Uzależnienie od alkoholu – sposoby na leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą, która wpływa na wszystkie aspekty życia osoby uzależnionej. Uzależnienie odizolowuje osobę chora od swoich zainteresowań i najbliższych. Zmienia się styl życia osoby uzależnionej do tego stopnia, że w każdej chwili myśli o tej substancji Mimo, że alkoholizm jest często kojarzony jest z osobami z marginesu społecznego, to jednak statystyki wskazują, że z tą chorobą mogą spotkać się przedstawicielu każdego statusu materialnego, zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Podjęcie decyzji o leczeniu alkoholizmu jest kluczowym momentem życia alkoholika. Jednak droga do podjęcia tej decyzji często bywa długa. Istotą do zdecydowania się o leczeniu jest przede wszystkim uświadomienie i przyznanie się przed sobą, że ma się problem z alkoholem.

Na rynku jest wiele metod na leczenie alkoholizmu – zarówno te o charakterze typowo terapeutycznym jak i farmakologicznymi. Terapie alkoholowe pomagają osobie uzależnionej zrozumieć mechanizm uzależnienia a także radzić sobie w sytuacjach gdy narasta tzw. głód alkoholowy, który niekiedy bywa tak dokuczliwy, że potrafi przełamać nawet wyjątkowo silną wolę.

Dobrym sposobem na wzmocnienie swojej woli w porzuceniu nałogu alkoholowego jest wsparcie procesu leczenia o farmakologiczne środki leczenia. Do takich środków zalicza się esperal, który składa się z substancji czynnej jaka jest disulfiram. To właśnie disulfiram wpływa na skuteczność tego leku, albowiem wpływa on na zaburzenie metabolizmu alkoholu w ciele osoby uzależnionej. W skutek wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości a także sama obawa przed ich wystąpieniem prowadzi do powstania awersji do alkoholu co skutecznie wymusza abstynencje.

Esperal jest powszechnie stosowany w formie wszywki. Aplikowany jest podskórnie w okolicach pośladków. Decydując się na implantację tabletki z disulfiram warto wybierać sprawdzone placówki, które stosują oryginalny esperal – tylko wtedy ma się pewność, że substancja działa poprawnie i nie ma możliwości aby taką wszywkę “przepić”.

Więcej o sposobach leczenia alkoholizmu przeczytasz na nasz-gabinet.pl/lodz

Comments are closed.