Meble medyczne w placówce onkologicznej

Placówki onkologiczne są wyjątkowym miejscem wśród placówek medycznych, oferując pomoc i opiekę dla pacjentów śmiertelnie chorych.

Ich potrzeby, leczenie i samopoczucie wymagają pomocy znacznie przekraczającej możliwości wielooddziałowych szpitali, dlatego też w placówkach onkologicznych stawia się nie tylko na nieco inne podejście do opieki nad pacjentem, ale i zupełnie inne wyposażenie sal chorych.

Jak powinno wyglądać wyposażenie placówki onkologicznej i jakie standardy powinny spełniać wykorzystane tam meble?

Meble medyczne w placówce onkologicznej – najważniejsze cechy

wyposażenie placówki onkologicznejPlacówka onkologiczna oferuje pomoc, leczenie i opiekę dla pacjentów śmiertelnie chorych wymagających szczególnego zachowania czystości i sterylności w swoim otoczeniu. Meble, jakie są wykorzystywane do przygotowania sali pacjentów w takich placówkach muszą więc nie tylko służyć pacjentom o ograniczonych możliwościach ruchowych i pacjentów w różnym wieku, ale przede wszystkim gwarantować im komfort, bezpieczeństwo i higienę podczas przebywania w szpitalu. Elementy takie jak łóżka szpitalne czy szafki przyłóżkowe są do bezpośredniej dyspozycji pacjenta przez cały okres pobytu w szpitalu. Ważne, by były jak najlepszej jakości.

W placówce onkologicznej można umieścić wszystkie meble medyczne, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa oraz posiadają odpowiednie atesty świadczące o możliwości wykorzystywania ich w pomieszczeniach sterylnych.

W praktyce oznacza to, że materiały wykorzystane do produkcji takich mebli muszą być przystosowane do regularnego czyszczenia i dezynfekcji, nie stwarzając przy tym ryzyka uszkodzenia powierzchni mebla i stworzenia ryzyka dla samego pacjenta. Meble medyczne do placówek onkologicznych mogą różnić się nieco od tradycyjnych mebli w przychodniach czy nawet prywatnych gabinetach lekarskich, gdzie poza standardowym wyposażeniem medycznym często wykorzystuje się meble niekoniecznie dedykowane jako wyposażenie medyczne.

Przykładem mogą być choćby krzesła wykorzystywane na poczekalniach szpitalnych czy w gabinetach lekarskich, zwykle możliwe do spotkania także poza warunkami szpitalnymi.

Funkcjonalność nowoczesnych mebli medycznych

wyposażenie szpitali poznańPacjenci śmiertelnie chorzy przebywający w placówkach onkologicznych mogą mieć osłabioną odporność organizmu i wymagać, by wszystko wokół nich pozostawało na jak najwyższym poziomie czystości i bezpieczeństwa. O ile zwykłe przychodnie czy gabinety lekarskie mogą położyć na to mniejszy nacisk, w placówkach onkologicznych nie ma miejsca na kompromisy.

Nowoczesne meble medyczne tworzone są tak, by mogły być wykorzystane w każdej przestrzeni szpitalnej, w tym także w kontakcie z pacjentami śmiertelnie chorymi. Ich funkcjonalność oraz konstrukcja gwarantująca zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i higieny są dla producentów najważniejsze.

Wśród ważniejszych zalet nowoczesnych mebli medycznych warto wymienić przede wszystkim ich uniwersalność i wielofunkcyjność.

Nawet proste łóżka szpitalne, szafki przyłóżkowe czy fotele zabiegowe wykorzystywane w kontakcie z pacjentem mogą być przystosowane do różnych zastosowań dzięki wykorzystaniu wielu wariantów konfiguracji konstrukcji mebla.

Dodatkowe uchwyty, wysięgniki, wieszaki na kroplówki, barierki przy łóżku, rozkładane blaty w szafce oraz wiele innych elementów mebli medycznych tworzy się z myślą o komforcie pacjentów, nawet jeśli ci spędzają znaczną część swojego czasu w pozycji leżącej i wymagają stałej pomocy przy najprostszych czynnościach codziennych.

Z jakich materiałów produkuje się meble medyczne?

Łóżka szpitalne i rehabilitacyjneZachowanie placówki onkologicznej w czystości jest priorytetem, którego nie można poświęcić stawiając na tanie rozwiązania i półśrodki. Producenci mebli medycznych wiedzą doskonale że jedynie wykorzystanie najwyższej jakości materiałów przystosowanych do regularnego czyszczenia, odpornych na środki dezynfekujące i odpornych na uszkodzenia ma szansę zapewnić pacjentom placówek onkologicznych i innych placówek medycznych optymalny komfort i bezpieczeństwo.

Z tego też względu elementy takie jak stal malowana proszkowo, tworzywa sztuczne, laminaty HPL czy nieorganiczne tapicerki bezszwowe są dla producentów mebli medycznych złotym standardem. Wszystkie zostały stworzone z myślą utrzymania najwyższej czystości i bezpieczeństwa w kontakcie z pacjentem i personelem medycznym – są odporne na przetarcia, środki czyszczące i dezynfekujące, promieniowanie UV, zadrapania i drobne uszkodzenia mechaniczne oraz pozbawione wszelkich miejsc które mogłyby stanowić łatwe siedlisko dla bakterii.

Comments are closed.