Jak wygląda badanie elektromiograficzne?

Elektromiografia (EMG) to badanie mające na celu ocenę stanu zdrowia mięśni i komórek nerwowych, które je kontrolują (neurony ruchowe). Wyniki elektromiografii mogą ujawnić dysfunkcję nerwów, dysfunkcję mięśni lub problemy z przekazywaniem sygnałów z nerwów do mięśni.

Na czym polega EMG

Neurony ruchowe przekazują sygnały elektryczne, które powodują skurcz mięśni. Elektromiografia wykorzystuje maleńkie urządzenia zwane elektrodami do przekształcenia tych sygnałów w wykresy, dźwięki lub wartości liczbowe, które są następnie interpretowane przez specjalistę.

Podczas elektromiogramu igłowego, elektroda igłowa wprowadzona bezpośrednio do danego mięśnia rejestruje jego aktywność.

Dlaczego warto

Lekarz może zlecić badanie EMG, jeśli pacjent ma oznaki lub objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia nerwów lub mięśni. Objawy te mogą obejmować:

  • mrowienie,
  • osłabienie mięśni,
  • ból lub skurcze mięśni,
  • niektóre rodzaje bólu w kończynach.

Elektromiografia pomaga zdiagnozować lub wykluczyć pewne choroby, takie jak:

  • zaburzenia mięśniowe: dystrofia mięśniowa lub zapalenie wielomięśniowe,
  • miastenia,
  • zaburzenia nerwów: zespół cieśni nadgarstka lub neuropatie obwodowe,
  • stwardnienie zanikowe boczne lub zapalenie wielomięśniowe,
  • zaburzenia, które wpływają na korzeń nerwowy, takie jak przepuklina dysku w kręgosłupie.

Ryzyko

Elektromiografia jest badaniem o niskim ryzyku, a powikłania występują rzadko. Istnieje niewielkie ryzyko krwawienia, infekcji czy też uszkodzenia nerwów w miejscu wprowadzenia elektrody w kształcie igły.

Jeśli mięśnie wzdłuż ściany klatki piersiowej są badane za pomocą elektrody igłowej, istnieje bardzo małe ryzyko, że może to spowodować przeciek powietrza do obszaru pomiędzy płucami a ścianą klatki piersiowej i spowodować zapadnięcie się płuca (odma opłucnowa).

elektromiografia

Przed badaniem

Przy rejestracji na badanie EMG w Lublinie należy zapytać, czy przed badaniem należy przerwać przyjmowanie leków na receptę lub bez recepty.

Na krótko przed badaniem należy wziąć prysznic lub się wykąpać tak, aby usunąć oleje ze skóry. Nie należy stosować balsamów ani kremów.

Inne środki ostrożności

Neurolog wykonujący elektromiogram powinien wiedzieć, czy cierpisz na określone choroby. Przekaż neurologowi i personelowi pracowni elektromiografii następujące informacje:

  • jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew,
  • jeśli masz hemofilię, zaburzenie krzepnięcia krwi, które powoduje długotrwałe krwawienie,
  • jeśli masz rozrusznik serca lub inne elektryczne urządzenie medyczne.

Przebieg badania

Podczas zabiegu zostaniesz prawdopodobnie poproszony o założenie szpitalnego fartucha i położenie się na stole do badań. Aby przygotować Cię do badania, neurolog lub technik umieści elektrody powierzchniowe w różnych miejscach na Twojej skórze, w zależności od obszaru, w którym masz objawy. Neurolog może też umieścić elektrody w kształcie igieł w różnych miejscach, w zależności od objawów.

W trakcie badania elektrody powierzchniowe będą czasami przesyłać bardzo łagodny prąd elektryczny, który może być odczuwany jako skurcz lub drżenie. Elektroda igłowa może powodować dyskomfort lub ból, który zwykle ustępuje zaraz po usunięciu igły.

Podczas elektromiografii igłowej neurolog oceni, czy występuje spontaniczna aktywność elektryczna, gdy mięsień jest w spoczynku (aktywność, która nie występuje w zdrowej tkance mięśniowej) oraz stopień aktywności, gdy lekko skurczysz mięsień.

Neurolog poinstruuje Cię, jak rozluźniać i kurczyć mięśnie w odpowiednich momentach. Podczas badania neurolog może poprosić o zmianę pozycji, w zależności od badanych mięśni i nerwów.

Jeśli w dowolnym momencie badania odczuwasz dyskomfort lub ból, możesz zasygnalizować je osobie wykonującej badanie.

Czas trwania badania to koło 40 minut.

Comments are closed.