Dlaczego tak trudno jest utrzymać prawidłową masę ciała przy chorobach tarczycy?

Hormony tarczycy stanowią element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Mają one bezpośredni wpływ na przebieg procesów metabolicznych, oddziałują więc na masę ciała. 

 

Wpływ chorób tarczycy na masę ciała

 

Choroby tarczycy mogą powodować wahania w obrębie masy ciała, przyczyniając się do powstawania problemów z utrzymaniem właściwej wagi. Choć z chorobami tego gruczołu kojarzone jest zazwyczaj nadmierne tycie, to objawem równie często może być również przyspieszone chudnięcie – wszystko zależy od typu schorzenia i ilości hormonów tarczycy w organizmie. 

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to schorzenie, w przebiegu którego tarczyca produkuje i uwalnia do krwi nadmierne ilości hormonów. Efektem jest przyspieszenie procesów metabolicznych organizmu skutkujące spadkiem masy ciała. Osoba cierpiąca z powodu nadczynności tarczycy może doświadczać zwiększonego łaknienia, w wyniku którego zwiększa ilość spożywanych w ciągu doby posiłków. W określonych wypadkach wzrost podaży kalorii prowadzi do ich nadmiaru i potrafi skutkować nie chudnięciem, lecz tyciem, mimo przyspieszonego nadmiarem hormonów tarczycy metabolizmu. 

Niedoczynność tarczycy

W wypadku niedoczynności tarczycy obserwuje się procesy odwrotne do nadczynności. Gruczoł tarczycowy produkuje niewystarczającą ilość hormonów, na skutek czego dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych organizmu. Prowadzi to do nieprawidłowości mogących objawiać się nadmiernym przyrostem masy ciała w krótkim czasie mimo utrzymania właściwie zbalansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. 

Inne choroby tarczycy 

Wpływ na masę ciała mają również inne choroby tarczycy. Najczęściej występującymi są choroby autoimmunologiczne: choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa. W wypadku choroby Hashimoto organizm człowieka doprowadza do stopniowego wyniszczania gruczołu tarczycowego, upośledzając jego funkcje i prowadząc do zmniejszenia produkcji hormonów, co, jak to ma miejsce przy niedoczynności tarczycy, może skutkować przyrostem masy ciała. Choroba Gravesa-Basedowa wywołuje z kolei zapalenie gruczołu tarczycowego, które prowadzi w efekcie do zwiększenia produkcji hormonów i daje efekty podobne do nadczynności tarczycy – przyspiesza procesy metaboliczne i może powodować nadmierną przyspieszoną utratę masy ciała. 

Poradnia endokrynologiczna Jelenia Góra

 

Dlaczego tak trudno jest schudnąć przy niedoczynności tarczycy? 

 

Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – odpowiadających za regulację metabolizmu organizmu człowieka, co prowadzi zarówno do nadmiernego przyrostu masy ciała, jak i trudności w powrocie do poprzedniej wagi. Ryzyko tycia oraz problem ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów wynikają ze spożywania tej samej ilości kalorii co przed chorobą w sytuacji, gdy organizm posiada znacznie mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne

Dodatkowym czynnikiem jest także osłabienie organizmu oraz ospałość wpływające na zmniejszenie aktywności fizycznej. Osoby z niedoczynnością tarczycy, które chcą schudnąć, muszą nie tylko przestrzegać właściwej diety, lecz także zadbać o regulację hormonów tarczycowych we krwi, w czym niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej. 

 

W jaki sposób kontrolować wagę?

 

Przy kontrolowaniu wagi niezbędne jest stosowanie prawidłowej diety. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny spożywać wiele warzyw i owoców przy równoczesnym ograniczeniu czerwonego mięsa i tłuszczy zwierzęcych. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane w regularnych odstępach przynajmniej pięć razy dziennie. Warto także zapoznać się ze szczegółową listą produktów zalecanych i odradzanych przy niedoczynności tarczycy. 

Kontrolowanie wagi przy chorobach tarczycy polega również na wdrożeniu odpowiedniego leczenia, które ureguluje poziom hormonów tarczycowych w organizmie. W tym celu konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą – lekarzem endokrynologiem, który przeprowadzi właściwe badania, dobierze leki oraz ich stosowne dawki. 

Poradnia endokrynologiczna Jelenia Góra

 

Poradnia endokrynologiczna – umów się na konsultację

 

Jeśli szukasz poradni endokrynologicznej w Jeleniej Górze, to w Centrum Medycznym Zabobrze znajdziesz specjalistów prowadzących diagnostykę, leczenie i oferujących wsparcie dla pacjentów zmagających się z chorobami endokrynologicznymi, w tym różnorodnymi schorzeniami i chorobami tarczycy. 

Pacjenci mogą skorzystać z konsultacji z lekarzami, którzy w celu postawienia właściwej diagnozy często sięgają po badania laboratoryjne oraz USG tarczycy. Badanie USG przeprowadzane jest na miejscu, w poradni, nie wymaga więc od chorego wysiłku w postaci przemieszczania się i rezerwowania dodatkowych terminów. Świadczenia medyczne w poradni endokrynologicznej w Centrum Medycznym Zabobrze w Jeleniej Górze udzielane są zgodnie z harmonogramem przyjęć. 

Comments are closed.