Czy chory na cukrzycę może pić alkohol?

Cukrzyca wbrew pozorom nie wyklucza możliwości spożywania alkoholu w pewnej ilości. Wiele osób przekonanych jest jednak, że choroba ta oznacza konieczność całkowitej rezygnacji z trunków. Okazuje się jednak, że jeśli cukrzycy nie towarzyszą inne dolegliwości oraz choroby współistniejące, to bez przeszkód od czasu do czasu można po niego sięgnąć. Trzeba jednak wiedzieć, jaki rodzaj alkoholu będzie najlepszy dla diabetyka.

Ryzyko spożywania alkoholu przez osobę cierpiącą na cukrzycę wiąże się głównie z tym, że objawy spożycia jego nadmiernej ilości podobne są do symptomów niedocukrzenia. Bardzo często zdarza się, że diabetyk, u którego nastąpił spadek insuliny jest uznawany za osobą pod wpływem alkoholu. Nie jest to jednak jedyny problem. Warto nieco więcej dowiedzieć się, w jaki sposób alkohol wpływ na organizm osoby chorującej na cukrzycę.

Jakie zagrożenie niesie spożywanie alkoholu przez diabetyka?

Głównym zagrożeniem spożywania alkoholu przez cukrzyka jest przede wszystkim ryzyko wystąpienia niedocukrzenia w nocy. Jest to związane z tym, że to wątroba jest organem odpowiedzialnym zarówno za utrzymanie glikemii, jak i trawienie alkoholu. Jeśli więc jest ona zajęta usuwaniem toksyn z organizmu, a nie gromadzeniem glikogenu. Najczęściej dochodzi wtedy do niedocukrzenia połączonego z utratą przytomności, co jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza nocą, gdy otoczenie może nie zareagować w odpowiedni sposób na czas.

Innym zagrożeniem dla diabetyka sięgającego po nadmierną ilość alkoholu jest także kwasica ketonowa. Jest ona wywoływana niedoborem insuliny i pojawia się wtedy, gdy nie zostanie ona dostarczona do organizmu. Objawy kwasicy są podobne do tych, jakie daje nadmierne spożycie alkoholu. To właśnie dlatego często zdarza się, że są one bagatelizowane. Może więc zdarzyć się, że po spożyciu alkoholu kwasica będzie przez dłuższy czas nie rozpoznana i konieczne będzie pomoc lekarska.

Które alkohole są nie wskazane przy cukrzycy?

Diabetycy nie powinni sięgać po alkohole, które podnoszą poziom cukru we krwi. Zalicza się do nich przede wszystkim niskoprocentowe trunki zawierające cukry proste. Jest to przede wszystkim piwo, słodkie wina i nalewki, likiery, wermuty. Diabetycy powinni ograniczyć ich spożywanie, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Bez względu na rodzaj trunku, alkoholu nie powinny spożywać osoby, które oprócz cukrzycy mają także inne choroby, a przede wszystkim choroby nerek, zapalenia trzustki czy nefropatię.

Po jakie alkohole może sięgać cukrzyk?

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę najlepszym wyborem są trunki niezawierające w swoim składzie cukrów prostych. Dzięki temu po ich spożyciu nie dojdzie do wzrostu poziomu cukru, a następnie jego gwałtownego spadku. Najmniej cukrów zawierają przede wszystkim wytrawne wina, whisky, gin, wódka czy rum. Trzeba jednak uważać na picie ich z dodatkami słodzonych napojów. Bardzo często bowiem są one serwowane w towarzystwie coli czy innych tego rodzaju napojów. Jeśli zastanawiasz się, jaki alkohol dla cukrzyka jest najlepszym rozwiązaniem, to zdecydowanie najlepiej sprawdzą się właśnie te wymienione trunki.

glukometr

Bardzo ważne jest to, aby nie pić alkoholu na pusty żołądek. Najlepiej sięgać wtedy po przekąski z dużą zawartością tłuszczu. Spowalnia on bowiem wchłanianie węglowodanów zawartych w alkoholu, czyli właśnie cukrów. Warto także serwować je z dodatkiem napojów nie zawierających cukru.

Powody, dla których warto zupełnie odstawić alkohol

Mimo tego, że cukrzycy mogą sięgać po pewne rodzaje alkoholu, to najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z niego. Taka decyzja przyniesie same pozytywne korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia. Pierwsze efekty będą widoczne już w krótkim czasie. U osób nie pijących alkoholu poprawia się wygląd oraz kondycja skóry. Można także zauważyć wzmocnienie włosów i paznokci. Odstawienie alkoholu może także pomóc w zniwelowaniu niektórych dolegliwości, takich jak np. nawracające bóle brzucha czy biegunki. Abstynencja ma także ogromny wpływ na psychikę. Osoby, które nie sięgają po trunki zdecydowanie rzadziej cierpią na różnego rodzaju lęki czy stany depresyjne. Jest to więc decyzja, którą warto wziąć pod uwagę.

Comments are closed.