Skutki uboczne tabletki dzień po Escapelle

Escapelle to nazwa jednego z najpopularniejszych środków antykoncepcji awaryjnej. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza wysokiej skuteczności, jednak warto wiedzieć o tym, że nawet najlepsze środki mogą mieć swoją ciemną stronę. Escapelle pomaga uniknąć niechcianej ciąży, warto jednak wiedzieć też, jakie mogą pojawić się skutki uboczne po jej zażyciu.

Kiedy zażywamy tabletkę Escapelle?

Zażywamy ją w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że możemy zajść w niechcianą ciążę w wyniku odbycia stosunku bez zabezpieczenia, jeśli padniemy ofiarą przestępstwa na tle seksualnym lub też zapomnimy o zażyciu trzech lub więcej tabletek antykoncepcyjnych z rzędu. Działanie Escapelle polega na zahamowaniu uwalniania komórki jajowej, a gdy już do tego uwolnienia dojdzie, lek nie dopuszcza do zapłodnienia. Środek może być skuteczny, gdy zażyjemy go w ciągu najpóźniej 72 godzin od stosunku, jednak jeśli okaże się, że już doszło do zapłodnienia, lek nie przerwie ciąży.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto czekać do trzech dni i przyjąć lek przed upływem 12 godzin, gdyż wówczas zadziała najskuteczniej.

Jeśli po zażyciu tabletki ponownie doszło do stosunku bez zabezpieczenia, lek nie będzie miał działania antykoncepcyjnego, a wówczas pacjentka może zajść w ciążę. Przypominamy też o tym, by nie stosować antykoncepcji awaryjnej jako stałej metody zabezpieczania się przed ciążą! Środki te zawierają wysokie dawki hormonów, co na dłuższą metę może prowadzić do poważnych zaburzeń.

Escapelle – najczęstsze skutki uboczne

Możliwe działania niepożądane dzielą się na ogół na te, które występują bardzo często, często i bardzo rzadko. Poniżej lista najczęstszych skutków ubocznych Escapelle z zastosowaniem tego podziału.

Bardzo częste działania niepożądane (częściej niż 1 na 10 pacjentek):

  • ból podbrzusza
  • uczucie zmęczenia
  • ból głowy
  • nudności
  • nieregularne krwawienia w środku cyklu

Częste działania niepożądane (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek):

  • biegunka
  • zawroty głowy
  • tkliwość piersi
  • miesiączka może pojawić się później lub wcześniej niż zwykle
  • wymioty

Bardzo rzadkie działania niepożądane (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentek):

  • obrzęk twarzy,
  • ból w okolicach miednicy,
  • bolesne miesiączki,
  • świąd,
  • pokrzywka,
  • wysypka.

Jak należy się zabezpieczać po przyjęciu tabletek Escapelle?

Zakładając, że pacjentka nie stosuje innych tabletek antykoncepcyjnych, konieczne jest stosowanie prezerwatywy lub kapturka naszyjkowego wraz ze środkami plemnikobójczymi, aż do pojawienia się miesiączki. Z kolei, jeśli pacjentka stosuje tabletki antykoncepcyjne, może po zażyciu pigułki awaryjnej powrócić do ich zażywania w dalszym ciągu, zgodnie z zaleceniami. Po upływie około trzech tygodni od zażycia leku należy udać się do lekarza celem sprawdzenia, czy lek rzeczywiście był skuteczny. Konsultacja jest szczególnie ważna, jeśli miesiączka opóźnia się o więcej niż 5 dni. Wówczas istnieje podejrzenie, że doszło do zajścia w ciążę.

Skutki uboczne escapelle

Czas karmienia piersią i wpływ na płodność

Jeśli doszło do zażycia tabletki Escapelle w czasie karmienia piersią, należy wstrzymać się przez co najmniej 8 godzin od karmienia maleństwa tak, aby zmniejszyć ilość substancji, jakie mogłyby przeniknąć do krwi noworodka.

Z kolei, jeśli chodzi o płodność, lek Escapelle może powodować tymczasowe problemy z płodnością, brak jednak informacji o tym, by wpływ leku był długoterminowy, dlatego też powrotu pełnej płodności można spodziewać się dosyć szybko. Dlatego też, jeśli zajście w ciążę nadal nie jest w planach, należy jak najszybciej powrócić do stosowanych dotychczas metod antykoncepcyjnych.

Nie stosuj antykoncepcji bez recepty!

Antykoncepcja, zwłaszcza w swojej awaryjnej formie, absolutnie nie może być zażywana bez kontroli lekarza. To zrozumiałe, że po stosunku bez zabezpieczenia, lub w sytuacji, gdy zabezpieczenie zawiodło, stres związany z nieplanowaną ciążą jest ogromny, lecz nie można działać po omacku, by sobie nie zaszkodzić. Dobranie środków na własną rękę, bez konsultacji, może mieć tragiczne skutki dla organizmu nawet na resztę życia.

Czasem szybki dostęp do lekarza może być trudny, ale warto wiedzieć też i o tym, że pigułkę awaryjną może przepisać nawet lekarz rodzinny. A jeśli naprawdę zależy Ci na czasie, możesz szybko skorzystać z e-konsultacji. Koniecznie zajrzyj na stronę zdalnaprzychodnia.pl i już w 15 minut zyskaj dostęp do e-recepty, którą możesz zrealizować na terenie całego kraju!

Comments are closed.