Badanie ultrasonograficzne – na czym polega?

Badanie ultrasonograficzne, skrótowo opisywane jako USG, zalicza się do badań bezpiecznych dla organizmu ludzkiego, nieinwazyjnych i bezbolesnych. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest to badanie, na czym polega i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.

Czym jest badanie USG?

USG jest jednym z badań diagnostycznych, które umożliwia wgląd w strukturę narządów wewnętrznych – możemy dzięki temu ocenić, czy nie doszło do niebezpiecznych przemieszczeń, czy kształt i wielkość narządu jest prawidłowa, a także, czy nie pojawiły się zmiany takie jak torbiele, guzy, zwyrodnienia lub zmiany nowotworowe. Na podstawie informacji zgromadzonych podczas badania USG lekarz jest w stanie opisać charakter ewentualnych zmian, określić poziom możliwego zagrożenia dla zdrowia lub życia, a także opracować przebieg dalszego leczenia.

Na jakiej zasadzie działa aparatura do USG?

Nazwa “ultrasonografia” wywodzi się z greckich słów, oznaczających “dźwięk”, “rysunek” i “najwyższy poziom”. Jest tak dlatego, że do działania aparatury wykorzystywane są ultradźwięki i zasada, według której poszczególne narządy mają nieco inne brzmienie, na podstawie którego aparatura tworzy widoczny dla lekarza obraz. Im niższa zastosowana częstotliwość ultradźwięku, tym lepiej widoczne są głębiej położone struktury wewnętrzne.

Jak przebiega badanie USG?

Przebieg badania jest dosyć prosty – odsłaniamy część ciała, na której ma być przeprowadzone badanie, po czym lekarz przygotowuje ją poprzez smarowanie żelem ułatwiającym poślizg głowicy aparatu i przenikanie fal ultradźwiękowych. Podczas badania lekarz przesuwa głowicą wzdłuż badanej części ciała, by uzyskać wielowymiarowy obraz. Wyniki uzyskujemy natychmiast po zakończeniu badania – lekarz drukuje zdjęcia i dokonuje ich opisu.

Czy badanie USG jest bolesne?

Ogólnie badanie ultrasonograficzne nie boli. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy podczas badania wykrywane są zmiany patologiczne, których uciskanie może wywoływać ból. Bolesne odczucia mogą towarzyszyć również kobietom podczas USG dopochwowego, jeśli odczuwają one strach przed badaniem, lub jeśli pojawiły się zmiany chorobowe. W ramach badań USG może pojawiać się lekki dyskomfort podczas nakładania żelu na skórę, jako że jest on dosyć chłodny. Dyskomfort może wywoływać również fakt, że w niektórych przypadkach wskazane jest wykonywanie badania przy pełnym pęcherzu moczowym, by poprawić przejrzystość obrazu.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Z uwagi na istnienie wielu różnych rodzajów USG, obejmujących m.in. badanie piersi, tarczycy, prostaty, płodu, badanie ginekologiczne, USG jamy brzusznej i wiele innych, częstotliwość przeprowadzania może być zupełnie odmienna. Ultrasonografia jest badaniem bezpiecznym dla ludzkiego organizmu, zatem można wykonywać je tak często, jak zachodzi ku temu potrzeba. Poniżej przykłady:

  • USG płodu – co najmniej 3 razy w trakcie trwania ciąży,
  • USG piersi – profilaktycznie co 2 lata,
  • USG tarczycy – profilaktycznie raz na 3 lata, w przypadku zdiagnozowanych chorób raz na rok lub wedle zaleceń lekarza,
  • USG ginekologiczne – raz na dwa lata lub wedle zaleceń lekarza.

Większość badań USG wykonuje się w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, kłopoty z trawieniem, napady senności, nagła utrata wagi bez stosowania diety, szmery w sercu, nadciśnienie tętnicze i wiele innych, niepokojących objawów.

Kursy ultrasonografii – jak duże mają znaczenie dla lekarzy?

Kursy medyczne są doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla studentów medycyny, stażystów i praktykantów, lecz również dla praktykujących lekarzy, którzy mają szansę ugruntować wiedzę i zapoznać się z nowościami w branży medycznej. Dobrze opracowane kursy ultrasonografii, np. takie jak w Medelight, są skierowane przede wszystkim na wiedzę praktyczną, w ramach której kursanci mają możliwość wykonywania badań na aparaturze stacjonarnej i przenośnej pod okiem doświadczonych fachowców.

Dodatkowym plusem jest stały dostęp do nagrań z webinarów, umożliwiający powtórzenie najważniejszych wiadomości w dogodnej chwili.

Comments are closed.