Proteza kontra implant – które rozwiązanie zwycięży w Twoim przypadku?

W walce o piękny i zdrowy uśmiech decydujemy się na różne rozwiązania protetyczne. Niepełny zgryz zmusza nas to tego, aby wybrać się do stomatologa i jak najszybciej to zmienić – nierzadko bez względu na cenę. Co w takim razie będzie lepsze – implant czy proteza?

Braki w uzębieniu mogą mieć przykre konsekwencję, dlatego każdy lekarz stomatolog po usunięciu zęba będzie nalegał na to, aby niezwłocznie wstawić w to miejsce implant. I mimo tego, że problem jest bagatelizowany, nierzadko ten mały problem zaczyna przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Ból zmusza do tego, aby umówić się na wizytę do specjalisty.

Rekonstrukcja uzębienia – dlaczego jest potrzebna?

Sposobów na wypełnienie braków w uzębieniu jest kilka. Jednocześnie jest to ważna decyzja, którą musi podjąć każdy, kto pragnie zrekonstruować uzębienie. Do jednych z najpopularniejszych należy wstawienie tradycyjnej protezy wyjmowanej albo protezy montowanej na implantach. Różnic pomiędzy każdą z tych metod jest wiele – cena, sposób montowania, trwałość.

Podczas wyboru warto kierować się nie tylko aspektami estetycznymi czy ceną – zwłaszcza, że braki w uzębieniu mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian związanych ze zgryzem. Niekiedy to tylko kwestia przestawienia się zęba na miejsce sąsiednich, a czasami problemy z narządem żucia są na tyle poważne, że dochodzi do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Mięśnie twarzy tracą oparcie, przez co zmienia się nie tylko proporcja warg, ale także zaczynają się problemy ze strony układu pokarmowego. Stąd konieczność wyboru protezy albo implantu, dzięki czemu zapobiegniemy nieplanowanym zmianom.

implant

Implant zęba czy proteza – co lepsze?

Protezy to jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najczęściej wybieranych sposobów na rekonstrukcję braków w uzębieniu. Nie tylko są powszechnie dostępne, ale także charakteryzuje je stosunkowo niska cena. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że są ruchome i przez nieustanne wkładanie oraz wyciągnie – zużywają się. Jednocześnie prawidłowo wykonana proteza zębów niczym nie będzie różniła się naturalnych zębów, przez co jest niewidoczna.

Noszenie protezy zębowej zmusza jednak jego posiadacza do tego, aby po każdym posiłku czy przed pójściem spać – czyścić ją z resztek jedzenia oraz bakterii, które nagromadziły się przez cały dzień. Należy do tego dokupić specjalne preparaty do czyszczenia protez. W praktyce jest to uciążliwe, a długotrwałe noszenie protezy ma wpływ na pozostałe zęby. Proteza nie chroni przed zanikiem kości wyrostka zębodołowego – to może zrobić jedynie implant zęba.

Implant zęba to zupełnie inna forma wypełnienia braków w uzębieniu. Sam implant to tytanowa, niezwykle trwała, śruba, która jest montowana w kości zęba, dokładnie w tym samym miejscu co usunięty. W ten sposób pobudzana jest kość zębowa, która mimo upływu lat nie zanika, co nie ma negatywnego wpływu na szczękę oraz sposób mowy. Decydując się na wstawienie implanta zęba warto wiedzieć, że na jego podstawie można odbudować nie jeden, a nawet kilka koron, stanowiąc filar dla pozostałych.

gabinet stomatologiczny

Dla kogo poszczególne metody rekonstrukcji uzębienia?

Wybór odpowiedniej metody jest nierzadko indywidualną kwestią, ale warto posłuchać zaleceń stomatologa, który może polecić konkretny sposób uzupełnienia uzębienia. Protezy mimo swojej łatwej dostępności i stosunkowo niskiej ceny, powinny być jedynie tymczasowym rozwiązaniem ze względu na szkody, które mogą pojawić się podczas długotrwałego jej noszenia. Dlatego na takie rozwiązanie decydują się bardzo często osoby, które aktualnie nie mają środków na wstawienie implantu. Jest to także najszybszy sposób na uzupełnienie braku.

Implant to inwestycja, która z pewnością zwróci się w przeciągu kilkunastu miesięcy noszenia. Na to rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które dbają o swoje uzębienie i nie chcą, aby doszło do zmian w szczęce, spowodowanych zanikiem kości. Z powodu zalet związanych ze wstawieniem implantu, coraz więcej pacjentów zdaje sobie sprawę z korzyści – mimo pozornie wysokiej ceny. Nie muszą się przy tym przejmować dodatkowym czyszczeniem protezy.

Wybór pomiędzy protezą a implantem nie jest łatwy i w razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który podpowie jaka z tych metod będzie odpowiednia do naszego przypadku.

Comments are closed.