Czym jest ciąg alkoholowy i jak można go przerwać?

Żyjemy w kulturze, w której większość osób doświadczyła stanu upojenia alkoholem na okolicznościowej imprezie.

Jak jednak reagować, gdy osoba trwa w nietrzeźwości kolejne dni z rzędu i nie może zatrzymać błędnego koła picia? Na czym polega ciąg alkoholowy nazywany również cugiem? Jakie mogą być jego skutki i co zrobić, kiedy doświadcza go bliska nam osoba?

Ciąg alkoholowy – definicja

Niektórzy lekarze twierdzą, że o ciągu alkoholowym możemy mówić w sytuacji stałego upojenia alkoholowego trwającego dłużej niż jeden dzień. Inni przesuwają tę granicę do czterdziestu ośmiu godzin. Ciąg alkoholowy napędzany jest przez mechanizm związany z dyskomfortem fizycznym i psychicznym w momentach odzyskiwania trzeźwości, czyli z kacem. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, osoba uzależniona od alkoholu sięga po kolejny kieliszek.

Ciąg alkoholowy może pojawić się zarówno w fazie chronicznej uzależnienia, jak i w początkowej fazie ostrzegawczej. Jego skutki mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia każdego człowieka.

Objawy ciągu alkoholowego

Nie po każdej osoby widać stan upojenia alkoholem. Ciąg alkoholowy skutkuje również zwiększoną tolerancją na trunki, przez którą osoba uzależniona musi wypijać więcej, by osiągnąć pożądane samopoczucie. Po czym jeszcze możemy poznać, że nasz bliski znajduje się w tzw. cugu?

Bardzo niepokojącym sygnałem może być “klinowanie”, czyli spożywanie alkoholu od samego rana ze strachu przed kacem i koniecznością skonfrontowania się z rzeczywistym światem. Głód alkoholowy powoduje, że myśli osoby uzależnionej nieustannie krążą wokół potrzeby napicia się. Osoba ta nie posiada również kontroli nad ilością wypijanego trunku i nie jest w stanie powiedzieć dość po jednym kieliszku wina lub szklance piwa.

Może doświadczać również zespołu odstawiennego, na który składają się nadwrażliwość na światło i dźwięk, agresja, lęk, drżenie rąk, nudności, ból głowy, bezsenność i nadciśnienie. Znamienne jest, że przyjęcie dawki alkoholu prowadzi do odzyskania przez osobę uzależnioną dobrego samopoczucia.

Ciąg alkoholowy – skutki

Ciąg alkoholowy wywołuje wiele bardzo negatywnych skutków, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wyniszcza organy wewnętrzne (przede wszystkim trzustkę, nerki i wątrobę), wywołuje stany zapalne żołądka i dwunastnicy oraz prowadzi do zaburzeń pracy serca i impotencji. Jeszcze bardziej drastyczne mogą się jednak okazać zmiany w psychice chorego. Należą do nich:

  • Halucynacje;
  • Zaniki pamięci, także poza przypadkami utraty przytomności w stanie upojenia alkoholowego;
  • Zespół Otella, rodzaj psychozy urojeniowej polegającej na domysłach niewierności partnerskiej, które osoba uzależniona od alkoholu opiera na irracjonalnych dowodach;
  • Stany lękowe;
  • Obniżony nastrój, którego stałe utrzymywanie się może prowadzić do depresji;
  • Rozpad życia rodzinnego i zawodowego.

ciąg alkoholowy

Jak można przerwać ciąg alkoholowy?

Najprostszą odpowiedzią na ten problem wydaje się zaprzestanie picia, jednak samodzielne podjęcie się tego wyzwania nie tylko jest okropnie trudne, ale też wiąże się z ryzykiem dla zdrowia osoby uzależnionej.

Powikłania po nagłym odstawieniu alkoholu obejmują m. in. padaczkę alkoholową, majaczenie alkoholowe (trwający do tygodnia stan zaburzeń świadomości połączony z urojeniami), silne bóle głowy, tachykardię, pobudzenie psychoruchowe i nadwrażliwość na bodźce.

Osoba doświadczająca takich powikłań powinna poddać się fachowej opiece w szpitalu. By nie narazić się na te niebezpieczne dolegliwości, należy udać się na detoks pod okiem specjalistów leczenia uzależnień, którzy pomogą pacjentowi w przywróceniu równowagi fizjologicznej organizmu.

W ramach profesjonalnego detoksu zapobiega się odwodnieniu się organizmu, reguluje poziom witamin i elektrolitów oraz pomaga się podjąć terapię uzależnienia od alkoholu, dzięki której chory może już nigdy więcej nie doświadczyć takiego stanu.

Jesteś mieszkańcem województwa małopolskiego i rozglądasz się za ośrodkiem, w którym przeprowadza się bezpieczne odtrucia alkoholowe? Kraków znajduje się jedynie 3 godziny drogi od ośrodka Freedom w spokojnym Mirkowie, który współtworzą specjaliści leczenia uzależnień wraz z osobami mającymi za sobą doświadczenie nałogu.

W ośrodku wykonuje się trwający od trzech do pięciu dni detoks alkoholowy, narkotykowy i lekowy. Specjalistów Freedom cechuje indywidualne podejście do pacjenta, dzięki któremu mogą wesprzeć go w podjęciu decyzji o abstynencji i leczeniu.

Comments are closed.