Jakich materiałów używa się do produkcji mebli medycznych?

W Stanach Zjednoczonych stworzono w latach sześćdziesiątych XX wieku koncepcję projektowania mebli opartą na badaniach naukowych nazywaną EDB.

Na podstawie dowodów naukowych określono, jakie materiały do produkcji mebli medycznych stwarzają najbardziej bezpieczne środowisko zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów placówek służby zdrowia.

Na czym polega specyfika środowiska placówek medycznych?

Specyfiką środowiska szpitalnego jest jego zanieczyszczenie, odgrywające kluczową rolę w transmisji drobnoustrojów, wirusów, bakterii i grzybów, którego głównym źródłem są pacjenci, zgłaszający się po pomoc z różnymi problemami, także chorobami zakaźnymi.

Patogeny mogą w nim przetrwać przez długi czas głównie w powietrzu, na różnych  powierzchniach, także mebli oraz w wodzie. Ich liczbę warunkuje ilość osób przebywających w placówce leczniczej oraz poziom wilgotności środowiska, obecność bądź nie substancji organicznych, a także stosowane środki dezynfekcyjne do ich usunięcia oraz rodzaj powierzchni na przykład mebli medycznych.

Przestrzeganie niezwykle wysokich standardów higieny w placówce służby zdrowi jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego środowiska wszystkim osobom w nim przebywającym. 

Z jakich materiałów produkuje się meble medyczne?

Z uwagi na konieczność zapewnienia meblom medycznym wykorzystywanym w różnego rodzaju przychodniach, ośrodkach rehabilitacji, szpitalach odpowiedniego poziomu higieny wykonuje się je z materiałów, które gwarantują łatwość czyszczenia oraz dezynfekcji za pomocą bardzo silnie działających środków.

Z tego względu do produkcji mebli medycznych wykorzystuje się metal bez żadnych elementów organicznych, w których mogłyby się gromadzić i rozwijać patogeny szkodliwe dla organizmu człowieka. Zarówno elementy wykonane z metali, jak i tapicerowane elementy krzeseł, stołów do rehabilitacji, foteli zabiegowych, czy łóżek pacjentów spełniają najwyższe standardy higieny, dzięki możliwości czyszczenia i dezynfekcji bez obawy o ich uszkodzenie lub zniszczenie.

Materiały do produkcji mebli medycznych umożliwiają regularne i częste zabiegi higieniczne w celu usunięcia z nich wszelkich patogenów. Z mebli medycznych eliminuje się wszelkie elementy drewniane, nierówne i porowate powierzchnie nie poddające się łatwo czyszczeniu. Tapicerka tego rodzaju produktów nie może być zszywana, gdyż w zagłębieniach gromadzą się mikroorganizmy szkodliwe dla człowieka.

Materiały, z których wykonuje się tapicerkę są bezszwowe, odporne na działanie wilgoci lub wody, łatwo poddające się wszelkim naprawom w przypadku uszkodzeń. Do produkcji mebli medycznych wykorzystuje się skóropodobną tapicerkę jako materiał nieorganiczny. Tego rodzaju meble stanowią standard wyposażenia gabinetów lekarskich, przychodni, szpitali, gabinetów medycyny estetycznej i innych placówek służby zdrowia.

Do produkcji wyposażenia placówek medycznych wykorzystuje się powłoki chromowane, które umożliwią zachowanie sterylności i czystości, wykorzystywane również do wytwarzania implantów takich jak protezy biodrowe.

wytwórstwo mebli medycznych

Zalety farby proszkowej do pokrywania elementów metalowych mebli medycznych

Elementy metalowe mebli medycznych pokrywa się farbą proszkową, która w przeciwieństwie do lakieru jest materiałem w sposób idealny zabezpieczającym metal przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak woda, środki dezynfekcyjne, wilgoć. Pomimo niezwykłej trwałości metalu należy go wzmocnić farbą proszkową.

Dzięki niej może on przetrwać długie lata w trudnym środowisku placówki medycznej. Pokrycie powierzchni metalowej pozwala również na jej wyrównanie, co uniemożliwia gromadzenie się w zagłębieniach wszelkich bakterii i wirusów. Chemikalia wykorzystywane w środkach dezynfekcyjnych nie stanowią czynnika zagrażającego powierzchniom pokrytym farbą proszkową.

Dodatkowym jej atutem jest odporność na działanie promieni UV. Meble metalowe poddane nieustannemu ich działaniu mogłyby z czasem ulec szkodliwemu działaniu promieni słonecznych. Łóżka pacjentów, stoliki na przybory, biurka dla lekarzy lub inne elementy wyposażenia placówek medycznych zapewniają bezpieczne środowisko pracownikom służby zdrowia i ich pacjentom.

Zalety mebli medycznych wykonanych z metalu 

Zaletą mebli wykonanych z metalu jest ich stabilność, gdyż są po prostu ciężkie. Solidna konstrukcja zabezpiecza pacjenta przed nieprzyjemnymi niespodziankami, jakie mogłyby się wydarzyć przy mniej stabilnych konstrukcjach na przykład łóżek szpitalnych, foteli zabiegowych lub geriatrycznych, asystorów, szafek medycznych, krzeseł i foteli lekarskich, szafek przyłóżkowych, stojaków na kroplówki, wysięgników i stolików zabiegowych.

Trudno wyobrazić sobie konsekwencje przewracających się pod ciężarem pacjenta sprzętów, albo niestabilnych mebli w trakcie przeprowadzania procedur medycznych. Fotele, kozetki, łóżka nie ulegają odkształceniu ze względu na jakość i częstotliwość użytkowania.

Meble medyczne najwyższej jakości, trwałe i bezpieczne, zapewniające komfort użytkowania zarówno personelowi medycznemu jak i pacjentom oferują polscy producenci tego rodzaju produktów.

Comments are closed.