Czym jest detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy, czyli proces odtruwania, to niezwykle ważny krok w tym, aby wyjść z nałogu. Jest on długotrwały i polega przede wszystkim na skutecznym usuwaniu zgromadzonych w organizmie toksyn. Najczęściej jest to jedyny sposób na to, aby odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych boryka się z problemem uzależnienia od narkotyków, to powinieneś dowiedzieć się, jak przebiega detoks i dlaczego warto się na niego zdecydować.

W jaki sposób przebiega detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy to złożony proces, który składa się z kilku etapów. Tego rodzaju terapia jest dobierana w odpowiedni sposób do osoby uzależnionej. Jej głównym celem jest usunięcie z organizmu nagromadzonych toksyn, które wpływają negatywnie na jego funkcjonowanie. Detoks wspomaga także psychikę i fizjologię uzależnionego, aby mógł poradzić sobie z trudnym procesem powrotu do trzeźwości. Mimo, iż jest to trudne przeżycie, to efekty odtruwania wpływają pozytywnie na samopoczucie i zdrowie.

Na czym dokładnie polega detoks narkotykowy?

Przed rozpoczęciem detoksu narkotykowego pacjenci, którą mają zostać mu poddani, przechodzą szereg badań medycznych, których celem jest przede wszystkim ocena stanu zdrowia osoby uzależnionej. Mają one na celu również określić, jaki jest stan psychiczny pacjenta, który ma przejść detoks. Na podstawie badań dobierane są również środki farmakologiczne, których celem jest złagodzenie negatywnych skutków odstawienia narkotyków. Jest to tzw. zespół abstynencyjny i u każdego uzależnionego może mieć inne objawy.

Dlaczego warto zdecydować się na detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy przede wszystkim pozwala pozbyć się uzależnienia od narkotyków, a także ograniczyć negatywne skutki zespołu abstynencyjnego. Jest to jedyna skuteczna droga do tego, aby wyjść z uzależnienia i rozpocząć na nowo swoje życie wolne od używek. Odtruwanie organizmu wpływa pozytywnie również na ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej, gdyż przyjmowanie narkotyków ma zgubne działanie na wiele ważnych narządów i układów. Bardzo ważną zaletą detoksu narkotykowego jest także to, że pozytywnie oddziałuje na samopoczucie pacjenta, który dzięki temu ma zdecydowanie większą chęć do walki z uzależnieniem.

Odwyk narkotykowy – ile trwa?

Wielu pacjentów, którzy planują poddać się odtruwaniu zastanawia się, ile trwa odwyk narkotykowy. Nie ma jednak ustalonego czasu, który byłby niezbędny do tego, aby skutecznie wyleczyć uzależnienie od narkotyków. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest ono zaawansowane, a także od chęci walki z nałogiem samego uzależnionego. Samo odtruwanie organizmu zajmuje najczęściej od kilku do kilkunastu dni, ale nie jest to jedyny proces, jaki musi przejść osoba uzależniona. Następnym, niezwykle ważnym etapem, jest psychoterapia. Ma ona kluczowe znaczenie, ale dla wielu osób uważana jest za najtrudniejsze wyzwanie, jakie czeka na pacjentów w drodze do wyjścia z nałogu. W zależności od stopnia uzależnienia może ona trwać nawet kilka lat.

narkotyki

Detoks narkotykowy – czego należy się spodziewać?

Osoby uzależnione, które decydują się na detoks narkotykowy muszą liczyć się z tym, że jego początki mogą być bardzo trudne. Zespół abstynencyjny, który pojawia się po kilku dniach odtruwania wiąże się przede wszystkim z uciążliwymi dolegliwościami. Odstawienie narkotyków wiąże się bowiem z symptomami, które nazywane są “głodem biochemicznym”. Jest on wywoływany przez to, że do organizmu nie są dostarczane narkotyki. Związki w nich zawarte po spożyciu trafiają do układu krwionośnego, przez co organizm przyzwyczaja się do ich obecności. W momencie, gdy ich zabraknie, zaczyna się ich domagać. Może to objawiać się przede wszystkim bólami głowy, skurczami mięśni, nudnościami i wymiotami, biegunkami, a także nerwowością. U osób, które dotknął głód narkotykowy mogą pojawiać się również napady agresji, zaburzenia snu, a także stany lękowe. Niepokojące objawy ustępują najczęściej po kilku dniach i osoba uzależniona, która zdecydowała się poddać terapii może ją kontynuować.

Detoks narkotykowy to niezwykle ważny etap w wychodzeniu z nałogu, któremu powinna poddać się każda uzależniona osoba. Daje on szansę na powrót do dawnego życia bez narkotyków.

Comments are closed.