Kiedy udać się do gastrologa?

Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Często słyszymy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest prowadzenie zdrowego stylu życia, niestronienie od aktywności fizycznej, przestrzeganie zbilansowanej diety i niezaniedbywanie odpoczynku.

To wszystko prawda, nie możemy jednak zapomnieć o profilaktyce i szybkim reagowaniu na niepokojące sygnały od ciała. Jednym ze specjalistów, którego warto raz na jakiś czas odwiedzić jest gastrolog.

Czym zajmuje się gastrolog?

Gastrolog lub gastroenterolog to lekarz zajmujący się schorzeniami układu pokarmowego. W centrum jego zainteresowań znajduje się prawidłowe funkcjonowanie przełyku, żołądka, jelit, wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Wszystkie te narządy są nie tylko niezbędne w odżywaniu organizmu, ale pełnią również istotną rolę w budowaniu jego odporności, dlatego należy poważnie podchodzić do problemów, z jakimi się zmagają.

Jakie objawy od układu pokarmowego powinny zwrócić naszą uwagę?

Gabinet gastrologa warto odwiedzić szczególnie wtedy, gdy dłużej niż dwie doby lub w regularnie powtarzających się cyklach odczuwamy takie dolegliwości jak:

  • Uciążliwe zaparcia i wzdęcia;
  • Powracający ból żołądka;
  • Biegunka, nudności lub wymioty;
  • Utrudnienia w przełykaniu, pieczenie w przełyku bądź zgaga;
  • Ślady krwi w stolcu;
  • Nagłe zmiany wagi pacjenta.

W przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych wyżej symptomów skierowanie na wizytę u gastroenterologa możemy uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub bez skierowania udać się do specjalisty prywatnie.

Kto powinien rozważyć profilaktyczną wizytę u gastrologa?

Jak głosi stara zasada, lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Konsultacja z gastrologiem może okazać się bardzo przydatna nie tylko dla osoby, która zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego, ale także dla pacjenta, który z różnych przyczyn jest szczególnie narażony na ich wystąpienie.

Warto, by gastroenterologa odwiedzały profilaktycznie osoby starsze oraz pacjenci z otyłością. Rutynowym badaniom powinni poddawać się także entuzjaści tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz osoby ze skłonnościami do alergii pokarmowych lub pacjenci mający za sobą operacje narządów trawiennych.

Wizyta kontrolna może także w porę uratować zdrowie pacjenta genetycznie obciążonego chorobami jelit. Jeżeli jakaś z nich często występuje w Twojej rodzinie, nie wahaj się zadziałać i porozmawiać o tym z lekarzem.

Jak wygląda wizyta w gabinecie gastrologa?

Pierwsza wizyta u gastrologa będzie polegała przede wszystkim na wywiadzie medycznym. Lekarz zapyta o powód Twojej wizyty, doświadczane dolegliwości oraz moment i okoliczności, w których się pojawiły. Niewykluczone, że padną również pytania o choroby układu pokarmowego zdarzające się w Twojej rodzinie. Ty sam możesz poprosić specjalistę o wyjaśnienie niezrozumiałych terminów i zaleceń.

Bardzo prawdopodobne jest, że gastrolog zdecyduje się na wykonanie kolejnych badań, by zyskać pewność co do natury Twoich problemów gastrycznych. Jak wielu innych specjalistów, będzie chciał poznać morfologię krwi pacjenta. Niewykluczone również, że badanie kału w kierunku wykrycia krwi utajonej.

Często w centrum gastroenterologa we Wrocławiu można wykonać USG jamy brzusznej. Do pozostałych, bardziej skomplikowanych, ale niezwykle przydatnych dla tej gałęzi medycyny badań diagnostycznych należą:

gastrolog

RTG jamy brzusznej z kontrastem

Skrót RTG oznacza po prostu doskonale znany nam wszystkim rentgen. Zdjęcie rentgenowskie jest w stanie świetnie ukazać nie tylko kości, ale także tkanki miękkie, pod warunkiem przyjęcia przez pacjenta kontrastu. Kontrast to tak zwany środek cieniujący, który podaje się pacjentowi przed samym badaniem. Bazuje ona na związkach barytu lub jodu zwiększających wyraźność uzyskiwanego obrazu.

Gastroskopia

Gastroskopia, fachowo nazywana panendoskopią, polega na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego wziernika wyposażonego w latarkę oraz kamerę rejestrującą obraz i przekazującą go bezpośrednio do komputera.

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem o analogicznej zasadzie działania do gastroskopii, ale w tym przypadku sondę wprowadza się przez odbyt. Stosowana jest w diagnostyce chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa to bardziej zaawansowana forma metody rentgenowskiej, która pozwala na utworzenie obrazów przekrojowych i przestrzennych. Znajdzie zastosowanie w bardziej złożonych przypadkach, gdy lekarz będzie musiał ocenić naraz wiele szczegółów.

Comments are closed.