Masz za wysokie ciśnienie w oku? – objawy i spsoby leczenia

Odpowiednie ciśnienie w oku jest niezwykle istotne dla  naszego zdrowia oraz poprawnego widzenia. Różnego rodzaju nieprawidłowości na tym polu mogą świadczyć o problemach z narządem wzroku lub innych schorzeniach, które występują w naszym organizmie. Dlatego też jeśli podejrzewamy u siebie zwiększone lub zbyt niskie ciśnienie w oku, należy jak najszybciej udać się na wizytę do okulisty. 

Wysokie ciśnienie w oku to niepokojący objaw, którego zignorowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Stąd też świadomość problemu, a także zastosowanie się do zaleceń lekarza sprawia, że unikniemy powikłań. 

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej jest tak istotne? W jaki sposób jest ono badane i jakie są pierwsze objawy podwyższonego lub zaniżonego ciśnienia? 

Rola ciśnienia w oku – najważniejsze informacje 

Ciśnienie w ku to nic innego jak ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest ono niezbędne to utrzymania gałki ocznej w jej pierwotnym kulistym kształcie. Nagły wzrost ciśnienia świadczy o nieprawidłowościach w organizmie, które często są spowodowane choroba przewlekłą – jaskrą lub inną chorobą oczu, która nieleczona może doprowadzić do pogorszenia się widzenia lub całkowitej utraty wzroku. 

Jak widać, właściwe ciśnienie w oku jest niezwykle istotne, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób jest ono utrzymywane. Właściwe ciśnienie w oku jest w dużej mierze uzależnione od ilości wyprodukowanej cieczy wodnistej, a także procesu jej wchłaniania. Praca ciała rzęskowego, które jest odpowiedzialne za produkcję cieczy wodnistej, jest bezpośrednio związana z mięśniem rzęskowym. To właśnie mięsień umożliwia utrzymanie odpowiedniego napięcia i kształtu soczewki. Gwałtowny wzrok ciśnienia w gałce ocznej jest objawem nieprawidłowego odprowadzania cieszy wodnistej. 

Najczęściej do zaburzeń dochodzi w momencie zmian w budowie tkanki układu odprowadzającego, co prowadzi do zwężenia drogi odpływu. Dochodzi do tego najczęściej u osób starszych. 

Metody badania ciśnienia w oku 

Kontrola ciśnienia w gałce ocznej jest zatem niezwykle istotna. Pacjenci z objawami podwyższonego ciśnienia w oku są kierowani na specjalistyczne badanie, które pozwoli zweryfikować wysokość ciśnienia, a także określić ich przyczynę. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadza lekarz okulista.

Badanie ciśnienia oka jest przeprowadzane na kilka sposobów. Wyróżniamy badania tonometryczne, do których przeprowadzenia konieczne jest spłaszczenie rogówki poprzez ucisk. Badanie tonometrii występuje w dwóch wariantach

  • Tonometrii aplanacyjnej – do wykonania badania wykorzystuje się tonometr Goldmana wyposażony w pryzmat umożliwiający pomiar ciśnienia w lampie szczelinowej. 
  • Tonometrii impresyjnej – ta metoda badania pozwala na podanie wartości zbadanego ciśnienia w odniesieniu do oceny oporu pojawiającego się podczas nacisku. 

Badanie tonometrii wykonuje się również bezkontaktowo, poprzez skierowanie strumienia powietrza o określonej sile. Wynik pozwala na określenie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

Prawidłowego ciśnienie w oku wynosi 10 – 21 mm Hg. Każda wartość, która przekroczy 24 mm Hg świadczy o zaburzeniach narządu wzroku, a 30 mm Hg o pojawieniu się jaskry. 

Wysokie ciśnienie w oku a najczęściej występujące objawy 

Wysokie ciśnienie w oku daje charakterystyczne objawy, z którymi natychmiast należy zgłosić się do okulisty. Pojawienie się silnego bólu głowy, bólu oczu oraz zaburzeń widzenia może świadczyć o wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Oprócz tego objawami towarzyszącymi są najczęściej nudności i wymioty, a także poty i zawroty głowy

Do wzrostu ciśnienia może dojść w wyniku urazu oka bądź rozwoju stanu zapalnego. W wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną jest wypłynięcie barwnika z tęczówki.

oko

Wysokie ciśnienie w gałce ocznej jest jednym z pierwszych objawów jaskry, dlatego nie warto lekceważyć tego problemu. Nieleczone wysokie ciśnienie w gałce ocznej prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. 

W jaki sposób leczyć i zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu w oku? 

Zaburzenia w ciśnieniu oka w pierwszej kolejności leczy się za pomocą środków farmakologicznych. Krople do oczu przepisane przez okulistę należy stosować według zaleceń i obserwować reakcję. Krople mają za zadanie obniżenie ciśnienia i zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a także przyspieszyć proces jej właściwego wchłaniania. 

Regularny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas wizyty u okulisty, to jedyny sposób na zapobieganie zmianom. Diagnoza pozwala na wdrożenie właściwego leczenia i skuteczną eliminację dalszych schorzeń. 

Comments are closed.