Terapia ciepłem to zbiór różnego rodzaju zabiegów, które polegają na działaniu wysoką lub niską temperaturą na organizm człowieka.
Mogą one mieć zastosowanie ogólne lub miejscowe. Tego typu terapia ma bardzo pozytywny wpływ na organizm, pomaga w leczeniu różnych dolegliwości bólowych i chorób, a także w regeneracji tkanek, jednocześnie działając odstresowująco.
Leczenie chorób stawów
Stawy to bardzo ważny element naszego ciała, który umożliwia nam poruszanie się. Przez to są one także bardzo narażone na różnego rodzaju urazy i choroby. Jeśli takie się pojawią, to często skutecznie uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, poprzez przewlekłe dolegliwości bólowe, sztywność i niestabilność stawów oraz inne tego typu objawy.
Choroby stawów mogą mieć podłoże reumatologiczne, ortopedyczne, geriatryczne lub też pourazowe. Jednak bez względu na przyczynę ich pojawienie się niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia lub też zabiegów rehabilitacyjnych. W tym celu bardzo często wykorzystuje się terapię ciepłem, która pozwala w znacznym stopniu przyspieszyć regenerację uszkodzonych i objętych choroba tkanek, a także zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości bólowe.
Takie zabiegi zmniejszają również napięcie mięśniowe, zwiększają ruchomość stawów, powodują lepsze ukrwienie i wzrost elastyczności tkanek i torebek stawowych. Oprócz tego terapia ciepłem wpływa także na polepszenie samopoczucia chorego poprzez uwalnianie beta endorfin, oraz obniżenie poziomu stresu.
Leczenie przerostu prostaty
Powiększona prostata to problem bardzo wielu mężczyzn powyżej 45 roku życia. Jej wzrost przebiega zazwyczaj bardzo łagodnie i stopniowo, przez co dopiero po kilku latach widoczne są skutki tej zmiany. Wraz ze wzrostem prostaty zaczyna ona uciskać na cewkę moczową, czego konsekwencją są problemy z oddawaniem moczu. Wraz z postępem tego procesu zaczyna on coraz bardziej utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Przyczyną przerostu prostaty może być namnażanie się komórek zmienionych nowotworowo, lub też rozrostem prawidłowych komórek co jest znacznie częstszą przyczyną tego typu dolegliwości. Każdy mężczyzna po 45 roku życia powinien pójść na wizytę diagnostyczną do urologa. Jeśli pojawią się objawy, które mogą świadczyć o przeroście prostaty, to wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. W takim przypadku niezbędne jest szczegółowe badanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
W tym celu bardzo dobre efekty również daje terapia ciepłem. Różnego rodzaju zabiegi, które działają w oparciu o generowanie ciepła i przesyłanie go do komórek znajdujących się w miejscu dolegliwości, w znacznym stopniu mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację komórek i zatrzymać lub cofnąć postępujące zmiany.
Warto pamiętać, że przerost prostaty to choroba, która dość mocno utrudnia normalne funkcjonowanie choremu, a jej leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i niełatwe. Z tego względu warto regularnie się badać, aby odpowiednio wcześnie wykryć zmiany i szybko im zaradzić.
Jakie zabiegi wykonywane są w ramach terapii ciepłem?
Terapia ciepłem może być wykorzystywana podczas rehabilitacji czy to osób zmagających się z różnymi chorobami, czy też w ramach regeneracji dla sportowców. W takich celach stosuje się najczęściej sauny parowe i inne tego typu urządzenia oraz metody. Termoterapia znakomicie spisuje się również w dermatologii i kosmetyce.
Kabiny cieplno-parowe pozwalają prawidłowo i głęboko oczyścić skórę, wspomóc jej regenerację poprzez zwiększenie dopływu tlenu oraz odżywienie tkanek, a także usunąć toksyny, zrogowaciałe komórki naskórka i odblokować zatkane pory.
Zabiegiem, który jest dość popularny i daje znakomite efekty, jest także stosowanie sauny ozonowej. Jest to urządzenie, które za pomocą pary wodnej generuje ciepło i dostarcza je do organizmu osoby korzystającej z zabiegu. Jednocześnie uwalniany jest również ozon, który dzięki swoim właściwościom, bardzo pozytywnie wpływa na organizm człowieka.
Stosowanie ozonu to jedna z najskuteczniejszych metod natleniania tkanek, poprawienia metabolizmu komórek, a także usuwania toksyn. Ponadto wspomaga ona proces leczenia ran, odleżyn, owrzodzeń infekcji grzybiczych, wirusowych, bakteryjnych i wielu innych.
Oprócz tego w terapii ciepłem wykonuje się również miejscowe zabiegi ciepłolecznicze, których celem jest skuteczne działanie w jednym określonym obszarze ciała. Tego typu metody stosuje się najczęściej w leczeniu np. miejscowych dolegliwości bólowych lub urazu jednego konkretnego stawu, mięśnia itp.