Jak wrócić do formy dzięki rehabilitacji?

Proces rehabilitacji po urazach kończyn, chorobach czy czasowym unieruchomieniu jest długi, żmudny i wymaga odpowiedniej, regularnej pracy nad ruchomością mięśni i stawów. O powrót do formy i możliwości samodzielnego poruszania się dba się zwykle przede wszystkim w ośrodkach rehabilitacyjnych pod czujnym okiem fizjoterapeutów, ale dodatkowo uzupełnia ćwiczeniami regularnie wykonywanymi w domu. Wśród sprzętów, które mogą wspomóc proces rehabilitacji ciekawą grupę stanowią rotory, przystosowane zarówno do ćwiczeń rehabilitacyjnych kończyn dolnych, jak i całego układu ruchu. Jak wrócić do formy dzięki rehabilitacji?

Rotory rehabilitacyjne wspomagają powrót do formy

Rotory są podstawowym sprzętem do ćwiczeń wykorzystywanym przy rehabilitacji po urazach oraz w pracy z pacjentami chorymi bądź starszymi mającymi trudności z poruszaniem się. Urządzenia te są rodzajem specjalistycznych rowerów rehabilitacyjnych, które wspomagają pracę nad odbudową masy mięśniowej i ich sprawnością w sposób bezpieczny, także przy ćwiczeniach w domu. Ich uniwersalna budowa pozwala bez problemu opracować schemat ćwiczeń bezpieczny dla określonego pacjenta i zwiększać trudność wraz z poprawą sprawności układu ruchu. Rotory, zarówno te pracujące wyłącznie nad kończynami dolnymi, jak i górnymi partiami ciała pracują na zasadzie roweru, z mechanizmem oporowym i hamującym wymagającymi pracy mięśni by wprowadzić maszynę w ruch.

Rotor kończyn dolnych

Rotory kończyn dolnych marki THERA Vital, dostępne w sklepie Medus.

Większość klasycznych rotorów rehabilitacyjnych posiada specjalne nóżki i nakładki antypoślizgowe, zapobiegające przemieszczaniu się maszyny po podłodze, a ich konstrukcja może być przygotowana tak, by pacjent pracował na rotorze na siedząco, w bezpiecznej pozycji, bez nadmiernego przeciążania organizmu. Dla optymalnych warunków ćwiczeń, rotor powinien zostać ustawiony przy wygodnym miejscu siedzącym, np. łóżku czy krześle, a nie zapadającej się kanapie która nie wspiera odpowiedniego ułożenia kręgosłupa podczas siedzenia.

Jak działają rotory do rehabilitacji w domu?

Podstawową zaletą rotorów rehabilitacyjnych i ich użyteczności w domowych ćwiczeniach w trakcie powrotu do formy jest możliwość regulowania oporu i dopasowania trudności treningu do indywidualnych możliwości pacjenta. Rotor wprowadza tzw. trening pasywny – pozwala pracować nad siła mięśni bez przeciążania ich. Pomiędzy kolejnymi spotkaniami z rehabilitantem pacjent ma szansę samodzielnie uruchamiać do pracy nogi, wprawiając maszynę w ruch przez docisk nogi do pedałów. Rotory są stacjonarne, nie zajmują wiele miejsca i są przystosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich – mogą służyć do rehabilitacji po niemalże każdym urazie i ograniczeniu ruchomości kończyn dolnych.

Podstawowe ćwiczenia podczas rehabilitacji

Mechanizm rotorów rehabilitacyjnych działa jak rower, a więc skupia się na wykonywaniu i powtarzaniu ruchów zgięcia, odwracania, przywodzenia i prostowania stawu skokowego i stawu kolanowego oraz pracę wszystkich grup mięśniowych w obrębie kończyny dolnej. Rotory mogą być wykorzystane także przy ćwiczeniach wzmacniających kręgosłup – podczas pedałowania w pozycji stojącej konieczne jest utrzymanie dobrej postawy i zaangażowanie do pracy różnych partii mięśni bez obciążania ich. Ćwiczenia na rotorze powinny być wprowadzane stopniowo, początkowo bez oporu, w celu uruchomienia stawów i powolnej pracy nad ich ruchliwością. Najważniejszym zadaniem na początkowych etapach rehabilitacji i powrotu do formy jest systematyczność – ćwiczenia powtarzane regularnie będą dawały efekty nawet jeśli nie będą dla pacjenta większym wysiłkiem. O opór i większą trudność można postarać się na późniejszych etapach rehabilitacji, po konsultacji z rehabilitantem, lekarzem prowadzącym bądź fizjoterapeutą.

Ćwiczenia wykonywane na rotorze to tzw. trening pasywny, który w trakcie rehabilitacji skutecznie zastępuje ćwiczenia czynne kończyn prowadzone z terapeutą.

Warto pamiętać, by podczas powrotu do formy wykonywać wszystko zgodnie z zaleceniami i nie narzucać sobie tempa, za którym organizm może nie nadążyć. Ćwiczenia aktywne bez kontroli rehabilitanta mogą być dla pacjenta bardziej niebezpieczne, stąd tak duża popularność sprzętów rehabilitacyjnych dla pacjentów pracujących nad powrotem do formy w domowych warunkach. Wszelką gimnastykę, trening kondycyjny czy trening siłowy należy odstawić więc na czas kontrolowanej rehabilitacji lub korzystać z nich za wskazaniem lekarza, skupiając się w rehabilitacji domowej przede wszystkim na regularnym uaktywnianiu stawów i grup mięśniowych.

Comments are closed.