Co oznacza drętwienie palców?

Drętwienie palców jest dolegliwością powszechną, która pojawia się rano lub wtedy, gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji. Odczuwamy to najczęściej jako nieprzyjemne uczucie mrowienia, prądu zaburzenia czucia.

Tego rodzaju dolegliwości powtarzające się często wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż mogą być sygnałem choroby lub zaburzeń w obszarze nerwów obwodowych. Określa się je jako parestezje.

Jakie są przyczyny drętwienia palców?

Do głównych przyczyn drętwienia palców należy między innymi uszkodzenie obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego, które może być skutkiem nadmiernego stresu.

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa i inne schorzenia w obrębie szyi powoduje niestabilność tego obszaru i napięcie mięśni, które skutkuje drętwieniem dłoni oraz palców, a w zaawansowanym stadium choroby osłabieniem siły mięśniowej i niedowładami oraz brakiem odruchów.

Zespół cieśni nadgarstka, mający miejsce wtedy, gdy dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka najczęściej spowodowany stanem zapalnym, przerostem tkanek, które otaczają nerw pośrodkowy. Drętwienie dotyczy wtedy palca od pierwszego do trzeciego oraz połowy czwartego.

Innym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest osłabienie dłoni, powodujące wypadanie przedmiotów, a także ograniczenie ich funkcji manualnej. Objawy zwykle nasilają się w nocy. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka prowadzi do zaniku mięśni.

Rwa barkowa, powodująca ból i mrowienie od szyi aż po palce. Objawy przybierają na sile przy skręcie głową lub jej odchyleniu. Rwę barkową powoduje uszkodzenie korzenia nerwowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Mrowienie dotyczy w tym przypadku przede wszystkim kciuka oraz palca wskazującego lub środkowego.

Zespół rowka nerwu łokciowego, będący efektem ucisku nerwu łokciowego w rowku, znajdującym się w pobliżu stawu łokciowego. Drętwienie umiejscowione jest w palcach i na powierzchni dłoni.

Uraz lub ucisk nerwu na obwodzie, czyli w obszarach powierzchownego ich przebiegu, gdyż są bardziej narażone na ucisk, skutkujący ich podrażnieniem lub uszkodzeniem. Sytuacja taka jest często przyczyną nadmiernego napięcia mięśniowego lub zaburzeń pracy powięzi. Napięcie w obrębie mięśnia najszerszego grzbietu może powodować drętwienie dłoni oraz palców.

Stwardnienie rozsiane, które może być przyczyną parestezji. Drętwienie jest jednym z wielu objawów tej choroby, dlatego przy braku innych objawów rzadko diagnozuje się drętwienie dłoni i palców jako SM.

Zaburzenia wodno – elektrolitowe i niedobory wapnia oraz potasu mogą powodować drętwienie dłoni.

Udar mózgu, którego rezultatem jest zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, objawiający się mrowieniem dłoni.

Ciąża. Drętwienie rąk w ciąży jest efektem zmian hormonalnych, a także zatrzymania wody w organiźmie, czego efektem jest zespół cieśni nadgarstka, który mija dwa lub trzy tygodnie po urodzeniu dziecka.

zespół cieśni

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka powinno zostać wdrożone jak najszybciej po zdiagnozowaniu tej dolegliwości. Pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, gdy przywrócenie wszystkich funkcji nerwu nie jest możliwe z powodu trwałego uszkodzenia.

Bagatelizowanie tej dolegliwości prowadzi do poważnych konsekwencji w postaci ograniczenia funkcji dłoni.

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka pomocna jest fizjoterapia, a także wykorzystanie różnych akcesoriów na przykład stabilizatora nadgarstka lub ortezy, które są wykorzystywane w początkowej fazie choroby dla odciążenia nerwów. Utrzymują nadgarstek w neutralnej pozycji, co zmniejsza napięcie i ciśnienie w jego kanale.

Bransoletka medyczna jest przykładem zastosowania magnetoterapii w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka. Łagodzi ona ból i działa przeciwobrzękowo, a przy tym pięknie wygląda. Natomiast mysz ergonomiczna ustawia dłoń w naturalnej i wygodnej dla człowieka pozycji, pomaga w łagodzeniu napięć mięśni ręki, przedramienia oraz barku, a także wpływa na zmniejszenie ucisku w nadgarstku.

Idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących natychmiast uwolnić się od drętwienia palców i bólu jest spray chłodzący. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest leczenie operacyjne wykonane przez chirurga ręki.

Comments are closed.