Dowiedz się, dlaczego warto badać wzrok regularnie

Mimo rozwoju medycyny i coraz częściej przeprowadzanych badań nadal wiele osób zapomina o oczach. Ludzie lekceważą badanie wzroku, zwłaszcza gdy nic się z nim nie dzieje, ale priorytetem w dbaniu o dobry wzrok jest przede wszystkim regularność badań. Zobaczmy, dlaczego i jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy zbagatelizujemy tę sprawę. 

Dlaczego warto badań wzrok regularnie? 

Powodów ku temu może być naprawdę mnóstwo, jednak do najbardziej przekonujących powodów można zaliczyć:

 

  • Redukcję niedowidzenia. 

 

Czasem to nie konkretna wada wzroku może pogarszać widzenie. Na samym początku pojawia się stan niedowidzenia, tzn. że tylko jedno oko zaczyna wchodzić w stan krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu, a z biegiem czasu i drugie. Jeśli nie badamy wzroku regularnie, tworzy się wada, która później rozrasta się na dwoje oczu i znacznie utrudnia widzenie, a nawet prowadzi co utraty wzroku. 

 

  • Niwelację wady wzroku

 

Taka możliwość istnieje jednak głównie wśród dzieci i młodzieży. Oko młodych osób ciągle rośnie, dlatego też powstającą wadę można łatwo skorygować i właśnie zniwelować. Przepisanie okularów, soczewek czy farmakologii jest w stanie zatrzymać proces pogarszania się wzroku. Dzięki regularnym badaniom nawet wśród najmłodszych można więc uniknąć w ich dorosłym życiu wielu problemów z niedowidzeniem. 

 

  • Sprawdzenie stanu oczu

 

Ten powód powinien być kluczowy dla osób, które na co dzień narażają swoje oczy, czyli wszystkich pracujących przy komputerach, w środowisku z pyłem czy substancjami drażniącymi. Są one bowiem bardziej narażone na różne infekcje oczu, stany zapalne czy powstanie chorób. Badania sprawdzają, czy oczy są przemęczone, a poprzez konsultację ze specjalistami można również dowiedzieć się jak odpowiednio dbać o wzrok, by stała praca w trudnych dla oczu warunkach nie była tak szkodliwa. 

 

  • Wykrycie chorób wzroku 

 

Do najczęściej występujących chorób zalicza się nie tylko wady wzroku. U wielu osób występują również przewlekłe choroby, które nie tylko utrudniają widzenie, ale także wpływają na ogólne samopoczucie i zdolność prawidłowego funkcjonowania. Jakie to choroby powiemy poniżej, jednak już teraz warto zaznaczyć, że dzięki regularnym badaniom można je odpowiednio wcześnie wykryć, a co za tym idzie nie dopuścić do ich rozwoju i znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. 

 

  • Zdiagnozowanie innych chorób

 

Jako że wzrok jest ściśle połączony z układem nerwowym, to dzięki badaniu np. dna oka lub tarczy nerwu wzrokowego można zauważyć, że ogólny stan nerwów, ciśnienia krwi czy krążenia nie działa prawidłowo. Dzięki temu podczas badania wzroku można wykryć takie choroby jak nadciśnienie, miażdżycę, cukrzycę, a nawet nowotwory, które są w naprawdę początkowej fazie, co pozwala odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie i nawet całkowicie owe choroby wyleczyć. 

Do jakich chorób może doprowadzić zaniedbanie badań? 

Przejdźmy więc do największych skutków, do jakich może doprowadzić lekceważenie badań. Powstające narządach wzroku choroby są bardzo poważne i wykrycie ich odgrywa kluczową rolę w walce nie tylko o lepszy wzrok, ale też w zachowaniu widzenia. Choroby takie jak:

  • jaskra 
  • zaćma
  • zez
  • retinopatia cukrzycowa
  • obrzęk plamki żółtej
  • stany zapalne i oderwanie siatkówki 
  • nowotwory nerwów oczu 

mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jeśli nie są leczone i zdiagnozowane odpowiednio szybko. W początkowych fazach są one praktycznie bezobjawowe, jednak jeśli już poczujemy ból, obrzęk, pogorszenie widzenia, łzawienie bez powodu, to jest to znak, że owe choroby są już w połowie rozwoju. Systematyczne badania pozwalają więc zdiagnozować choroby, zanim objawy wystąpią i wyleczyć je bez komplikacji wzrokowych. 

wzrok

Gdzie wykonywane są badania wzroku? 

Przez wzgląd na częste lekceważenie badań wzroku mało kto wie, że badanie wzroku można przeprowadzić w każdym gabinecie okulistycznym. Znajdują się one w publicznych przychodniach oraz prywatnych klinikach, dlatego niezależnie od powodu wzrok możemy badać szybko i spranie w naprawdę wielu ośrodkach. 

Jak często badać wzrok? 

Na sam koniec warto również dodać, że wizyty w gabinetach okulistycznych nie muszą być zbyt częste. Szacuje się, że regularne badania wzroku powinno się przeprowadzać od dwóch do pięciu lat u dorosłych, a co roku u dzieci. Zaś w przypadku osób pracujących w szkodliwych dla oczu warunkach lub narażonych genetycznie na wystąpienie chorób, wizyty powinny odbywać się co najmniej raz w roku. 

Comments are closed.