Niezbędne wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego

Do otwarcia własnego gabinetu rehabilitacyjnego konieczne jest jego odpowiednie wyposażenie. Wbrew pozorom nie wystarczy wybrać jedynie podstawowych sprzętów, które znajdują się w większości sal rehabilitacyjnych. Profesjonalne wyposażenie gabinetu pozwala na kompleksowe zajęcie się pacjentem i szybkie postawienie go z powrotem na nogi. Co w takim razie powinno znaleźć się w gabinecie do rehabilitacji?

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, oferujących profesjonalne wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych. Można w nich znaleźć sprzęt, który doskonale nada się do prywatnych gabinetów, jak i medycznych placówek publicznych. Oprócz nowych sprzętów, można również znaleźć używane elementy wyposażenia, które świetnie sprawdzą się zarówno początkującym rehabilitantom, jak i tym bardziej doświadczonym. Na jaki sprzęt rehabilitacyjny warto zwrócić uwagę?

Stół do rehabilitacji – najważniejszy element wyposażenia

Podstawowym założeniem rehabilitacji jest jak najszybsze przywrócenie osoby chorej do pełnej lub częściowej sprawności fizycznej. Za pomocą różnych ćwiczeń, a także masaży leczniczych rehabilitant poprawia zakres ruchu, wzmacniając tym samym mięśnie i stawy pacjenta. Warto jednak rehabilitację rozpocząć jak najszybciej – niezależnie od powodu utraty wystarczającej sprawności. Utrata sił, a także brak chęci demotywuje pacjentów do popełniania szybkich postępów. Dlatego też kompletując wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego, należy zwrócić szczególną uwagę na sprzęt, jaki się w nim znajdzie.

Stół do rehabilitacji czy masażu jest podstawowych, a jednocześnie niezbędnym elementem wyposażenia miejsca pracy każdego rehabilitanta. Sprzęt nie tylko ułatwia pracę rehabilitanta z pacjentem, ale również umożliwia mu przeprowadzenie takich ćwiczeń i masaży, które przynoszą szybką ulgę w bólu oraz gwarantują postępy w rehabilitacji.

Stoły do masażu

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu rehabilitacyjnego są stoły do masażu, które można zakupić np. w sklepie Medus.

Stół do rehabilitacji należy wybierać zgodnie z oczekiwaniami oraz przeznaczeniem. Jeśli planujemy na nim przeprowadzenie jedynie masaży leczniczych, warto zwrócić uwagę na dostosowany do tego sprzęt. Stoły do masażu są rozkładane, co umożliwia pacjentowi przyjęcie dogodnej pozycji, a rehabilitantowi – wykonanie swojej pracy bez zbędnych utrudnień.

Z racji tego, że stół do rehabilitacji może mieć różne funkcje, wybierać można spośród sprzętu, który umożliwia lekarzowi bezproblemowe sterowanie oraz regulację jego wysokości. Stół do masażu sprawdzi się w kinezyterapii, a także ćwiczeniach w kabinach Sling oraz UGUL. Specjaliści wykorzystują również ten sprzęt do mobilizacji, a także manipulacji pacjenta.

Rotory kończyn górnych oraz dolnych – gdzie się sprawdzą?

Rehabilitacja opiera się na systematycznej pracy pacjenta do pełnej sprawności fizycznej. W przypadku problemów z poruszaniem, doskonale sprawdzą się do tego rotatory kończyć górnych i dolnych. Ten sprzęt, podobnie jak stół do masażu, powinien znaleźć się w każdym gabinecie rehabilitacyjnym.

Rotatory umożliwiają pełne zaangażowanie się pracy mięśni całego ciała, a rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalisty przynosi szybkie efekty. Co istotne, z rotatorów można korzystać nie tylko w przypadku ograniczeń ruchowych, ale również w procesie powrotu do zdrowia po udarze i operacji serca. Profesjonalne rotatory dostępne w ofercie internetowych sklepów medycznych, pozwalają na jednoczesną pracę nad mobilnością kilku stawów jednocześnie – biodrowych, barkowych, kolanowych, skokowych czy nadgarstków.

Maty, drabinki gimnastyczne oraz inne akcesoria – czy są niezbędne?

Kompletując wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego nie może w nim zabraknąć specjalnych wysięgników, mat chroniących pacjenta przed upadkiem czy drabinek gimnastycznych, ułatwiających rozciąganie poszczególnych partii ciała. Oprócz tego warto zainwestować w różnego rodzaju piłki gimnastyczne oraz gumy. Przydatne mogą się również okazać takie akcesoria jak poduszki sensoryczne czy taśmy rehabilitacyjne.

W gabinecie do rehabilitacji powinien znaleźć się również parawan, który umożliwi pacjentowi swobodne przebranie się. Dodatkowo warto rozważyć zaopatrzenie się w specjalistyczny koziołek do siedzenia dla rehabilitanta oraz pojemną szafkę na dokumenty.

Sprzęt medyczny, a zwłaszcza wyposażenie do gabinetów rehabilitacyjnych jest niezwykle kosztowne. Warto podczas kompletacji poszczególnych elementów wyposażenia rozważyć zakup sprzętów używanych, które podobnie jak nowe doskonale spełniają swoją funkcję. Co zatem warto posiadać w swoim gabinecie? Z pewnością nie może w nim zabraknąć stołu do rehabilitacji, jak i niezbędnych akcesoriów, ułatwiających prowadzenie leczenia.

Comments are closed.