Implantacja zębowa: na czym polega i dlaczego jest tak rozciągnięta w czasie?

Ubytki zębowe mogą być spowodowane różnymi chorobami zarówno zębów, jak i dziąseł. Decyzja o usunięciu zęba jest zawsze ostatecznością i podejmowana powinna być dopiero po tym, jak wszystkie inne próby leczenia zawiodły. Braki zębowe nie są bowiem tylko problemem estetyki, ale niosą za sobą również inne problemy. Niestety braki w uzębieniu mogą sprawić, że reszta zębów zacznie się krzywić. Rozwiązaniem są implanty zębowe, które wyglądają praktycznie identycznie, jak naturalny ząb. Na czym polega ten zabieg i jak się go przeprowadza? 

Czym jest implantacja zębowa i kiedy się ją stosuje?

W stomatologii wykorzystywane są obecnie bardzo nowoczesne procedury i zabiegi, które pozwalają na wyleczenie nawet bardzo uciążliwych chorób dziąseł i zębów. Niestety mimo to czasami okazuje się, że usunięcie zęba jest niezbędne, ponieważ jego pozostawienie mogłoby skutkować systematycznym rozprzestrzenianiem się choroby w obrębie jamy ustnej. W takiej sytuacji warto jak najszybciej pomyśleć o wstawieniu implantu zębowego lub w przypadku większej liczby ubytków – mostu na implantach w Gdańsku, który nie tylko skutecznie zamaskuje powstałą dziurę, ale także uchroni pozostałe zęby przed przesuwaniem się. Dziura, która powstała w wyniku usunięcia zęba stałego, mogłaby niestety przyczynić się do zmiany kształtu szczęki i jej mocnego skrzywienia, dlatego też implant zębowy w wielu przypadkach jest niezbędny. Wyjątkami są na przykład ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, których usunięcie rzadko ma negatywny wpływ na kształt szczęki.

Każdy implant zębowy składa się z tytanowego implantu, który kształtem przypomina śrubę, łącznika najczęściej wykonanego również z tytanu oraz z korony protetycznej, która swoim wyglądem oraz funkcjonalnością ma zastępować skutecznie naturalnego zęba, który został usunięty. Założenie implantu zębowego to proces złożony, który powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistę. Bardzo ważne jest, aby lekarz stomatolog przed przeprowadzeniem zabiegu przeprowadził odpowiednie badania i upewnił się, że mocowanie implantu w danym przypadku jest możliwe oraz w stu procentach bezpieczne. Dopiero po sprawdzeniu wszystkich ewentualnych przeciwwskazań można przystąpić do rozpoczęcia procedury zakładania implantu zębowego.

most na implantach gdańsk

Dlaczego zabieg najlepiej podzielić na kilka wizyt?

Zabieg stomatologiczny, jakim jest założenie implantu zębowego w wolnym miejscu po usunięciu zęba stałego, to proces bardzo skomplikowany. Tytanowe implanty teoretycznie nie powinny powodować żadnych negatywnych reakcji z dziąsłem czy prowadzić do jego utrzymującego się opuchnięcia oraz zapalenia. Jednakże, aby zminimalizować ryzyko przyjęcia się implantu – po wprowadzeniu śruby w dziąsło należy wstrzymać się przez jakiś czas z zakładaniem łącznika oraz korony protetycznej. Jest to spowodowane przede wszystkim bezpieczeństwem i zdrowiem pacjenta. Po wprowadzeniu śruby tytanowej, czyli implantu zębowego w dziąsło, pacjent najczęściej udaje się do domu i wraca na kontrolę dopiero po kilku tygodniach. W tym czasie implant zrasta się z kością i w razie jakichkolwiek dolegliwości lub niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem w celu upewnienia się, że nie ma powodów do niepokoju.

Samo zakładanie korony zębowej protetycznej z porcelany lub metalu również nie przebiega podczas jednej wizyty. Bardzo ważne jest bowiem idealne dopasowanie materiału, z którego wykonany zostanie tak zwany sztuczny ząb, do reszty uzębienia. Bardzo ważny jest kształt oraz rozmiar, ponieważ w innym przypadku korona zębowa na implancie mogłaby przeszkadzać w gryzieniu i haczyć o inne zęby, a także kolor, który powinien być dopasowany do naturalnego odcienia zębów stałych. Wykonanie procesu implantacji zębowej na jednorazowym spotkaniu z dentystą jest niestety praktycznie niemożliwe i w większości przypadków niebezpieczne, dlatego też nie warto się na nie decydować.

Comments are closed.