W jaki sposób leczyć alkoholizm?

Alkoholizm obecnie uznany jest za chorobę, która dotyka niemałą część społeczeństwa. Niestety zdania na temat tego czy wymaga leczenia, a właściwie, jaki jest sens leczenia osób uzależnionych wciąż są podzielone.

Czy alkoholizm zawsze wymaga leczenia?

To temat, który budzi niemałe kontrowersje, a ma na to wpływ fakt, iż nasza wiedza na temat mechanizmów powstawania uzależnienia, ich leczenia, przyczyn, podłoża i innych czynników wpływających nań, jest wciąż zbyt małą. Do tego, nawet przy odpowiednim poziomie wykształcenia nie brakuje tych osób, które wciąż uznają, iż alkoholizm jest całkowicie świadomym wyborem osób, które zamiast korzystać z możliwości delektowania się, rozluźnienia, jakie daje nam alkohol, zaczynają przesadzać z jego stosowaniem. A jak jest naprawdę?

Kroki walki z alkoholizmem

Każde uzależnienie wymaga leczenia, zarówno na podłożu fizycznego odtruwania organizmu, jak i biorąc pod uwagę psychikę osoby uzależnionej. Niestety wbrew pozorom od alkoholu uzależnienia się nie tylko niejako mózg, ale cały organizm sam w sobie. To dlatego mówi się, iż jest to choroba o podłożu psychosomatycznym i również wymaga leczenia skojarzonego, skupiającego się na różnych aspektach. Społeczeństwo trudno przekonać do tego, że wpływ na uzależnienie od alkoholu ma nie tylko osoba sama w sobie, ale i środowisko w jakim przebywa, predyspozycje, stan psychiczny i emocjonalny, wsparcie innych. Kolokwialnie nazywana słabą bądź mocną, nasza psychika.

Czynników wpływających na uzależnienie jest cały szereg i tylko znajdując przyczynę, a właściwie przyczyny można podjąć leczenie. Takie, które będzie efektywnym, sensownym i przynoszącym pożądane efekty na długi czas. Na całe przyszłe życie.

Skutki dla alkoholika

Pod względem mechanizmu pojawiania się i rozwoju uzależnienia, to od alkoholu nie różni się znacząco od każdego innego. Niesie ze sobą jedynie inne skutki dla osoby uzależnionej oraz tych, którzy ją otaczają, a w dalszych konsekwencjach także dla całego społeczeństwa. Największa jednak różnica polega na tym, że alkoholizm, jako uzależnienie jest najczęściej spotykanym, trudnym do wyleczenia, długotrwałym procesem. Do tego jednym z najmniej akceptowanych i rozumianych przez społeczeństwo. Ludzi, którzy w dużej mierze wciąż uważają, że to świadomy wybór i domena osób mieszkających w ubogim środowisku, nie mających pieniędzy, perspektyw na przyszłe życie.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu można rozpocząć od esperalu – taką usługę oferuje NGM Kielce.

Skuteczne leczenie polega przede wszystkim na określeniu przyczyn bądź przyczyny. Nadto osoba, która nadużywa alkoholu musi sama wykazać chęć i wolę do walki ze swoim uzależnieniem. Musi również przyznać się przed sobą i innymi, że ma problem, który wymaga specjalistycznej pomocy. Leczenie bazuje zatem w pierwszej kolejności na uświadomieniu, że dany pacjent jest uzależniony od alkoholu i sam sobie z tym zjawiskiem nie poradzi. Ponadto leczenie obejmuje nie tylko pacjenta, ale i jego najbliższych, którzy w krótkim czasie stają się współuzależnionymi. Profesjonalna pomoc psychologów, psychiatrów, terapeutów zajęciowych oraz terapeutów uzależnień jest nie tylko formą wybranej pomocy, ale koniecznością, bez której wyzdrowienie nie jest możliwe.

Comments are closed.