Czym jest fortopter i jak pomaga w pracy okulisty?

Foropter to urządzenie wykorzystywane w okulistyce i optometrii. Służy ono do badania wady wzroku. Składa się z soczewek sferycznych i cylindrycznych, pryzmatów oraz różnych filtrów optycznych. Możemy znaleźć w jego wnętrzu cylinder skrzyżowany, otwór stenopeiczny i inne przybory. Jak może on pomóc w pracy okulisty i jak właściwie działa?

Krótka historia foroptera

Foropter został wynaleziony na początku XX wieku. Wymyślił go Henry DeZeng. Opatentowany został dopiero w 1921 przez DeZeng Standard of New Jersey. Po 4 latach patent został wykupiony przez American Optical of Massechusetts.

Urządzenie różniło się zasadniczo od tych używanych wcześniej, ponieważ było dwuoczne. Dzięki temu było w stanie mierzyć błędy refrakcji, a także cechy widzenia obuocznego, czyli to jak dobrze współpracują ze sobą oczy.

Obecnie wiele firm produkuje foroptery. Co ciekawe, gdy technologia staje się coraz bardziej zaawansowana urządzenia są coraz mniejsze. Jednak te urządzenia z każdym nowym produktem były coraz większe. Obecne modele wyklarowały się mniej więcej w latach 60. XX wieku.

W dzisiejszych czasach możemy rozróżnić foropery manualne i elektroniczne.

Kiedy wykorzystuje się fotoper?

Zazwyczaj lekarze wykorzystują go, kiedy zdiagnozują problemy z widzeniem takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Maszyna ta umożliwia przełączanie wielu soczewek, aby dobrać idealną korekcję wzroku. Wykorzystujemy ją również, kiedy chcemy przebadać zaburzenia widzenia obuocznego.

Maszyny te często wyglądają naprawdę imponująco i są jednym z najlepszych sposobów na szybkie określenie dokładnej korekcji wzroku potrzebnej indywidualnemu pacjentowi.

Jak działa foropter?

Dla osób, które nigdy nie korzystały z tego urządzenia może się wydawać bardzo skomplikowane. Jednak zasadniczo ułatwia ono pracę lekarza. Foropter umożliwia przełączanie soczewek na oczach pacjenta w prosty sposób, przy użyciu kilku pokręteł. Dzięki temu możemy ręcznie określić refrakcję, czyli dokładnie w jaki sposób soczewka musi być ukształtowana i zakrzywiona, by poprawić widzenie.

Podczas badania pytamy pacjenta czy jego wizja jest lepsza, czy gorsza, jak widzi z tym i z tamtym obiektywem. Osoba badana powinna patrzeć na wyświetlane testy czy optotypy i odpowiadać jedynie na pytania badającego. Współpraca z pacjentem jest niewątpliwie bardzo ważną częścią tego procesu. Z tego powody musimy dobrze wyjaśnić na czym procedura będzie polegać. Zadbajmy również, żeby pytania były zadawane w sposób jasny i zrozumiały.

Co zawiera urządzenie?

foropterForopter składa się z zestawu soczewek sferycznych ujemnych i dodatnich. Umożliwiają one korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Znajdziemy w nim również soczewki cylindryczne wraz z pokrętłem umożliwiającym ustawienie odpowiedniej osi cylindra. Możemy więc korygować astygmatyzm. Co więcej w urządzeniu znajdziemy cylinder skrzyżowany Jacksona (czyli cross cylinder), dzięki któremu możemy uściślić moc i doprecyzować jego oś.

To jednak wciąż nie wszystko. W foropterze znajdziemy różnego rodzaju filtry, np. polaryzacyjny, czerwony czy zielony. Ma on również pryzmaty do badań optycznych i akcesoria do testów, takie jak pinhol czy Maddox.

Przy jego użyciu zazwyczaj badanie wykonywane jest osobno dla obojga oczu. Dopiero na koniec sprawdza się obydwoje oczu razem. Dzięki temu uzyskujemy kompleksową i szeroką wiedzę.

Foropter to instrument, który usprawnia pracę w gabinecie optycznym. Jest nie tylko bardzo wszechstronny, ale również precyzyjny. Dzięki niemu w szybki i sprawny sposób możemy dobrać odpowiednie okulary dla naszego pacjenta.


Sklep medyczny Optimum oferuje profesjonalne foroptery – sprawdź ich ofertę.

Comments are closed.