Koniecznym uzupełnieniem każdej rehabilitacji są ćwiczenia, jakie pacjent powinien wykonywać w domu. Niestety, małe dzieci trudno jest przekonać do aktywności związanej z wysiłkiem, dyskomfortem i powtarzalnością.
A przecież właśnie w wieku przedszkolnym, kiedy układ kostny młodego człowieka pozostaje wciąż bardzo plastyczny, ćwiczenia rehabilitacyjne są szczególnie ważne. W tym krótkim artykule zebraliśmy porady dla rodziców, którzy być może zmagają się z niechętnym ćwiczeniom przedszkolakiem.
Wady postawy – dlaczego warto im zapobiegać?
Małe dzieci otrzymują lekarskie skierowanie na fizjoterapię przede wszystkim w przypadku tworzącej się u nich wady postawy. Do najczęstszych wad postawy rozwijających się u przedszkolaków zaliczamy:
- Plecy okrągłe – pochylona głowa, wysunięte barki i plecy pozostające w zgarbionej pozycji, pogłębiającej kifozę piersiową. W najbardziej zaawansowanych przypadkach mogą powodować trudności w oddychaniu;
- Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa. Można ją zaobserwować po asymetrii w sylwetce dziecka. Wymaga szybkiej reakcji rodziców i lekarza, by zapobiec potencjalnym poważnym deformacjom kręgosłupa malucha;
- Płaskostopie – schorzenie, w skutek którego stopa przylega do podłoża całą powierzchnią. Może być konsekwencją źle dobranego obuwia lub nadwagi;
- Koślawość kończyn dolnych – wada powstająca wskutek szybkiego wzrostu dziecka. Charakteryzuje się ułożeniem nóg w kształcie litery X. Przyczynia się do niezgrabnego chodu, który może sprawiać małemu pacjentowi dyskomfort, a nawet ból.
Wybór właściwego fizjoterapeuty – to ważne!
Praca rehabilitacyjna z kilkulatkiem jest naprawdę specyficzna, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie fizjoterapeuty z dobrym podejściem do dzieci. Jeśli nasz przedszkolak polubi specjalistę i uzna go za autorytet, będzie zmotywowany do ćwiczeń chęcią wywołania na nim dobrego wrażenia. Dzieci często dużo uważniej słuchają osób obcych niż własnych rodziców.
Fizjoterapeuta doświadczony w pracy z maluchami będzie również wiedział, jak dopasować ćwiczenia do wieku dziecka, rozbudzić w nim ciekawość i ambicję do jak najlepszego wykonania zadania. Nie zaproponuje ćwiczeń, które będą zbyt skomplikowane do zapamiętania lub będą musiały trwać zbyt długo, przez co mogłyby zanudzić dziecko i zadziałać na nie demotywująco.
Wykonuj ćwiczenia razem z dzieckiem
Jak nadzorować ćwiczenia malca? A może lepiej się w nie włączyć? Pamiętaj, że dzieci naturalnie lubią naśladować zachowanie swoich opiekunów. Jeżeli włączysz się w wykonywane przez przedszkolaka ćwiczenia, ten szybciej uwierzy, że jest to dobra zabawa i aktywność, którą dorośli uważają za wartą podjęcia.
Możesz także zawrzeć z nim umowę, np. najpierw Ty przypilnujesz dziecko podczas robienia skłonów a później ono będzie mogło patrzeć, jak wykonujesz dokładnie taką samą serię ćwiczeń. Jeśli w Wasze sesje rehabilitacyjne może włączyć się drugi rodzic lub rodzeństwo to wspaniale! Postaraj się jednak, żeby uwaga dziecka była przede wszystkim skupiona na dokładnym wykonaniu zadania.
Zadbaj o rutynę
Pierwsze dni przyzwyczajania dziecka do regularnych ćwiczeń na pewno nie będą proste. Jeśli jednak zadbasz, by sesję następowały codziennie o tej samej porze, np. przed wieczorynką, dziecko samo zacznie wyczuwać, że nadchodzi czas na wyciszenie i nastawienie się na fizyczny wysiłek. Po jakimś czasie rehabilitacja stanie się dla niego takim samym elementem doby, jak śniadanie czy wyjście do przedszkola.
Stwórz pozytywną atmosferę
Atmosferę dobrej zabawy podczas wykonywania ćwiczeń w domu pomoże Ci stworzyć składanka z ulubionymi przebojami Twojego dziecka. Świetnie sprawdzą się wesołe melodie o wyraźnym, żywym rytmie. Możesz również poinformować swoje dziecko, że po tygodniu wykonywania ćwiczeń otrzyma specjalną nagrodę i stworzyć tabelkę, na której będziecie zaznaczać dni z udaną sesją rehabilitacyjną.
Leczenie wad postawy u dzieci
Jeżeli obserwujesz u swojego dziecka rozwijającą się wadę postawy, skontaktuj się z lekarzem specjalistą, który pokieruje jej leczeniem. Najprawdopodobniej otrzymacie dostosowany do potrzeb malucha zestaw ćwiczeń a także zalecenia dotyczące zmiany jego codziennych nawyków. Być może konieczna okaże się dodatkowo terapia manualna, czyli wykonywana przez profesjonalistę manipulacja mięśniami i stawami.
Szukasz zaufanego centrum rehabilitacji w Gdańsku? Sprawdź ofertę Centrum Spine, które współtworzą zarówno lekarze specjalizujący się w rehabilitacji, jak i doświadczeni fizjoterapeuci.