Wiarygodne testy na koronawirusa – czym kierować sięprzy wyborze?

20Przeprowadzanie testów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest ważne. Niezależnie od tego, czy posiadamy pierwsze objawy zarażenia koronawirusem, potrzebujemy pozytywnego wyniku testu do wjazdu na terytorium innego kraju, czy jedynie pragniemy się upewnić, że jesteśmy zdrowi – warto go wykonać. 

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów testów na obecność koronawirusa. Część z nich można kupić w aptece, a nawet w supermarkecie. Trudno jednak mówić o prawdziwości i maksymalnej pewności, co do wskazanego wyniku takiego badania. Dlatego zaleca się, aby na badanie w kierunku SARS-CoV-2 udać się do laboratorium medycznego, aby tam dopełnić wszystkie procedury i otrzymać wynik w wersji papierowej. 

Jeśli zatem pragniemy zrobić test na koronawirusa to gdzie należy się udać? Jaki test na COVID-19 warto wykonać i czym się one od siebie różnią? 

Rodzaje testów na koronawirusa 

Koronawirusa wykrywa się za pomocą testów diagnostycznych, a z racji tego, że u wielu badanych wirus nie daje żadnych objawów – konieczne jest ich przeprowadzenia. Istnieją dwa podstawowe typy testów na SARS-CoV-2, różniące się między sobą metodą wykonania, a także mechanizmem. 

Typy testów przeprowadzane w laboratorium medycznym są niezwykle czułe, a jednocześnie dają niemal stu procentową pewność. Wyróżniamy zatem: 

  • testy RT-PCR, 
  • testy antygenowe. 

Istnieją również testy serologiczne, jednak one same w sobie nie wykrywają obecności zakażenia COVID, a jedynie przeciwciała, jakie wyprodukował organizm po przebytej chorobie. Na jego podstawie możliwe jest jedynie sprawdzenie, czy osoba badana niedawno przechodziła zakażenie. Tego typu testami można również sprawdzić ilość przeciwciał w organizmie osób po szczepieniu. 

Jakie testy na koronawirusa dają są najbardziej wiarygodne? 

Możliwość wykonania dwóch podstawowych rodzajów testów sprawiła, że wiele osób zastanawia się, jakie badanie jest wiarygodne. Okazuje się jednak, że oba typy testów, zarówno antygenowy, jak i PCR, dają wiarygodny wynik, który zobowiązuje do pozostania lub nie na kwarantannie. Różnią się one od siebie jedynie metodą wykonania. Należy pamiętać, że każde badanie, również to na COVID-19 jest badaniem wiarygodnym, o ile zostanie przeprowadzone w profesjonalnym laboratorium medycznym, nie zaś w domowym zaciszu. 

Antygenowy test na koronawirusa – co należy o nim wiedzieć?

Test antygenowy na obecność koronawirusa przeprowadzany jest poprzez pobranie wymazu z nosogardzieli, a następnie umieszczenie próbki w specjalnie przeznaczonym do tego roztworze ekstrakcyjnym. Następnie po określonym czasie przenosi się ten roztwór na kasetkę, gdzie po kilku minutach pojawia się wynik. Jednak tutaj zaznaczyć, że testy antygenowe nie są tak czułe jak testy PCR. Dlatego też jeśli mamy wątpliwości, co do uzyskanego wyniku (zwłaszcza jeśli test wykonywaliśmy samodzielnie), warto go powtórzyć w specjalistycznym laboratorium. 

Test antygenowy wykonany przez przeszkolony do tego personel medyczny jest jednak zobowiązujący. Poprawnie pobrany wymaz z nosogardzieli jest niezwykle istotne, gdyż to na nim znajduje się materiał SARS-CoV-2. 

Test PCR na Covid – jak się go wykonuje?

Test RT-PCR jest testem o charakterze genetycznym. Oznacza to, że na pobranej próbce do badań znajduje się materiał genetyczny SARS-CoV-2. Z tego też powodu wiele osób uważa, że badanie PCR jest o wiele dokładniejsze i daje wiarygodniejszy wynik niż testy antygenowe. To właśnie ten typ badania należy przeprowadzić, jeśli pragniemy wyjechać za granicę do kraju, który wymaga odpowiedniego dokumentu o braku zakażenia

W odróżnieniu do testu antygenowego, test PCR jest wykonywane jedynie w specjalistycznym laboratorium. Wynika to z tego, że próbka powinna zostać przebadana przy pomocy aparatury pod kątem występowania charakterystycznego dla wirusa materiału genetycznego. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 24 godzin. 

test covid

Test PCR można wykonać prywatnie w laboratorium lub otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. 

Gdzie można wykonać wiarygodny test na koronawirusa we Wrocławiu? 

Decydując się na wykonanie wiarygodnego testu na koronawirusa we Wrocławiu, najbezpieczniej jest znaleźć specjalistyczną placówkę medyczną, która takie usługi oferuje. We Wrocławiu można znaleźć badanie na COVID-19 za pomocą wyszukiwarki medycznej  Medical Progress

Comments are closed.