Z pewnością słyszałeś już o operacji zmniejszenia żołądka, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia otyłości. A czy spotkałeś się już z pojęciem balonu żołądkowego?
Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznej operacji bariatrycznej. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega i jakie są zasady rekonwalescencji po tym zabiegu.
Co to jest balon żołądkowy?
Balon żołądkowy to specjalny balon wypełniony płynem, który drogą endoskopową wprowadza się do żołądka, by zmniejszyć jego objętość. Podczas endoskopii nie wykonuje się żadnych nacięć, które mogłyby pozostawić na ciele blizny. Balon jest za duży, by przemieścić się na inny odcinek układu pokarmowego i dzięki temu skutecznie oraz bezpiecznie uniemożliwia przyjęcie zbyt dużych porcji pokarmu. Sprawia to, że jest coraz popularniejszym narzędziem wspomagającym odchudzanie u osób chorujących na otyłość.
Sam zabieg wprowadzenia balonu żołądkowego trwa od 20 do 30 minut i został opracowany z myślą o osobach, które nie akceptują realiów klasycznej operacji bariatrycznej, czyli zmniejszenia żołądka. W przeciwieństwie do niej, umieszczenie w żołądku balonu jest całkowicie odwracalne. Przed zabiegiem powinna zostać przeprowadzona morfologia krwi, EKG, gastroskopia oraz inne badania zlecone przez lekarza.
Przeciwskazaniami dla zastosowania tej metody mogą być wcześniej odbyte operacje gastryczne, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, choroby wątroby lub zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja i bulimia. Zabiegu nie powinno wykonywać się także u kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz u osób cierpiących na wrzody żołądka, przepuklinę rozworu przełykowego i choroby nowotworowe.
Jak zmienia się życie pacjenta po umieszczeniu balona w żołądku?
Po ukończonej endoskopii pacjent musi pozostać w szpitalu dobę na obserwacji. Jej efekty można odczuć już przy pierwszych posiłkach, gdy rekonwalescenci szybciej osiągają uczucie sytości. Niektórym towarzyszą przejściowe, trwające około tygodnia, nudności i wymioty. W nielicznych wypadkach utrzymują się one dłużej i towarzyszy im refluks żołądkowo-przełykowy – zgłaszającym te problemy pacjentom balon należy usunąć.
Poważniejsze powikłania zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj są skutkiem niepoprawnie przeprowadzonego zabiegu, ale zalicza się do nich ryzyko perforacji żołądka, powstania owrzodzeń przewodu pokarmowego oraz ryzyko pęknięcia balonu. Pęknięty balon traci swój rozmiar, w następstwie czego może dokonać migracji do jelit i spowodować ich niedrożność.
Sam balon żołądkowy nie stanowi doskonałego remedium na otyłość. Wciąż konieczny jest wkład w leczenie chorego, który musi stosować się do zaleceń dietetycznych i rozpocząć uprawianie aktywności fizycznej. Jeżeli pacjent sumiennie wywiązuje się z tych zadań, przeciętnie traci około jednej trzeciej nadmiarowej masy ciała.
Usunięcie balonu żołądkowego przywraca żołądek do poprzednich rozmiarów, co może popchnąć niektóre osoby z powrotem w dawne, szkodliwe nawyki żywieniowe. Zwolennicy metody zauważają jednak, że często pacjentom łatwiej jest pozostać przy pozytywnym stylu życia, którego nauczyli w trakcie odchudzania i nie wracają do poprzedniej wagi.
Dieta, czyli czego nie wolno jeść z balonem żołądkowym
Podczas pierwszych siedmiu dni po zabiegu pacjenci powinni ograniczyć się do spożywania delikatnych bulionów, niekwaśnych soków, naturalnych jogurtów i galaretek. Po tygodniu od endoskopii wprowadzającej balon do żołądka, chory może spożywać posiłki każdego rodzaju i dbać jedynie o zmniejszenie ich kaloryczności i – oczywiście – ilości.
By terapia okazała się skuteczna, rekonwalescenci muszą bezwzględnie stosować się do zasad zdrowego żywienia. Dobrym pomysłem jest ułożenie różnorodnego jadłospisu bogatego we wszystkie potrzebne organizmowi makro- i mikroelementy. Wraz ze zmniejszeniem porcji, zwiększyć powinna się częstotliwość spożywanych posiłków do czterech lub pięciu w ciągu dnia.
Zaleca się znaczne ograniczenie spożywania zup oraz innych pokarmów półpłynnych lub mających konsystencję papki. Zbyt obfity posiłek może spowodować wystąpienie nudności i wymiotów. Należy też pamiętać, że z balonem żołądkowym nie wolno pić napojów gazowanych i przyjmować leków w formie tabletek musujących.
Mieszkasz w województwie dolnośląskim i zastanawiasz się, gdzie można poddać się zabiegowi wprowadzającemu balon żołądkowy? We Wrocławiu czy może bardziej ustronnym miejscu sprzyjającym rekonwalescencji w pobliżu natury?