Jak wygląda leczenie na odwyku?

Alkoholizm choć uznawany jest za chorobę wymagającą leczenia, przez część społeczeństwa wciąż pozostaje niemalże niezrozumianym zjawiskiem. Panuje bowiem błędne przekonanie, że po kto sięga po alkohol i zaczyna go nadużywać, sam na siebie ściąga nieszczęście, więc po co go w ogóle leczyć? Tak naprawdę jednak wpływ na uzależnienie ma wiele czynników, w tym również predyspozycje, a nierzadko także presja otoczenia. Chęć przypodobania się innym, poczucia przynależności do grupy, zyskania nowych przyjaciół, którzy w rzeczywistości takowymi nie są. Osoba, która ma problem, przede wszystkim mu sama sobie uświadomić, że przestała jedynie stosować alkohol w celach towarzyskich bądź podobnych. Konieczne jest zrozumienie narastającego problemu.

Jeśli alkoholik chce być zdrowy, musi świadomie podjąć decyzję o leczeniu nałogu

Najważniejszym krokiem jest chęć dobrowolnego poddania się leczeniu. Kolejny duży krok na drodze do wyzdrowienia, to zgłoszenie się na terapię odwykową. Etap najtrudniejszy, najbardziej nieprzyjemny i przez pacjentów najgorzej znoszony. To tutaj niejako próbie poddawane jest ciało, ale i umysł. Fizjologia ludzka sprawia, że organizm szybko przyzwyczaja się do substancji psychoaktywnych. Jeśli zatem następuje dłuższa przerwa w piciu alkoholu, bardzo często pojawiają się objawy zespołu odstawienia. Nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne dla zdrowia oraz życia ludzkiego. Koniecznością jest jednak natychmiastowe zaprzestanie picia, a żeby znieść trudy odstawienia, warto udać się do specjalistycznego ośrodka. Z całodobową opiekę lekarzy, pielęgniarek, jak i psychoterapeutów. Już podczas pierwszych etapów leczenia stosuje się nierzadko połączenie farmakologii, jak i psychoterapii. Zaś po odtruwaniu organizmu polegającym na całkowitym usunięciu alkoholu, zaczyna się właściwa terapia, będąca jednym z elementów całego odwyku.

Profesjonalna terapia odwykowa – Esperal NGM Lublin

jak korzystać z odwyku

Na tę właściwą, późniejszą terapią trwającą od kilku tygodni wzwyż, składa się farmakologia, ale i psychoterapia. Znane są różne techniki i metody leczenia, ale te dostosowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Jego potrzeb, oczekiwań, możliwości, ale i aktualnego stanu zdrowia.

Przebieg terapii a rodzina pacjenta

Terapia obejmuje nie tylko pacjenta, ale nierzadko również jego najbliższych. Rodzinę, która staje się współuzależnioną. Powiela złe wzorce, bowiem myśli, że wybaczając i przyjmując kolejne obietnice alkoholika pomoże mu, a w ten sposób osiąga zgoła odmienny rezultat. W efekcie końcowym cierpi nie tylko sam pacjent, pod względem fizycznym i psychicznym, ale również jego rodzina nie potrafiąca uporać się za nałogiem osoby, którą kochają.

Odwyk alkoholowy przeprowadzany jest kilku etapowo. Długość jego trwania staje się trudną do określenia, ponieważ każdy pacjent inaczej reaguje, jest w innym stanie, jak i wykazuje odmienne potrzeby. Liczy się kompleksowość działania i przede wszystkim chęć podjęcia leczenia. Uświadomienie sobie, że pojawił się problem, który należy, jak najszybciej rozwiązać. Uzależniony już zawsze pozostaje alkoholikiem, ale do niego należy wybór czy będzie trwał w trzeźwości, czy też wróci do nałogu.

Comments are closed.