Blizny po trądziku – na jakie zabiegi warto się zdecydować?

Z trądzikiem w wieku dojrzewania zmaga się coraz więcej osób. Zmiany w gospodarce hormonalnej, a także sposób odżywiania się czy jakość powietrza nie sprzyjają temu, aby skóra pozostała zawsze gładka.

Zwłaszcza, że trądzik nierzadko pojawia się również w wieku dorosłym, pozostawiając po sobie nieestetyczne przebarwienia i blizny

Z bliznami potrądzikowymi zmaga się niemal każdy, u kogo trądzik objawia się ropnymi zmianami, nakładającymi się całymi partiami na danym obszarze skóry. Do blizn nie zawsze prowadzi samodzielne wyciskanie zmian, rozdrapywanie ich czy nieprawidłowa pielęgnacja – pojawienie się przebarwień nierzadko jest naturalnym procesem. Uszkodzenia skóry pozornie są nieodwracalne i bardzo trudno jest samodzielnie wyciszyć blizny. Konieczne jest przeprowadzenie szeregu zabiegów kosmetologicznych bądź z zakresu medycyny estetycznej. 

Skąd się biorą blizny po trądzikowe? 

Osoby zmagające się przez wiele lat z trądzikiem wiedzą, jak uporczywa potrafi być to walka i jak wiele emocji wzbudza. Jednak po zniknięciu krostek można założyć, że to wcale nie jest koniec. 

Skóra po trądziku nie będzie idealnie gładka jak ta, która nigdy nie musiała zmagać się z efektem dojrzewania bądź zaburzonej gospodarki hormonalnej czy innymi chorobami nasilającymi trądzik. Niestety, blizny po trądziku potrafią być tak samo mało estetyczne, jak sam trądzik. Usunięcie ich bez pomocy kosmetologa bądź lasera jest wręcz niemożliwe. Nie istnieją żadne domowe sposoby, które pozwoliłyby na szybkie i skuteczne pozbycie się blizn z twarzy, pleców czy dekoltu. 

Blizny po trądziku dzielą się na trzy rodzaje: 

  • przerostowe – charakteryzują je wypukłości na skórze, 
  • zanikowe – na skórze pojawiają się wgłębienia, 
  • przebarwienia, które nie znikają pomimo zabiegów pielęgnacyjnych. 

Same blizny są efektem uszkodzenia skóry właściwej, gdzie bardzo szybko pojawia się tkanka łączna włóknista. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej może doprowadzić do ich pojawienia się. 

Zmniejszenie blizn po trądziku laserem 

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się blizn po trądziku jest laseroterapia. Usuwanie blizn potrądzikowych we Wrocławiu w CM Medus odbywające się z wykorzystaniem lasera pozwala na osiągnięcie widocznych efektów już po pierwszych zabiegu. Działanie wiązki lasera na zmieniony obszar skóry pobudza ją do odnowy, co skutkuje usunięcie martwych komórek skóry. Naturalne procesy regeneracyjne skóry, przyspieszone działaniem lasera sprawiają, że na miejscu uszkodzonej warstwy naskórka pojawia się nowa, gładka. 

Zaletą zastosowania laseroterapii jest także wyrównanie cery, a także usunięcie zmian ropnych zalegających w głębokich warstwach skóry. Dzięki temu można także podleczyć pozostałości po trądziku. Nie można jednak zapomnieć, że laseroterapia leczy tylko skutki trądziku, nie zaś same zmiany. Dlatego aby móc poddać się zabiegowi, trądzik powinien znajdować się w stanie wyciszenia.

Aktywny trądzik jest wyraźnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laseroterapii. Dlatego też przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który podejmie decyzje, co do tego, czy można laserowo usunąć blizny i czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań. 

Mezoterapia mikroigłowa jako sposób na redukcję blizn po trądziku 

Jednym z zabiegów zalecanych do skóry, na której pojawiły się blizny potrądzikowe, jest mezoterapia mikroigłowa. Ta metoda usuwania blizn polega na dostarczeniu koktajli odżywczych w niższe partie skóry, a co się z tym wiąże – zmuszenie jej do produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie dochodzi do stopniowego wypełnienia blizn potrądzikowych. 

Aby jednak mezoterapia mikroigłowa przyniosła widoczne efekty, konieczne jest regularne jest przeprowadzanie. 

Zabiegi kwasami i pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym 

Innym sposobem na usunięcie bądź złagodzenie blizn po trądziku, są zabiegi kwasami wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Można je przeprowadzać jeszcze na etapie leczenia trądziku, co z pewnością przyczyni się do wyciszenia zmian, a także zapobiegnie powstawania nowych blizn. 

blizny

Warto jednak wiedzieć, że zabiegi kwasami, aby dały widoczny efekt, należy cyklicznie powtarzać i odpowiednio pielęgnować swoją cerę. Kwasy powinien nakładać jedynie kosmetolog, który doskonale zna reakcje naszej cery, gdyż niewłaściwe nałożony preparat może poważnie uszkodzić naskórek, prowadząc do pojawienia się nowych przebarwień. 

Większość pacjentów z bliznami potrądzikowymi decyduje się na przeprowadzenie zabiegu laseroterapii. Tylko w taki sposób można uzyskać niemal natychmiastowe efekty. 

Comments are closed.