Mokry kaszel u niemowlaka a nebulizacja

Nebulizacja to coraz bardziej popularna metoda podawania leków, dzięki której docierają one wprost tam, gdzie ich działanie jest najbardziej konieczne, bez obciążania organizmu.

Sprawia to także, że lek zaczyna działać o wiele szybciej, niż gdyby został podany w formie tradycyjnej. Wszystko dzięki temu, że przyjmujemy go w formie mgiełki, która dociera wprost do miejsca docelowego. Kolejną zaletą jest to, że z nebulizacji korzystać mogą praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku, jest ona bezpieczna zarówno dla osób starszych, jak i niemowląt. Jak przeprowadzić prawidłową nebulizację u niemowlęcia?

Nebulizacja u niemowląt – jak ją wykonać?

Ważne jest to, aby dziecko nie bało się nebulizatora. Włączamy urządzenie „na sucho”, oswajamy niemowlę z jego dźwiękiem, dobieramy malutką maseczkę przypominającą wyglądem zwierzątko, co być może zachęci dziecko do jej założenia. 

Dziecko podczas nebulizacji nie może płakać. Jeśli zacznie, wówczas lek zatrzyma się w górnych drogach oddechowych i nie dotrze do płuc. Dlatego, jeśli niemowlę płacze, przerywamy nebulizację i uspokajamy malucha. Dopiero gdy przestanie płakać, możemy spróbować jeszcze raz. Jeśli próby nie odnoszą skutków, wykonajmy nebulizację, gdy dziecko zaśnie. 

Ważne jest, by niemowlę poddawać nebulizacji w pozycji półsiedzącej, a jeśli umie już siedzieć – to w pozycji siedzącej. Do nebulizatora nie wlewaj więcej, niż jeden lek na raz.

W niektórych zestawach dołączany jest smoczek do nebulizacji. Nie stosuj go, dlatego że wówczas dziecko połyka lek, co może być niebezpieczne. Po wykonaniu nebulizacji koniecznie umyj dziecku twarz, zęby, usta i oczy. 

Warto po zakończonym zabiegu oklepać malucha. W tym celu kładziemy dziecko na kolanach tak, aby głowa była wyżej niż pupa, układamy dłoń w daszek i omijając kręgosłup i nerki, wykonujemy delikatne oklepywanie dziecka od dołu do góry plecków przez około 3 minuty. 

Po każdej nebulizacji dezynfekuj elementy takie jak maseczka, ustnik, czy też pojemnik na lek. Zapobiegnie to osadzaniu się bakterii i zakażeniom podczas przeprowadzanych nebulizacji. 

nebulizacja małych dzieci

Nebulizacja na kaszel mokry – czy jest skuteczna?

Kaszel mokry, i związana z nim często trudność w odkrztuszeniu wydzieliny to duży problem dla niemowlaka. Utrudnia oddychanie, pogarsza jakość snu, może powodować płaczliwość dziecka. Zastosowanie nebulizacji może znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia poprzez szybsze działanie leku. Może być też dużą formą oszczędności na innych lekach, takich jak syropy na kaszel. Nebulizator to jednorazowy wydatek rzędu ok. 200 złotych, potem wystarcza już dokupować specjalne kapsułki, gdzie w przypadku roztworu soli fizjologicznej jedna ampułka to koszt zaledwie 30 groszy. Nebulizacja to duża skuteczność, ale i znacząca oszczędność. 

Czy nebulizacja jest bezpieczna?

Nebulizacja jest w pełni bezpiecznym zabiegiem dla dziecka, jeśli tylko przeprowadzamy ją zgodnie z zaleceniami i nie wlewamy do nebulizatora środków, których do zabiegu stosować nie wolno, np. olejków eterycznych. Mogłoby to doprowadzić do uduszenia. (źródło: meduslugi.pl)

Na rynku istnieją różne rodzaje nebulizatorów, różniących się od siebie m.in. tym, jakie leki możemy za ich pomocą podawać. Jest to jeden z bardzo ważnych czynników.  Zwracamy uwagę również na głośność modelu – im cichszy, tym lepiej. Ważnym parametrem jest także wielkość cząsteczek, na jakie zostaje rozbity lek podczas zabiegu. 

Poszukujesz dobrej jakości nebulizatora? Koniecznie odwiedź stronę medycznego sklepu internetowego healthin.com, w którym znajdziesz wysokiej klasy nebulizatory w korzystnej cenie. W celu poszerzenia swojej wiedzy na temat nebulizacji zapraszamy również na nasz portal edukacyjny. 

Comments are closed.