Czy mydło zabija koronawirusa?

Pandemia koronawirusa zdecydowanie wpłynęła na poprawę nawyków higienicznych i poziom świadomości społeczeństwa związanej ze znaczeniem higieny w walce z chorobami.  Koronawirus jest podatny na działanie związków, które rozpuszczają tłuszcze, dlatego stosowanie różnego rodzaju mydeł, w tym przede wszystkim antybakteryjnych zabezpiecza przed zakażeniem i transmisją wirusa do organizmu. Każde mydło, nawet to zwykłe usuwa go z powierzchni dłoni. Niezwykle istotne jest odpowiednie ich mycie. Podobne działanie mają maseczki i rękawiczki, które zabezpieczają przed zakażeniem różnymi wirusami, w tym również koronawirusami.

Zastosowanie mydła jako środka zabezpieczającego przed wirusami

Rynek środków ochrony osobistej oferuje w sprzedaży mydło ochronne antybakteryjne, które posiada certyfikaty potwierdzające jego skuteczność w zwalczaniu wirusów. Może ono być stosowane nie tylko w domu, ale również w pracy lub w gastronomii. Dodatkowym atutem tego rodzaju produktu jest jego skład, ponieważ główną substancją aktywną jest naturalny olejek z drzewa herbacianego. Jako produkt wegański, składający się w 98 % z komponentów pochodzenia naturalnego, jest bezpieczny dla środowiska i delikatny dla skóry w przeciwieństwie do mydeł posiadających w swym składzie rakotwórczy i szkodliwy dla organizmu człowieka triklosan. Triklosan może powodować zaburzenia hormonalne, szczególnie tarczycy i jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ obniża poziom estrogenu, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

Stosowanie mydeł antybakteryjnych na bazie komponentów naturalnych jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia. Naturalny produkt nie zawiera substancji petrochemicznych, fosforanów, konserwantów, enzymów syntetycznych, substancji zapachowych i kolorystycznych. Może być stosowany przez alergików, ponieważ jest odpowiedni dla wrażliwej skóry. Istotną sprawą jest również to, że nie jest testowany na zwierzętach. Oprócz stosowania mydła antybakteryjnego wyprodukowanego na bazie komponentów naturalnych niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie mycie rąk przez czas nie mniejszy niż 30 minut. Należy tę czynność wykonywać bardzo dokładnie, myjąc i rozprowadzając mydło antybakteryjne na wszystkich powierzchniach dłoni, zarówno tych wewnątrz nich, jak i na zewnątrz. Pamiętamy także o przestrzeniach między palcami, czubkach palców, kciukach i nadgarstkach. Po wykonaniu tej czynności należy ręce dokładnie spłukać wodą. 

mydło antybakteryjne koronawirus

Rękawiczki jako dodatkowa ochrona przed przenoszeniem zarazków na dłoniach

Niezwykle skuteczną ochroną przed wirusami są rękawiczki lateksowe, ponieważ chronią dłonie nie tylko przed uszkodzeniem związanym z używaniem środków dezynfekcyjnych, ale również zabezpieczają organizm przed transmisją wirusa poprzez kontakt z powierzchnią przedmiotów, na których może on pozostawać przez dłuższy czas. Należy pamiętać o tym, że noszenie rękawiczek nie zwalnia nas z częstego mycia dłoni.

Należy także unikać kontaktu dłoni w rękawiczkach ze śluzówką nosa i oczu, gdyż są to miejsca szczególnie narażone na możliwość transmisji wirusa do organizmu. Rękawice lateksowe są produktem jednorazowego użytku, dlatego po prawidłowym zdjęciu ich z dłoni, należy je wyrzucić do kosza. Najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się z rąk rękawiczek jest złapanie ich przy nadgarstku i zdjęcie do połowy dłoni. Następnie należy chwycić je od wewnętrznej strony, zdjąć i wyrzucić do kosza. 

Maseczki jako środek zapobiegający zakażeniu wirusami

Kolejnym sposobem zabezpieczenia się przed zakażeniem wirusami jest noszenie maseczki, ale nie każda z nich jest skuteczną ochroną. Rynek oferuje produkty jednorazowe i wielokrotnego użytku. Maseczki jednorazowe należą do tych bardziej higienicznych ponieważ nie trzeba ich prać i przechowywać po okresie użytkowania. Wyrzucamy je do kosza, unikając transmisji wirusa do organizmu. Można zaopatrzyć się w jednorazowe maseczki chirurgiczne w cenie 2 złotych za sztukę.

Pakowane są po 50, 100 i 1000 sztuk. Maseczka składa się z trzech warstw, dzięki którym można zabezpieczyć się przed zakażeniem. Warstwa zewnętrzna ma za zadanie chronić noszącego przed zagrożeniem wirusami, a środkowa filtruje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Natomiast zewnętrzna warstwa zapewnia komfort użytkowania i zapobiega podrażnieniom skóry. Maseczki zaopatrzone są w delikatny drucik i rozciągliwe troczki, dzięki którym można ją idealnie dopasować do kształtu twarzy. Po upływie dopuszczalnego okresu użytkowania należy ją zdjąć, wyrzucić do kosza i wymienić na nową. Testem na skuteczność maseczki jest usiłowanie zdmuchnięcia w niej płomienia świecy. Jeżeli się to nie uda, to znaczy, że produkt chroni w optymalny sposób przed zakażeniem wirusami.

Przestrzeganie zasad higieny, noszenie rękawiczek i maseczek to skuteczny sposób uniknięcia zakażenia groźnymi wirusami, w tym również koronawirusami.

Comments are closed.