nie jest to tak dokładny i oczywisty obraz jakiego moglibyśmy się spodziewać jednak wprawne oko specjalisty potrafi dopatrzeć się na nim patologii.

usg

I w ten oto sposób lekarz potrafi w 15 minut stwierdzić czy są powody do niepokoju. W przypadku niektórych chorób nie wystarczy tylko wykonać badanie USG, żeby zweryfikować chorobę jednak takie badanie w ciąży może przynajmniej wskazać na konieczność wykonania dodatkowej diagnostyki, która potwierdzi przypuszczenia. Tak czy inaczej USG to kamień milowy jeśli chodzi o medycynę i nie zapowiada się aby w najbliższej przyszłości stworzono metodę, która wyprze poczciwy ultrasonograf. Oczywiście znaczenie ma tutaj także klasa urządzenia ponieważ aparat aparatowi nierówny. Również cena za poszczególny sprzęt potrafi się znacznie różnić. Jednak nie jest to już zmartwienie pacjenta – ten może się cieszyć z tego że jego lekarz ma narzędzie pozwalające na szybką diagnostykę.

Comments are closed.