Jak dbać o oczy?

Obecnie coraz więcej zmaga się z różnymi problemami narządu wzroku. Niekiedy jest to tylko wada wzroku, gdzie odpowiednio dobrana metoda korekcji pozwala na zwyczajne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Istnieją jednak choroby oczu, wymagające specjalistycznego leczenia, a nawet operacji. Jak zatem dbać o oczy, aby uniknąć schorzeń, które będą powodować nieprzyjemne objawy? 

Jak zapobiegać pogorszeniu się wzroku? 

Wiele osób myślnie sądzi, że wady wzroku oraz choroby najczęściej mają podłoże genetyczne. U niektórych owszem, to twierdzenie jest prawdziwe. Jednak za sporą część problemów ze wzrokiem odpowiada styl życia, brak diety czy nawet narażanie swojego wzroku na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Jak zapobiegać problemom z widzeniem? 

Profilaktyka wzroku dietą 

Profilaktyka chorób oczu pozwala na skuteczne zapobieganie powstawaniu wad widzenia oraz rozwoju poważnych schorzeń, które wymagałyby specjalistycznego leczenia. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w zioła i zielone warzywa. Doskonale sprawdzają się tutaj warzywa liściaste jak szpinak, natka pietruszki czy jarmuż. Oprócz tego pozytywnie na wzrok wpływają brokuły oraz kapusta. 

Dlaczego właśnie zielona warzywa odgrywają dużą rolę w zmniejszaniu ryzyka powstawaniu chorób oczu? To one zawierają największą ilość luteiny, która chroni naczynia włosowate siatkówki. Oznacza to, że luteina odpowiada za ochronę oczu przed promieniowaniem UV. 

W diecie warto uwzględnić warzywa posiadające karotenoidy. Można je znaleźć w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach. Okuliści i dietetycy zalecają także uzupełnienie diety w kwasy omega–3, znajdujące się w rybach. Kwasy omega–3 chronią wzrok przed czynnikami zewnętrznymi, mogącymi negatywnie wpłynąć na pogorszenie się wzroku. 

Praca przed komputerem a wady wzroku 

O wzrok powinny również zadbać osoby pracujące z komputerem, gdyż to one najczęściej zmagają się z pogorszeniem się widzenia. Dlatego zalecane jest, aby monitor na stanowisku pracy był umieszczony około 70 centymetrów od poziomu oczu. Światło monitora najlepiej, aby było delikatnie przyciemnione, a jeśli jest to możliwe – włączony został tryb ochrony wzroku. 

Dobrze jest, aby monitor komputerowy znalazł się w pomieszczeniu o dobrym naświetleniu. Najlepiej jest pracować w miejscach z dostępem do światła dziennego, a jeśli jest to niemożliwe – z dużą ilością lamp. Chodzi tutaj przede wszystkim, aby jak najmocniej odciążyć wzrok. 

Okuliści zalecają również, aby osoby z wadą wzroku zawsze siadały do pracy przy komputerze w okularach korekcyjnych, rezygnując przy tym z soczewek kontaktowych. 

Kiedy należy badać wzrok? 

Wizyty w gabinecie okulistycznym są niestety bardzo często odkładane w czasie. Jak badania wskazują, wiele osób nigdy nie poddało się profesjonalnemu badaniu oczu. Dlatego zalecane jest, aby badać wzrok minimum raz na dwa lata. Ze względu jednak na tryb życia, warto na taką wizytę umawiać się znacznie częściej – zwłaszcza jeśli obserwujemy niepokojące objawy zwiastujące rozwój poważnej choroby lub znaczne pogorszenie się wzroku. 

Regularne badanie wzroku pozwoli zapobiegać powstawaniu chorób i pogłębiania się wad wzroku. Sporą część schorzeń, przy regularnych wizytach u okulisty, można wykryć we wczesnym stadium i wprowadzić odpowiednie leczenie. Zaniedbanie narządu wzroku, zwłaszcza przy wcześniejszych problemach z oczami bądź u osób w zaawansowanym wieku, może prowadzić do nieodwracalnych zmian lub do całkowitej utraty widzenia. 

Najczęstsze choroby oczu 

Obecnie wyróżnić można wiele chorób oczu, gdzie do najczęstszych zalicza się zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki. Objawy tych dwóch schorzeń są na tyle nieprzyjemne, że konieczna jest szybka wizyta u okulisty oraz wprowadzenie odpowiednio dobranego leczenia. 

Pojawiają się również pytania odnośnie innych, bardziej poważniejszych schorzeń, występujących zazwyczaj u osób po 40. roku życia. Istnieją wątpliwości odnośnie tego, która z nich jest poważniejsza – jaskra a zaćma. Oba te schorzenia wymagają specjalistycznego leczenia, nierzadko opierającego się na poddaniu się operacji w specjalistycznej klinice. Warto jednak pamiętać, że w przypadku obu tych chorób oczu, zabieg leczenia jest zupełnie bezbolesny, bezpieczny oraz przeprowadzany w komfortowych warunkach. Pacjenci po operacji mogą w krótkim czasie wrócić do swoich codziennych obowiązków. 

Comments are closed.