Na czym polega borowanie zębów?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym nigdy nie należy do przyjemnych. Lęk przed bólem paraliżuje pacjenta. Jeszcze na długo przed wizytą, zanim usiądzie się na fotelu dentystycznym pocą się ręce, a czas oczekiwania w poczekalni przeciąga się w nieskończoność.

Mimo, że leczenie zębów nie jest przyjemne, należy się przemóc i przynajmniej raz na pół roku odwiedzić stomatologa. Ważne jest, żeby jeszcze zanim coś niepokojącego zacznie się dziać w jamie ustnej, szybko zareagować. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych zabiegów, a przynajmniej zminimalizować ból. Najmniej lubianym zabiegiem stomatologicznym jest borowanie zębów. Rzeczywiście jest w tym trochę prawdy. Już sam piskliwy dźwięk, wydobywający się z maszyny wywołuje gęsią skórkę u pacjenta, a co dopiero wiercenie w zębie. Świdrujące, wysokie tony budzą wyjątkowo nieprzyjemne odczucia. Jednak porównując nowoczesne zabiegu stomatologiczne wykonywane za pomocą zaawansowanych technologicznie maszyn i narzędzi jest nieporównywalnie mniej bolesne, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ówczesne maszyny nie były tak nowoczesne, a proces borowania był wyjątkowo bolesny. Najbardziej dawały się we znaki maszyny napędzane za pomocą nogi. Obroty takiej wiertarki dentystycznej były na tyle niskie, że leczenie zęba trwało w nieskończoność, a poza tym było bardzo dotkliwe.

Jakim sprzętem dysponuje podczas zabiegu stomatolog?

Dzisiejsze urządzenia stomatologiczne to nie tylko wiertarka, ale także ssak czy dmuchawa powietrzna, która nie tylko ma za zadanie chłodzić wiertło podczas oczyszczania zęba, ale także działa lekko znieczulająco.

Dentysta

Nie bez znaczenia są także obroty wiertła, te najnowocześniejsze maszyny działają z mocą 400 000 obrotów na minutę. Jest to ogromna przepaść pomiędzy starymi maszynami nożnymi, które pracowały z prędkością 2000 obrotów na minutę. Usuwanie próchnicy z zęba za pomocą nowoczesnych wiertarek stomatologicznych zajmuje naprawdę małą chwilę, a zabieg nie jest tak bolesny jak kiedyś. Taka zaawansowana technologicznie maszyna oprócz usuwania próchnicy służy także do usuwania kamienia nazębnego, a także do zabiegów protetycznych. Za pomocą zróżnicowanych kształtem i wielkością wierteł umieszczonych w specjalnej rękojeści, stomatolog opracowuje zęba. Musi dokładnie oczyścić wnętrze zęba, aby założyć odpowiednie wypełnienie. Podczas pracy może kilkakrotnie wymieniać wiertła, dopasowując ich kształt do zapotrzebowania. Jeśli obawiasz się bólu wejdź tutaj aby zarezerwować wizytę w centrum stomatologicznym właśnie dla takich osób jak ty.

Normy sanitarne dla wierteł

Wiertła dentystyczne należą do sprzętu medycznego wielkokrotnego stosowania. Dlatego po każdorazowym użyciu muszą być właściwie zdezynfekowane przed kolejnym użyciem. Sterylizacja narzędzi stomatologicznych jest bardzo istotnym zabiegiem. Pozwala zniszczyć ewentualne drobnoustroje obecne na narzędziach. Są dwie metody dezynfekcji. Pierwsza polega na umieszczeniu akcesoriów dentystycznych w odpowiednim środku sterylizującym. Druga, zautomatyzowana, polega na umieszczeniu sprzętu w specjalnej myjni dezynfekującej. Prawidłowo wysterylizowane narzędzia dają gwarancję, że kolejny zabieg będzie wykonany zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarnymi.

Comments are closed.