Nowoczesna terapia leczenia alkoholizmu. Esperal, co to?

Esperal to lek, który stosuje się w leczeniu alkoholizmu. Podaje się go w formie wszywanych pod skórę tabletek. Stopniowo uwalniają one czynną substancję, która po spożyciu alkoholu wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Dla wielu osób jest to jedyny skuteczny sposób na walkę z nałogiem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej nowoczesnej terapii leczenia alkoholizmu.

Co to jest Esperal?

Esperal, czyli disulfiram to substancja, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego zaburzony zostaje proces prawidłowego rozkładu alkoholu w wątrobie. Dochodzi do gromadzenia się w organizmie aldehydu octowego odpowiedzialnego za zatrucie alkoholowe. Objawy przypominają kaca, ale są zdecydowanie bardziej nasilone. Mogą prowadzić nawet do zawału serca czy udaru. To właśnie te dolegliwości oraz ryzyko, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu przez osobę z wszywką mają skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol.

Jak działa Esperal?

Po spożyciu alkoholu przez osobę z wszywką alkoholową po około 10 minutach pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej są to:

  • Zawroty i bóle głowy,
  • Nudności i wymioty,
  • Uczucie zmęczenia,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Kołatanie serca,
  • Obniżone ciśnienie krwi,
  • Zaczerwieniona twarz,
  • Skoki ciśnienia,
  • Uczucie lęku i niepokoju.

Objawy te mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się także drgawki oraz dojść do zatrzymania akcji serca.

Wady i zalety Esperalu

Główną zaletą Esperalu jest to, że może on skutecznie pomóc w walce z nałogiem. Jest to część terapii awersyjnej, która ma skutecznie zniechęcić pacjenta do sięgania po alkohol. Zapewnia długotrwałą abstynencję, która dla wielu osób jest pierwszym krokiem do trzeźwości. Zabieg jego wszycia jest bezbolesny i trwa najczęściej około 30 minut. Jest on zupełnie niewyczuwalny i nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Wadą tej metody jest przede wszystkim fakt, że Esperal w żaden sposób nie łagodzi objawów głodu alkoholowego. Pacjent musi więc radzić sobie z nim w inny sposób. Może także zdarzyć się, że po zakończeniu terapii osoba uzależniona pije jeszcze więcej niż wcześniej. U niektórych pacjentów natomiast reakcja po wypiciu alkoholu jest praktycznie znikoma. Ich organizm jest bowiem odporny na działanie Esperalu. Taka terapia w ich przypadku nie ma więc najmniejszego sensu.

Przeciwwskazania do wszycia Esperalu

Przed zabiegiem lekarz ocenia stan i kondycję pacjenta i wydaje decyzję odnośnie tego, czy może być u niego przeprowadzony. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają jego wykonanie. Esperalu nie można przede wszystkim zastosować u osób uczulonych na substancję czynną w nim zawartą. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność serca oraz choroba niedokrwienna. Zabieg ten nie może być wykonany również u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Szczególnie chodzi o osoby, które mają za sobą próby samobójcze lub leczą się na depresję.

Przeciwwskazaniem do wszycia Esperalu jest także stan upojenia alkoholowego. Pacjent kilka godzin przed zabiegiem nie może przyjmować alkoholu. Najlepiej jest przejść detoks, czyli kompleksowe odtruwanie organizmu. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz bada trzeźwość pacjenta. 

Jak przebiega zabieg wszycia Esperalu?

W przypadku zastosowania tej nowoczesnej metody leczenia alkoholizmu, jaką jest Esperal, Warszawa to jedno z miast w Polsce, w którym można się jej poddać. Lekarz przed wykonaniem zabiegu przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz badania, aby ocenić, czy jego wykonanie jest możliwe. 

Zabieg jest bezbolesny, gdyż stosuje się znieczulenie miejscowe. Lek podaje się podskórnie i umieszcza na łopatce lub pośladku. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie i wkłada w nie tabletki. Następnie zszywa ranę i zabezpiecza ją opatrunkiem. Po kilku dniach pacjent powinien zgłosić się na zdjęcie szwów.

alkohol

Esperal działa przez około 8 miesięcy. Dawka dobierana jest do wagi oraz stanu zdrowia pacjenta. Po zakończeniu terapii można wykonać zabieg po raz kolejny. Esperal nie jest w żaden sposób widoczny pod skórą. Nie przeszkadza także w normalnym życiu. Jest to więc nie tylko skuteczna, ale i dyskretna metoda walki z alkoholizmem.

Comments are closed.