Jak przygotować się do badania USG?

Badanie ultrasonograficzne USG jest najczęściej przeprowadzanym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest to badanie nieinwazyjne, na podstawie którego można ocenić stan narządów wewnętrznych, wykryć zmiany patologiczne oraz stwierdzić obecność zmian nowotworowych.

Wielu lekarzy zapewnia, że do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W praktyce jednak okazuje się, że w trakcie badania niektóre tkanki miękkie mogą być z różnych względów niewidoczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku USG jamy brzusznej.

Jak zatem wygląda badanie ultrasonograficzne? Co należy zrobić przed badaniem i jak się do niego przygotować?

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to popularne badanie diagnostyczne, które jest wykorzystywane do diagnozowania wielu chorób, schorzeń czy zmian zachodzących w narządach wewnętrznych. Jest ono bezpieczne oraz nieinwazyjne. Z racji tego, że w większości przypadków nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, wykonuje się je z miejsca w wielu gabinetach lekarskich.

Ultrasonografia wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, których jako ludzie nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Wysoka częstotliwość sprawia jednak, że fale ultrasonograficzne przenikają do niemal wszystkich komórek naszego organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, są one w pełni bezpieczne.

Ultrasonografia to badanie obrazowe, pozwalające na zweryfikowanie kondycji, wielkości oraz kształtów wszystkich narządów znajdujących się w ciele człowieka. Na podstawie badania USG możliwe jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia lub profilaktyki, a przez to, że jest ono bezpieczne dla pacjentów, można je powtarzać w celu weryfikacji poszczególnych metod leczenia. Ultrasonografia jest także wykorzystywana w prowadzeniu ciąży, w celu monitorowania stanu rozwijającego się płodu.

Jak wygląda badanie USG?

Chyba każdy chociaż raz w życiu miał lub będzie miał przeprowadzane badanie USG. Jest ono najczęściej przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach lekarskich i diagnostycznych. Na czym jednak ono polega?

Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia, określanego jako ultrasonograf. Jest on wyposażony w monitor, na którym widać badane partie ciała, a także specjalną głowicę, służącą do rejestrowania obrazu. Samo badanie USG nie jest skomplikowane dla pacjenta. Zazwyczaj osoba badana musi położyć się na wyznaczonej do tego kozetce oraz odsłonić konkretne miejsce. Lekarz, aby z łatwością poruszać głowicą oraz lepiej widzieć obraz, nakłada na badaną partię ciała specjalistyczny preparat. Żel do USG wspomaga przewodzenie impulsów fal wysokiej częstotliwości Dopiero wtedy może przystąpić do obejrzenia wszystkich interesujących go narządów lub zmian.

Wynik z badania USG każdy pacjent uzyskuje od razu. Wielu lekarzy lub specjalistów przeprowadzających badanie drukuje obraz wraz z opisem z ultrasonografu i oddaje pacjentowi. Na podstawie uzyskanych danych wprowadza leczenie, mające na celu powrót chorego do zdrowia.

Jak przygotować się do badania USG?

Badania USG nie wymagają od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku jamy brzusznej, gdzie nieustannie zachodzą różnego rodzaju procesy trawienne, mogące uniemożliwić wykonanie badania lub otrzymania pełnego obrazu. Badanie USG jamy brzusznej jest związane zarówno z układem pokarmowym, jak i moczowym, dlatego też zaleca się, aby pacjenci przed wizyta w gabinecie lekarskim zastosowali się do wytycznych.

usg

W przypadku USG jamy brzusznej zaleca się, aby na 8 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków. Dlatego też większość tego typu badań odbywa się rano, kiedy pacjenci są na czczo. Zaleca się natomiast, aby pić dużą ilość wody, ale na samo badanie stawić się z pełnym pęcherzem.

Dlaczego warto przeprowadzać badanie USG?

Coraz więcej pacjentów decyduje się na cykliczne przeprowadzanie USG narządów i tkanek wewnętrznych. To doskonały sposób na to, aby sprawdzić stan swojego zdrowia i w razie konieczności – wprowadzić odpowiednie leczenie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku zachorowalności na nowotwory.

Badanie USG w Wałbrzychu jest przeprowadzane z profesjonalnym podejściem do pacjenta. Nowoczesny i sprawdzony sprzęt pozwala na wykonanie USG dużą dokładnością i w odpowiednich warunkach, tak, aby pacjenci czuli się bezpiecznie i pewnie w trakcie badania.

Comments are closed.