Współczesne metody diagnostyczne zapewniają nowoczesne techniki i narzędzia, dzięki którym w sposób bezpieczny i wygodny zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego, możliwe jest pewne rozpoznanie schorzenia i szybkie wprowadzenie odpowiedniej metody leczenia.
Endoskopia kapsułkowa to sposób na bezoperacyjne sprawdzenie stanu przewodu pokarmowego, pełniącego w organizmie wiele niezbędnych do zachowania zdrowia funkcji. Dzięki endoskopii kapsułkowej możliwa jest wizualizacja i podjęcie ważnych dla życia i zdrowia pacjenta decyzji, które nie były wcześniej możliwe bez wykonania operacji.
Endoskopia kapsułkowa – co to jest
Endoskopia kapsułkowa to badanie endoskopowe, czyli pozwalające oglądać lub wykonywać pewne zabiegi we wnętrzu ciała, używając światłowodu zakończonego specjalnie opracowanymi narzędziami optycznymi. W endoskopii kapsułkowej nie używa się jednak endoskopu w postaci cienkiej, giętkiej rurki (tak jak w przypadku tradycyjnej endoskopii), ale niewielkiej kapsułki, którą połyka pacjent. Endoskopia kapsułkowa jest uznawana za prostą, bezbolesną, wygodną, a jednocześnie bezpieczną metodę wizualizacji przewodu pokarmowego, co pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości w jelicie.
Na czym polega endoskopia kapsułkowa?
Endoskopią kapsułkową nazywa się badanie, które umożliwia obejrzenie przewodu pokarmowego, a konkretnie śluzówki jelita cienkiego na całej długości. W tym celu stosuje się metodę, która pozwala dokładnie prześledzić wygląd całego przewodu pokarmowego pacjenta. Endoskopia kapsułkowa to badanie, które polega na połknięciu przez pacjenta specjalnej kapsułki, która jest miniaturką bezprzewodowej kamery cyfrowej, lampki ledowej i nadajnika radiowego.
Kapsułka po połknięciu w naturalny sposób przechodzi przez cały układ pokarmowy, pozwalając lekarzom na uzyskanie obrazu z wewnątrz organów bez stosowania drastycznych i inwazyjnych metod. Endoskopia kapsułkowa to metoda, dzięki której kapsułka w naturalny sposób przechodzi przez przewód pokarmowy, a jednocześnie dzięki możliwości nagrania filmu pozwala na śledzenie obrazu, obserwację i wizualizację stanów zapalnych.
Endoskopia kapsułkowa – wskazania
Nie wszystkie metody diagnostyczne umożliwiają zebranie tak dobrego materiału do badań jak endoskopia kapsułkowa. Najczęstszym wskazaniem do badania jest podejrzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelita cienkiego, a szczególnie podejrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, polipów i nowotworów. Endoskopię kapsułkową zaleca się także w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, których przyczyny nie udało się ustalić wykonując gastroskopię lub kolonoskopię. W najbardziej rozwiniętych placówkach medycznych endoskopię kapsułkową stosuje się także w przypadku przewlekłych, nawracających i silnych bólów brzucha lub częstych biegunek.
Kiedy zaleca się endoskopię kapsułkową?
Endoskopia kapsułkowa to innowacyjna i nowoczesna metoda, która pozwala na wykrycie nieprawidłowości w pracy przewodu pokarmowego, ale także na diagnozę poważnych chorób, guzów czy nowotworów. Jakie schorzenia i nieprawidłowości pozwala wykryć endoskopia kapsułkowa?
- polipy przewodu pokarmowego – uwypuklenia z błony, które kierują się do wnętrza przewodu pokarmowego. Mogą występować pojedynczo lub w grupach,
- podejrzenia uszkodzeń błony śluzowej jelita cienkiego – występuje często jako efekt uboczny radioterapii lub stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- podejrzenie guza w jelicie grubym,
- wyjaśnienie przewlekłych krwawień z przewodu pokarmowego,
- niewyjaśnione stwierdzenie niedokrwistości – które łączy się z niedoborem żelaza,
- rozpoznanie choroby trzewnej – inaczej celiakii, czyli schorzenia wywołanego nietolerancją glutenu,
- podejrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna – która atakuje nie tylko jelito, ale też żołądek, przełyk i usta.
Endoskopia kapsułkowa to innowacyjna metoda, która zmienia spojrzenie na badania diagnostyczne. W odróżnieniu od tradycyjnie stosowanego endoskopu kapsułka nie jest sterowana, co sprawia, że manipulacja widokiem jest niemożliwa. Stosując endoskopię kapsułkową nie można też liczyć na powtórne obejrzenie fragmentu, który najbardziej interesuje diagnostę, co sprawia, że mimo swojej innowacyjnej formy, specjalista cały czas musi wykazywać się dużym skupieniem, dokładnością, starannością i kierować dobrem pacjenta.