Dlaczego w ciąży pojawiają się żylaki?

Problemy naczyniowo-krążeniowe w okresie ciąży to jedne z dolegliwości, o których rzadko się mówi. Kobiety w tym czasie przechodzą naprawdę wiele zmian w organizmie, w tym także skórnym i choć często mówi się o rozstępach, to można do nich dołączyć także występujące żylaki. Aby więc poznać lepiej cały ten problem i wiedzieć, jak sobie z nim poradzić poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące żylaków w ciąży.  

Czy żylaki w ciąży to częsty problem?

Na samym początku warto zaznaczyć, że temat ten, choć nie jest zbyt często poruszany, to jednak występuje powszechnie u ponad 20% kobiet w ciąży. Żylaki pojawiają się zazwyczaj w 1 trymestrze i utrzymują się bądź nasilają aż do końca karmienia piersią. Zazwyczaj znikają one samoistnie i być może dlatego rzadko się o nich mówi, ale czasem zostają one na dłużej i trzeba je wówczas leczyć specjalistycznie. 

Dlaczego żylaki występują w ciąży?

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:

  • Przede wszystkim rozstrojona gospodarka hormonalna, w tym silny wyrzut progesteronu wpływają rozkurczająco na mięśnie, powodując zmniejszenie napięcia żył, wzrost ich przepuszczalności i w rezultacie powstanie żylaków.
  • Innym powodem jest również genetyka. Jeśli w rodzinie występują choroby żylne lub krążeniowe, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem pojawią się one również u przyszłej mamy. 
  • Żylaki mogą powstawać w naprawdę różnych miejscach, dlatego często to także płód wpływa na ich powstanie, zwłaszcza jeśli z jakiejś partii ciała uciska on na żyły.
  • Ciąża to także okres, w którym zmienia się przepływ krwi. Ma ona większą objętość, praca serca się wzmaga, krzepliwość krwi jest większa ze względu na większą lepkość i to wszystko wzmaga nacisk na naczynia krwionośne, poszerzając je i powodując żylaki. 
  • Ostatnim, chociaż rzadszym powodem powstawania żylaków może być także tryb życia ciężarnej. Jeśli nie ma ona wystarczająco dużo ruchu, jej masa ciała rośnie, to ucisk na żyły i przepływ krwi także się nasilają, wywołując zmiany żylne. 

Widać więc, że żylaki w ciąży mają bardzo dużo możliwości do powstania i przy tym naprawdę korzystne środowisko rozwoju, dlatego jeśli tylko się pojawią, warto zacząć działać.

Jakie niosą za sobą dolegliwości?

Ktoś mógłby powiedzieć, że powstanie żylaków to tylko zmiany skórne i nie trzeba specjalnie ich leczyć. Nic bardziej mylnego. Kobiety w ciąży mają mniejszy próg bólu i wszystkie dolegliwości odczuwają z większym natężeniem, dlatego odczuwają przy żylakach takie objawy jak: 

  • wzrost ciśnienia żylnego w nogach (szybsze zmęczenie, obrzęk kończyn i nieprzyjemne mrowienie),
  • częste drętwienie w okolicach żylaków i skurcze nocne,
  • owrzodzenie podudzi,
  • rozpierający ból, tkliwość i zaczerwienienie okolic żylaków,
  • duszności i bóle w klatce piersiowej (pierwsza oznaka niebezpiecznego zatoru płucnego),

Żylaki mogą być więc dla kobiet w ciąży naprawdę niebezpieczne, dlatego nie można ich bagatelizować. 

nogi

Co zrobić, by zapobiec żylakom w ciąży i gdzie zgłosić się po pomoc?

Złą wiadomością jest niestety fakt, że podczas trwania ciąży i przy karmieniu piersią nie za wiele można zrobić. W tym czasie można udać się do flebologa, który zaleci specjalne maści uśmierzające objawy, ale nieredukujące żylaków. Innym rozwiązaniem jest również wprowadzenie pewnych nawyków polepszających samopoczucie, np.:

  • wykonywanie ćwiczeń pobudzających powrót żylny,
  • kompresjoterapia w postaci noszenia ciążowych rajstop uciskowych,
  • częsty odpoczynek z uniesionymi nogami,
  • niezbyt częste wychodzenie na słońce, unikanie kąpieli w solankach i termach oraz saun.

Na koniec warto dodać, że jeśli żylaki nie znikną po ciąży, to wtedy można już wprowadzić specjalistyczne leczenie. Chirurg naczyniowy z Opola poleca wówczas specjalistyczną terapię laserową, dzięki której nie tylko wyleczymy żylaki powstałe w czasie ciąży, ale także zmniejszymy ryzyko ich wystąpienia w późniejszym czasie lub przy kolejnej ciąży. Jest to profilaktyka, którą warto mieć na względzie, by w tak ważnym czasie nie odczuwać dolegliwości związanych z żylnymi dolegliwościami. 

Comments are closed.