Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Kiedy należy rozpocząć wizyty u ginekologa?

Zalecane jest aby ​​dziewczyny odbyły swoją pierwszą wizytę, gdy są w wieku od 13 do 15 lat lub stają się aktywne seksualnie, jeśli nastąpi to wcześniej. Pierwsza wizyta dla nastolatków może być po prostu rozmową z lekarzem i nie musi wiązać się z badaniami.

Pierwsze badanie w gabinecie ginekologicznym

Staraj się unikać seksu w ciągu 24 godzin od wizyty. Aktywność seksualna może drażnić tkankę pochwy i wpływa na wyniki badań. Wasze spotkanie zazwyczaj zaczyna się od pytań na temat ogólnego stanu zdrowia. Pielęgniarka waży Cię i bada Twoje ciśnienie krwi. Możesz zrobić także badania krwi i moczu. Potem nadejdzie czas na fizyczne badanie. Pielęgniarka zabierze Cię do sali badań i poprosi, abyś całkowicie się rozebrała. Później możesz ubrać suknię, która otwiera się do przodu i arkusz na pokrycie kolan.

Pytania od ginekologa

Ginekolog prawdopodobnie rozpocznie zadając ci kilka ogólnych pytań dotyczących osobistej i rodzinnej historii zdrowia. Pielęgniarka lub inny pracownik służby zdrowia może przebywać w pokoju z tobą gdy ginekolog przystępuje do badania miednicy.

Lekarz zbada najpierw obszar zewnętrzny pochwy, która obejmuje obszar sromu i pochwy, w celu wykluczenia nieprawidłowości. Lekarz zbada następnie Twoje narządy rozrodcze od wewnątrz. Twoje kolana są zgięte, a stopy znajdują się w strzemionach, by zachować je z dala od siebie, ginekolog użyje wziernika – urządzenie, które posiada możliwość otwarcia pochwy aby zobaczyć wnętrze pochwy i szyjki macicy (wejście do Twojej macicy). Możesz czuć presję podczas tego badania ale to nie powinno być bolesne. Ginekolog zbada ściany pochwy i szyjki macicy.

Wymaz z szyjki macicy jest często wykonywany podczas egzaminu miednicy. Ginekolog pobierze próbki komórek z szyjki macicy za pomocą małego pędzelka. Komórki te zostaną wysłane do laboratorium i sprawdzone pod kątem raka szyjki macicy i innych nieprawidłowości.

Jak bada się szyjkę macicy?

Następnie, lekarz ginekolog zrobi egzamin wewnętrzny oburęczny przez umieszczenie jednego lub dwóch palców w rękawiczkach w pochwie. Następnie na górze dolnej części brzucha, sprawdzi szyjkę macicy, macicę, jajowody, jajniki i od zewnątrz twoje ciało. Lekarz może również, jeżeli jest to potrzebne, zrobić odbytniczo badanie. Będzie się to wiązać z umieszczenie palca w rękawiczce w odbytnicy przez lekarza. Powinno się także zrobić badanie piersi, aby sprawdzić możliwe grudki, zgrubienia, guzki lub inne nieprawidłowości.

Comments are closed.