Rehabilitacja dzieci w województwie opolskim

Prawidłowy rozwój funkcji motorycznych dziecka to jedna z najważniejszych kwestii znajdujących się pod czujnym okiem lekarzy i rodziców przez pierwsze miesiące, a nawet lata życia malucha. Ze względu na fakt, że każda nieprawidłowość przeoczona w dzieciństwie może mieć ogromny wpływ na ewentualne kalectwo dziecka w przyszłości, korzystanie z pomocy specjalistów i rehabilitantów może okazać się jedną z najskuteczniejszych metod wspierania rozwoju własnej pociechy. Jak wygląda jednak rehabilitacja dzieci i jak wybrać odpowiedniego specjalistę do jej wykonania?

Metoda NDT Bobath w rehabilitacji dzieci

Metoda ta, choć powstała już w latach czterdziestych XX wieku, dopiero w ostatnich latach zaczęła zyskiwać większy rozgłos i uznanie wśród terapeutów, logopedów i specjalistów rozwoju dzieci. Łącząca w sobie elementy fizjoterapii, ergoterapii i logopedii NDT Bobath pozwala poprawić i wspierać całościowe funkcjonowanie ciała, zarówno w aspektach stricte fizycznych, jak i neurologicznych.

Dzięki wszechstronnemu podejściu twórców metody i późniejszym jej udoskonaleniom, NDT Bobath jest dziś powszechnie stosowana jako metoda rehabilitacyjna dla wcześniaków, niemowląt, a także starszych dzieci u których stwierdzono wszelkiego rodzaju schorzenia neurologiczne, genetyczne, ortopedyczne czy opóźnienia rozwoju zaburzające ich motorykę. Co istotne, metoda NTD Bobath zawiera, poza ćwiczeniami korygującymi, szereg ćwiczeń pielęgnacyjnych możliwych do prowadzenia w domu. Ćwiczenia te są przez specjalistów wręcz bezwzględnie zalecane rodzicom, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój swoich pociech.

Na czym polega rehabilitacja dzieci?

Metoda NDT Bobath jest uważana za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą technikę do stosowania w przypadku noworodków i małych dzieci ze względu na swoje specyficzne, bardzo obszerne podejście do zagadnień ich rozwoju ruchowego. Rehabilitacja dzieci nie może polegać bowiem na wyuczaniu nowych ruchów ot tak – założeniem NDT Bobath jest przede wszystkim hamowanie nieprawidłowych odruchów ciała, wpływanie na napięcie mięśni i kształtowanie ich w sposób umożliwiający wykonywanie ruchów w sposób jak najbardziej zbliżony do prawidłowego. Dzięki temu rehabilitacja jest bardziej rozłożona w czasie, ale też znacznie skuteczniejsza i mniej narażona na powrót do nieprawidłowych ruchów po zaprzestaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Podstawowym i najważniejszym zadaniem rehabilitacji dzieci jest dostarczanie im prawidłowych wzorów ruchowych i bodźców sensorycznych, które będą je utrwalały. Nowo wyuczone ruchy, choć z pozoru mogą wydawać się nieistotne, rehabilitacja dziecipowinny być wykorzystywane i utrwalane w codziennych czynnościach tak, by z czasem stały się normalnością. Tylko dzięki odpowiedniej profilaktyce metoda NDT Bobath będzie skuteczna, a jej efekty długotrwałe.

Rehabilitacja dzieci w województwie opolskim

Praca nad sprawnością ruchową i rozwojem neurologicznym dziecka jest oczywiście zależna od jego wieku, kondycji i stanu zaawansowania problemów, z jakimi ma poradzić sobie rehabilitant. Terapeuta, specjalnie przeszkolony do pracy z techniką NDT Bobath nie opiera się bowiem na jednym zestawie ćwiczeń, a raczej opracowuje je w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta. Tym samym możliwe jest wywołanie prawidłowego napięcia mięśniowego, które w efekcie pozwoli wykonać odpowiedni ruch. Wielokrotne powtarzanie prawidłowych ruchów podczas zabaw i codziennych czynności utrwala je, wyrabiając u dziecka nowe nawyki i gwarantując ich zapamiętanie.

Gdzie szukać specjalistów zajmujących się terapią NDT Bobath? Rehabilitacja dzieci w województwie opolskim oraz innych częściach Polski nie powinna sprawiać większego problemu – placówki takie jak Prywatny Gabinet Fizjoterapii i Neurologopedii LOREM w Strzelcach Opolskich coraz częściej skupiają się właśnie na rehabilitacji dziecięcej, gwarantując im opiekę, na którą zasługują.

Comments are closed.