Jak zostać dentystą?

Wybieranie ścieżki zawodowej to ważna decyzja, którą należy podjąć jeszcze w młodym wieku.

Wiele osób, które mają zainteresowania krążące wokół medycyny zastanawia się, czy warto zostać dentystą. Zawód ten wydaje się dość lukratywny w porównaniu z innymi, nawet jeśli weźmie się pod uwagę zarobki specjalistów w innej dziedzinie. Jednak droga od postanowienia do własnego gabinetu i kolejki pacjentów jest długa i trudna. Przejście przez nią wymaga cierpliwości i uporu, ale się opłaci.

Jak wygląda ścieżka edukacyjna dentysty?

Nie każdy może pracować w tym zawodzie. Podstawą do podjęcia wysiłków o zostanie dentystą jest predyspozycja do uprawiania zawodu medycznego. Konieczne są do tego silne nerwy i odporność psychiczna na krew i inne przykre widoki. Jeśli kandydat spełnia ten warunek to powinien podjąć studia na kierunku medycznym związanym ze stomatologią. Wymogi różnych uczelni różnią się między sobą, a o przyjęciu mogą decydować zarówno wyniki matur, jak i egzaminy wstępne.

Co wybrać na maturze, żeby ułatwić sobie start na uczelni medycznej?

Wręcz narzuca się by kandydat na studia medyczne o kierunku stomatologicznym wybrał na maturze jako przedmiot dodatkowy biologię. Najlepiej by zdawana ona była na stopniu rozszerzonym. Od kandydatów wymaga się też dobrych wyników egzaminu z matematyki, a czasami także fizyki i chemii. Dlatego otrzymanie miejsca na renomowanej uczelni jest dość trudne i od samego początku wymaga determinacji kandydata.

Matura i co dalej?

Sama matura nie wystarcza i uniwersytety medyczne mają także swój program egzaminów, by przyjąć wyselekcjonowanych kandydatów. Przejście przez ten proces i otrzymanie statusu studenta studiów dentystycznych nie gwarantuje jeszcze prywatnej praktyki za kilka lat.

Ta ścieżka edukacyjna jest wymagająca i angażująca dla wielu osób, a wytrzymanie tempa studiów i sprostanie wysokiemu poziomowi i wszystkim wymaganiom egzaminacyjnym to spore wyzwanie. Warto jednak je podjąć dla późniejszej stabilności zawodowej i niezłych zarobków.

Ile trwają studia?

Studia na kierunkach stomatologicznych trwają zazwyczaj 5 lat. Po upływie tego czasu i niezliczonych testach i egzaminach należy odbyć jeszcze praktykę w postaci stażu. Na absolwentów kierunków dentystycznych czeka także egzamin państwowy, który należy zdać, by zdobyć uprawnienia konieczne do pracy w zawodzie. Później trzeba podjąć decyzję o zaczęciu współpracy z innymi lekarzami lub otwarciu prywatnej praktyki.

Studenci podczas nauki zobowiązani są wybrać konkretną specjalizację. Najczęściej są to chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, stomatologia dziecięca, periodontologia, protetyka stomatologiczna, zdrowie publiczne, ortodoncja i epidemiologia. Wybór konkretnego kierunku będzie determinował przyszłą pracę w zawodzie.

Jakimi obowiązkami zajmuje się dentysta?

Jeszcze przed wkroczeniem na ścieżkę zawodowego stomatologa warto znać podstawowe obowiązki przypisane do tej praktyki. Dentysta ma szeroką wiedzę na temat jamy ustnej, dlatego jest on zobowiązany do informowaniu pacjentów o odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki w zakresie zdrowia zębów. Poza tym każdy dentysta musi obsługiwać wszelkie urządzenia stomatologiczne, w tym profesjonalny fotel do zabiegów FoZa Surgi, potrafić wykonywać zabiegi i uzupełniać braki w uzębieniu.

Dentysta powinien mieć też dobry kontakt z pacjentem, dzięki temu będzie on chętnie wracał do gabinetu. W dobie rosnącej konkurencji na rynku stomatolog musi odznaczać się nie tylko szeroką wiedzą, ale także przyjaznym i kulturalnym podejściem. Dzięki temu jego praktyka szybko rozkwitnie.

Czy warto mieć własny gabinet?

Prywatny gabinet to marzenie każdego lekarza. Jest to jednak poważna inwestycja, na której zwrot będzie trzeba trochę poczekać. Wyposażenie gabinetu, meble medyczne, umeblowanie w przyjazny sposób poczekalni, a także zatrudnienie pomocy dentystycznej i recepcjonistki to spore koszty. Dlatego decyzja o otwarciu własnego gabinetu raczej nie zapada zaraz po zdaniu egzaminu państwowego. Każdy dentysta jednak dąży do celu, a posiadanie własnego gabinetu na dłuższą metę jest bardzo opłacalne.

dentysta

Droga do zdobycia tytułu lekarza dentysty nie jest łatwa. Wymaga ona skupienia i determinacji. Jednak w momencie otwarcia prywatnej praktyki i po pierwszych sukcesach osoby, które zdecydowały się podjąć tę walkę twierdzą, że było warto. Dobry dentysta to wysoko ceniony specjalista, który z pewnością zdobędzie uznanie.

Comments are closed.