Pierwsze objawy ciąży łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym lub grypą. Mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia. Podejrzewasz u siebie ciążę, ale zastanawiasz się, czy nie jest jeszcze za wcześnie na wizytę u ginekologa? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat początkowej fazy ciąży i działań, które powinnaś podjąć w tym okresie.
Jak rozpoznać owulację?
Do zajścia w ciąże konieczne jest odbycie stosunku seksualnego podczas owulacji. To właśnie w tym okresie w jajowodzie kobiety znajduje się przygotowana do zapłodnienia komórka jajowa. Kobieta, która obserwuje swój cykl menstruacyjny jest w stanie zauważyć moment, w którym rozpoczyna się owulacja. Pojawia się wtedy:
- Dobre samopoczucie i wzmożona ochota na seks;
- Napięcie lub delikatny ból w podbrzuszu;
- Obfity, kleisty i rozciągliwy śluz z pochwy;
- Nieznaczne podwyższenie temperatury ciała.
Jakie są wczesne objawy ciąży?
Organizm kobiety już od momentu zapłodnienia przystosowuje się do nowych warunków i funkcji, które musi od tej pory spełniać. Początkowo te zmiany nie są jednak odczuwalne, dopiero po około kilkunastu, dwudziestu lub trzydziestu dniach mogą pojawić się pierwsze nudności i wymioty. Charakterystyczne dla wczesnego okresu ciąży są także zaparcia, uczucie zgagi, ból głowy i podwyższona temperatura ciała.
Oczywiście o możliwości zajścia w ciąże powinien zaalarmować nas przede wszystkim brak miesiączki. Nawet jeśli wystąpiło niewielkie krwawienie lub plamienie, może mieć ono związek z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. W wyniku rozpulchnienia szyjki macicy drogi rodne przyszłej mamy wydzielają większe ilości śluzu. U niektórych pacjentek pojawia się także zasinienie pochwy.
Ciężarna kobieta nierzadko doświadcza także zmienności nastroju, zmęczenia i zaburzeń rytmu snu. Organizm przeczuwający nadchodzące zmiany może odpowiadać podwyższonym poziomem lęku i stresu. Uwagę pacjentki powinna zwrócić również tkliwość i bolesność piersi, przy czym powiększenie się gruczołów zachodzi zwykle w okolicach 2 miesiąca.
W którym tygodniu ciąży najlepiej udać się do lekarza?
Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, w pierwszej kolejności powinnaś kupić test ciążowy. Po pojawieniu się słynnych dwóch kresek, możesz udać się do ginekologa. Na wizytę najlepiej umówić się między 6-8 tygodniem od ostatniej miesiączki, ponieważ wtedy lekarz będzie w stanie z całą pewnością stwierdzić, czy podczas ostatniego cyklu doszło do zapłodnienia oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Nie należy jednak zwlekać z pierwszym badaniem. Do dziesiątego tygodnia po zapłodnieniu powinna bowiem zostać wykonana analiza krwi i moczu kobiety. Nieco bardziej pospieszyć muszą się panie cierpiące na przewlekłe choroby stanowiące zagrożenie dla ciąży. W takich wypadkach warto zgłosić się do ginekologa jeszcze przed szóstym tygodniem.
Jak wygląda pierwsze badanie ginekologiczne potwierdzające ciążę?
Nie wiesz, czego spodziewać się po pierwszym badaniu ginekologicznym potwierdzającym ciążę? Podczas wizyty u specjalisty zostanie przeprowadzony z Tobą wywiad położniczy, lekarz zapyta o objawy, jakich doświadczasz i czas, jaki minął od ostatniej miesiączki. Zostanie zmierzona Twoja masa ciała oraz ciśnienie krwi.
Lekarz powinien przeprowadzić także badanie ginekologiczne oraz USG pochwy, dzięki któremu możliwy będzie do zaobserwowania pęcherzyk żółtkowy, czyli zagnieżdżony w macicy zarodek. Na koniec spotkania ginekolog założy kartę ciąży, która będzie towarzyszyła Ci przez następne dziewięć miesięcy. W karcie ciąży gromadzone będą istotne informacje o zdrowiu Twoim i Twojego dziecka, a także wyniki przeprowadzanych badań.
Wizyta u ginekologa nie wymaga od pacjentki specjalnych przygotowań. Wystarczy, że wcześniej wypiszesz najważniejsze informacje, które powinien poznać lekarz, na przykład odnośnie leków, które przyjmujesz. Nie wahaj się zapytać o specjalisty o wszystkie nurtujące Cię wątpliwości, jego zadaniem jest pomóc Ci oswoić się z nowym stanem.
Gdzie udać się do ginekologa pod Poznaniem?
Mieszkasz w okolicach stolicy Wielkopolski i zastanawiasz się, gdzie przyjmuje doświadczony ginekolog? Pacjentkom z Biskup polecamy zapoznanie się z ofertą funkcjonującego od 2010 roku Centrum Medycznego Jerzykowo przy ulicy Okrężnej, które dba nie tylko o profesjonalną obsługę pacjentów, ale także przyjazną atmosferę w placówce.