Cechy fotela do ćwiczeń oporowych

Skuteczna rehabilitacja kończyn górnych i dolnych nie musi już być żmudna! Wręcz przeciwnie, z pomocą współczesnego sprzętu rehabilitacyjnego może nawet do pewnego stopnia stać się zajmującą zabawą, a z pomocą obecnie stosowanych metod, jeszcze skuteczniej zachęcać pacjenta do czynienia dalszych postępów w powrocie do pełnego zdrowia. Mowa o fotelu do ćwiczeń oporowych. Jakie są jego najważniejsze cechy?

Fotel do ćwiczeń oporowych – czemu służy?

Głównym założeniem jest rehabilitacja kończyn górnych i dolnych w ramach kinezyterapii, czyli w najkrótszej definicji, leczenia ruchem. Zastosowanie profesjonalnego fotela do ćwiczeń oporowych pozwala na wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych również w zaciszu własnego domu. Opierając opis zalet na przykładzie fotela Leg Force Feedback, dostępnego w ofercie sklepu internetowego x-reh.pl, warto zwrócić uwagę na zastosowanie innowacyjnej technologii biofeedback, w jeżyku polskim określanej jako biologiczne sprzężenie zwrotne.

Oznacza to w najprostszych słowach, że pacjent otrzymuje od swojego organizmu informacje o zmianach stanu fizjologicznego. Zastosowanie odpowiedniej technologii pozwala na świadome sterowanie tymi czynnościami organizmu, które na ogół zachodzą poza naszą świadomością, by móc monitorować postępy i zyskać nad nimi realny wpływ, zwiększając skuteczność rehabilitacji i zaangażowanie w jej przebieg.

Najczęstsze zastosowania fotela do ćwiczeń oporowych

Oprócz oddziałów rehabilitacyjnych i prywatnych domów, fotele te znaleźć można również na oddziałach neurologii, reumatologii oraz ortopedii. Fotele do ćwiczeń oporowych pomagają określić, w jakim stanie obecnie są poddawane leczeniu kończyny pacjenta oraz umożliwiają indywidualne dopasowanie parametrów do potrzeb i możliwości osób leczonych.

Z profesjonalnych foteli oporowych korzystają również sportowcy, by móc skutecznie ocenić, jak treningi wpływają na ich rozwój mięśni.

Siła współczesnej technologii

Przykładowy model Leg Force Feedback umożliwia rehabilitację w formie gry komputerowej, sterowanej poprzez oprogramowanie wykorzystujące siłę mięśni osoby leczonej. Dlatego też była mowa o tym, że rehabilitacja może być poniekąd zabawą. Ma to ogromne znaczenie. Pacjent „wciąga” się w grę, zapomina o bólu, wzrasta także jego zaangażowanie, a postawienie przed nim celu w postaci zdobycia jak najlepszego wyniku w grze sprawia, że jednocześnie odnotować można znacznie większą poprawę stanu zdrowia.

Oczywiście, taka forma terapii nie jest zabawą w klasycznym tego słowa znaczeniu, a to oznacza, że nie może odbywać się długimi godzinami bez ograniczeń. Każda forma rehabilitacji ma swój ograniczony czas wykonywania tak, by przynieść optymalne wyniki, nie obciążając przy tym nadmiernie organizmu.

Urządzenie umożliwia zapis indywidualnych wyników pomiarowych, dzięki czemu fotel może służyć wielu użytkownikom. Warto też wiedzieć o tym, że dobrze dobrany mebel umożliwia ćwiczenia zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Warto zwrócić uwagę również na pasy stabilizacyjne, zabezpieczające tułów, uda i przedramiona, co umożliwia także wykonywanie ćwiczeń izolowanych.

Ćwiczenia czynne i bierne w kinezyterapii

Oferowany fotel umożliwia wykonywanie ćwiczeń zarówno w formie czynnej, jak i biernej. Ćwiczenia bierne odbywają się właściwie bez aktywnego udziału pacjenta, którego ciało zwyczajnie poddaje się wykonywanej gimnastyce. Ćwiczenia czynne, oczywiście oznaczają świadomą i samodzielną aktywność pacjenta podczas rehabilitacji. Istnieje jeszcze kategoria ćwiczeń pół-biernych, czyli takich, w których ciało jest poddawane ćwiczeniom w sposób bierny, jednak pacjent sam już odpowiada za rozluźnienie mięśni po ich wykonaniu.

Znaczenie ćwiczeń oporowych dla zdrowia

Ćwiczenia oporowe stosowane są nie tylko w ramach rehabilitacji, są również popularną formą treningu wśród młodych osób. Warto pamiętać też o możliwości zastosowania tego typu ćwiczeń również u osób starszych. Ćwiczenia oporowe służą przede wszystkim uzyskaniu przyrostu masy, osobom starszym mogą zaś pomóc zapobiegać niebezpiecznemu regresowi, odpowiedzialnemu za spadek siły wraz z wiekiem. Jest to duża pomoc w utrzymaniu dotychczasowego stanu masy mięśniowej, dlatego też warto w porozumieniu z lekarzem przemyśleć taką formę ćwiczeń.

W poszukiwaniu najlepszego fotela do ćwiczeń oporowych warto zajrzeć na stronę x-reh.pl, na której znajdziesz wysokiej jakości fotele, nie tylko z możliwością dostawy pod wskazany adres, lecz także z zapewnieniem stosownego szkolenia z zakresu prawidłowego użytkowania sprzętu. A wszystko w ramach dbałości o komfort użytkowników.

Comments are closed.