Blizny na ciele – czy można je usunąć?

Blizny pojawiają się samoistnie i świadczą o tym, że rana uległa zagojeniu. Mimo to, większość z nam uważa, iż są one nieestetyczne i podejmuje kroki by się ich pozbyć. Na szczęście współczesna medycyna daje ogromne możliwości ich usunięcia. Usuwanie blizn może odbywać się w sposób inwazyjny (np. laseroterapia) lub nieinwazyjny. W aptekach dostępne są maści i kremy na blizny, które pozwalają nam zmniejszyć widoczność i głębokość znamion. Wspomagają one leczenie blizn pooperacyjnych oraz tych powstałych w wyniku urazów w sposób bezbolesny i można je stosować w domowym zaciszu.

Samodzielne usuwanie blizn

Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie nam zmierzyć z problemem usuwania blizn. Niespodziewany uraz czy choroba może dotknąć każdego z nas. To czy blizny się pojawią czy nie w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych skłonności do powstawania tego typu znamion. Leczenie blizn może być utrudnione jeśli mamy ciemną karnację lub kiedy dochodzi do wtórnego gojenia się rany. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy problemów z prawidłową regeneracją tkanek skóry, a znamię pojawiło się po raz pierwszy to najprawdopodobniej żel na blizny powinien wystarczyć w ich skutecznym leczeniu.

Leczenie znamion może odbywać się wespół ze specjalista

Rozwój medycyny powoduje, że coraz więcej lekarzy lecząc swoich pacjentów dokłada starań, by w wyniku przeprowadzanych operacji powstawały jak najmniejsze blizny. Ma to szczególnie znacznie, gdyż leczenie blizn pooperacyjnych jest procesem długim i nie zawsze w 100% skutecznym. Tak więc blizny leczenie staje coraz częstszym tematem rozmów specjalistów. Ci z nich, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami w tym obszarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i nawet publikują artykuły na ten temat w pismach branżowych. Nie bez znaczenia dla leczenia znamion ma również upowszechnienie preparatów, wspierających usuwanie blizn.

blizna na rece

Zbliznowacenia, które powstają w wyniku wypadków samochodowych lub innych urazów nie tylko szpecą ciało, ale również wpływają na psychikę osoby, która musi z nimi żyć. Blizny na twarzy codziennie przypominają jej o niebezpiecznym wypadku lub napadzie, którego była ofiarą. Terapia psychologiczna może wyleczyć jej lęki i niepokoje, ale nie pozbawi jej przykrej pamiątki, którą ogląda rano w lustrze. Dodatkowo np. blizny po oparzeniach są szczególnie nieestetyczne i często występują w miejscach widocznych przez co osoba oszpecona musi znosić ciekawskie spojrzenia przechodniów.

Żel leczący blizny

Osobom, które mają nieestetyczne znamiona w widocznych miejscach, szczególnie zależy na ich usunięciu. Blizny na twarzy, dekolcie, szyi, dłoniach są wyjątkowo trudne do ukrycia przed ciekawskich wzrokiem innych ludzi. Dlatego leczenie blizn w takich miejscach musi następować szybko i w sposób nieinwazyjny. Silikonowy żel na blizny może okazać się najwygodniejszym, a zarazem wyjątkowo skutecznym sposobem na ich usunięcie. Preparat tworzy niewidoczną warstwę na powierzchni skóry, dzięki temu mimo iż jest niewidoczny, działa przez cały dzień. Można nakładać na niego inne kosmetyki, w tym pudry które mogą zamaskować nieestetyczne znamię.

Każdego dnia zwiększa się liczba osób, które ucierpiały w wyniku pożarów. Blizny po oparzeniach są często są usuwane za pomocą operacji plastycznych. Niewiele osób jednak wie, że tych znamion można uniknąć, stosując nowoczesne metody leczenia już na etapie gojenia się uszkodzonych tkanek. Ma to niebagatelne znaczenia, szczególnie gdy chcemy uniknąć powstania blizny na twarzy. Gdy nieestetyczne znamiona już powstaną znacznie trudniej je usunąć, ponieważ ogień i żar niszczą tkanki często do ich najgłębszych warstw. Nowe metody leczenia wspomagają prawidłową regenerację tkanek i jednocześnie zmniejszają ból pooparzeniowy.

Wbrew pozorom trądzik nie jest chorobą skóry, która dotyka tylko nastolatków. Coraz częściej występuje on u osób dorosłych, które nigdy wcześniej nie miały problemów z cerą, a okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Po wyleczeniu trądziku może okazać, że na naszej twarzy powstały blizny po pryszczach. Często są one powodem kompleksów i niskiej samooceny. Niestety leczenie blizn potrądzikowych bywa bardzo trudne i nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Jeśli jest ich dużo i są one wyjątkowo głębokie to nawet stosowanie inwazyjnych metod z zastosowaniem kwasów i lasera nie sprawi, że znikną całkowicie.

Usuwanie blizn metodą silikonową

Silikon jest jednym z głównych składników preparatów, które wspomagają leczenie blizn potrądzikowych. Jego naturalne właściwości powodują, że substancja spłyca znamiona, wygładza skórę i zmniejsza przebarwienia wokół blizny po pryszczach. Dodatkowo raz nałożony krem lub żel na blizny przez wiele godzin utrzymuje się na powierzchni skóry, nie powodując jej wysuszenia ani macerowania. Silikon jest dobrze tolerowany również przez osoby z wrażliwą skórą podatną na alergie. Po aplikacji nie zostawia najmniejszych śladów na skórze, a jego stosowanie nie wyklucza używania innych kosmetyków. Pamiętajmy, że całkowite usuwanie blizn powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza dermatologa, który posiada rozległą wiedzę w tej materii.

Comments are closed.