Dieta i suplementy czyli jak schudnąć

Problemy z wagą to dzisiaj najczęstsze powody złego samopoczucia, szczególnie u kobiet. W XXI wieku, kiedy to panuje przekonanie, że im kobieta jest chudsza, tym jest piękniejsza, kobiety podejmą się każdego wysiłku, żeby poprawić stan swojej sylwetki.

Aby skutecznie się odchudzić nie wystarczy sama dieta. Najważniejsze jest to, żeby łączyć odpowiednią dietę z ćwiczeniami fizycznymi. Często sama dieta nie wystarczy, aby nasza sylwetka osiągnęła zamierzony efekt, dlatego dietę zawsze powinno łączyć się z ćwiczeniami, które świetnie działają nie tylko na sylwetkę, ale również na nasze zdrowie.

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń odchudzających. Poszczególne ćwiczenia proponowane na różnego typu serwisach internetowych, a także przez trenerów mają za zadanie ukształtować konkretną część sylwetki – tę, na której najbardziej nam zależy. W związku z tym istnieją specjalne zestawy ćwiczeń dla kobiet zmagających się z niesforną warstwą tłuszczu na brzuchu, pośladkach, udach, czy ramionach. Oczywiście można też łączyć ze sobą owe zestawy, tak by po wykonaniu poszczególnych ćwiczeń kształtować całą sylwetkę, a nie tylko niektóre jej części. Pomóc może nam w tym profesjonalny trener lub dobra strona internetowa. Ćwiczenia można wykonywać w siłowni, czy też w klubie fitness, a nawet we własnym domu.

Najważniejsza jednak jest systematyczność i pracowitość. Nie spodziewajmy się, że po dwóch, czy trzech dniach intensywnych ćwiczeń i ścisłej diety nasza sylwetka zmieni się nie do poznania. Prawdziwe zmiany w kształcie naszej sylwetki dostrzeżemy dopiero po kilku tygodniach systematycznej pracy. Bardzo ważne jest również siła woli. Podczas odchudzania nie możemy sobie bowiem pozwolić na dzień zapomnienia, tzn. dzień, w którym przerwiemy dietę i ćwiczenia na rzecz odpoczynku. Tylko systematyczność może naprawdę pomóc w naszej walce z nadwagą!

Suplementy diety

Podczas stosowania różnego rodzaju diet odchudzających można wspomagać się suplementami diety, które powinny być jej uzupełnieniem.

Czym są suplementy diety?

Według  ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy albo inny fizjologiczny. (Co oznacza inny fizjologiczny do tej pory dokładnie nie wiadomo.)

Suplementy diety mogą mieć różną postać: tabletek, kapsułek, płynów, proszków lub też gotowych produktów spożywczych. Ich zadaniem jest uzupełnianie zwyczajnej diety, dzięki dostarczeniu do organizmu odpowiednich składników odżywczych.

Gdzie można je kupić?

Przede wszystkim miejscem, w którym można znaleźć suplementy są apteki. Suplementy diety można bowiem sprzedawać jako produkty, które można dawkować, co w pewien sposób łączy je z lekami.

Warto wiedzieć, że w Unii Europejskiej suplementy diety nie są i nigdy nie były utożsamiane z lekami!

W Polsce coraz częściej producenci suplementów skarżą się, że proces rejestracji ich produktów jako leków jest nieopłacalny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że leki muszą mieć udokumentowaną skuteczność działania, natomiast rejestracja suplementów tego nie wymaga (zmniejsza się więc ilość dokumentów niezbędnych do rejestracji danego produktu).

Ważnym suplementem diety, który obecnie jest znacząco wspomagający dla procesu odchudzania jest piperyna – jej wspaniałe działanie zostało naukowo udowodnione. Preparat ten powstał na bazie pieprzu, świetnie wpływa na metabolizm oraz krążenie.

Skuteczne stosowanie diety

W związku z tym, że skuteczność działania suplementów diety nie jest wymagana, aby je zarejestrować, na rynku dostępna jest cała masa produktów (nie zawsze skutecznych, a co gorsza nie zawsze bezpiecznych). Produkty te kupujemy na własną odpowiedzialność – to nasz świadomy wybór, jeśli zamierzamy, któryś z nich zastosować, pomimo iż nie wiadomo, jakie jego działanie wywoła skutki w naszym organizmie.

Decydując się na uzupełnienie diety przy pomocy wyżej opisanych suplementów diety wiele ryzykujemy. Podczas odchudzania pamiętajmy, że efekt końcowy jest ważny, ale najważniejsze jest nasze zdrowie, dlatego nie zawsze warto ryzykować…

Comments are closed.