Jak leczyć ugryzienia pluskiew?

Często występującym problemy w mieszkaniach i domach mogą być różnego rodzaju pasożyty, które atakują ludzi i uprzykrzają im życie. Jednym z częstszych problemów tego typu są pluskwy.

Zazwyczaj domownicy nie wiedzą, skąd one się biorą i w jaki sposób mogą  poradzić sobie z ich usunięciem. Dezynsekcja pluskwy to skomplikowany proces, który wymaga działania ze strony profesjonalistów, ponieważ tylko specjalistyczne środki i metody są w stanie zagwarantować całkowite pozbycie się tego problemu.

Czym są pluskwy?

Pluskwy to pasożyty żywiące się krwią człowieka. Najczęściej za siedliska wybierają sobie domowe łóżka, a dokładniej materace, sofy, miękkie elementy wystroju wnętrza oraz odzież. Mogą stać się one problemem praktycznie we wszystkich rodzajach mieszkań czy to w domach prywatnych, blokach, akademikach, hotelach, statkach wycieczkowych i wielu innych miejscach.

Ich kolor może się wahać od białego, jasnobrązowego do ciemnych odcieni brązu i pomarańczy. Gdy się wystraszą, najczęściej szukają schronienia w ciemnych szczelinach i pęknięciach.

Dezynsekcja pluskwy

Idealną temperaturą sprzyjającą ich namnażaniu i rozwijaniu się jest 20–26 stopni Celsjusza. Pozwala ona na produkcję nawet trzech pokoleń pluskiew rocznie. Nowonarodzone pluskwy, czyli tzw. nimfy, są widoczne, ale są też bardzo małe, ponieważ mają wielkość ziarna maku. Dorosłe osobniki dorastają do 6 mm długości i mają owalny i spłaszczony kształt (podobny do kleszcza). Jednak w sytuacji gdy się najedzą, mogą nawet podwoić swoje rozmiary.

Jak wygląda ich ugryzienie i jak je leczyć?

Często pierwszym objawem obecności pluskiew w mieszkaniu są ugryzienia. Pasożyty te są najbardziej aktywne nocą, przez to atakują najczęściej podczas snu żywiciela. Samo ugryzienie jest bezbolesne i niezauważalne, ponieważ podczas pożywiania się pluskwy wstrzykują niewielka ilość śliny w skórę żywiciela, która ma właściwości znieczulające.

Najczęstszym objawem ugryzień są małe, płaskie lub lekko wypukłe guzki na skórze, które mogą występować w rzędzie, jedno obok drugiego. Towarzyszy im zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk, a w przypadku rozdrapania miejsca ugryzienia może dojść do zakażenia rany.

Przy częstych i regularnych ugryzieniach przez np. kilka tygodni, u żywiciela może pojawić się odpowiedź alergiczna i tym samym objawy mogą stać się bardziej nasilone i znacznie niebezpieczniejsze dla zdrowia.

Leczenie ugryzienia pluskiew polega na łagodzeniu objawów i obejmuje miejscowe stosowanie kremów łagodzących swędzenie. Natomiast w trudniejszych przypadkach lub gdy pojawiła się odpowiedź alergiczna, niezbędne może okazać się zastosowanie kortykosteroidów, lub leków przeciwhistaminowych, które pomogą złagodzić reakcje alergiczna. W sytuacji gdy doszło do infekcji z powodu np. rozdrapania miejsca ugryzienia, niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyku.

Przyczyny pojawienia się pluskiew w mieszkaniu

Przyczyn pojawienie się pluskiew w mieszkaniu jest naprawdę sporo. Mogą one zostać przyniesione podczas wnoszenia mebli, bagażów, pościeli czy ubrań. Z tego względu przy zakupie np. używanych mebli trzeba zachować ostrożność, a kupowania używanych materacy powinno się zawsze unikać. Dokładnie oględziny takich przedmiotów powinny pozwolić na odkrycie obecności pluskiew, czy to poprzez ich zauważenie, czy rozpoznanie śladów ich obecności np. odchodów.

Zdarza się, że nawet puste i pozornie czyste mieszkania i domy stają się siedliskami tych pasożytów, dlatego zazwyczaj trudno określić przyczynę ich pojawienia się.

Dezynsekcja pluskwy

Jak pozbyć się całkowicie pluskiew z mieszkania?

Można próbować pozbyć się pluskiew domowymi sposobami, jednak zazwyczaj nie przynoszą one zamierzonego efektu. Z tego względu najlepszym sposobem na rozprawienie się z tymi pasożytami jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która przeprowadzi kompleksową dezynsekcję pluskwy.

W tym celu stosuje się metodę oprysku, opylania powierzchni, zamgławiania oraz odymiania świecami dymnymi z insektycydem. Oprócz tego firma przeprowadzająca dezynsekcję może zastosować także fizyczne metody zwalczania tych pasożytów, takie jak:

  • ogrzewanie pomieszczeń do temperatury 60 °C,
  • miejscowe ogrzewanie parą wodną,
  • wymrażanie suchym lodem i odkurzenie,
  • fizyczne usuwanie pojedynczych pluskiew.

Kłopot z pluskwami? Zadzwoń do firmy Vector, która zajmuje się profesjonalną dezynsekcją szkodników.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

Comments are closed.