Plazma jest substancją chętnie wykorzystywaną w nowoczesnych zabiegach wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Popularność plazmy w dużej mierze wynika z bezpieczeństwa jej stosowania.
Czym jest plazma?
Choć powszechnie rozpoznaje się trzy stany skupienia w postaci ciekłego, gazowego oraz stałego, to naukowcy rozróżniają również czwarty – plazmę. Plazma swoją formą przypomina gaz, jednak w rzeczywistości ma postać zjonizowanej materii, wewnątrz której dochodzi do wyładowań elektrycznych. Na ich skutek powstają trzy typy cząsteczek:
- cząsteczki naładowane w sposób ujemny
- cząsteczki naładowane w sposób dodatni
- cząsteczki o ładunku neutralnym
Wpływ plazmy na skórę
Organizm ludzki zbudowany jest z komórek, które posiadają własny potencjał elektryczny odpowiadający za ich prawidłowe funkcjonowanie. Na skutek przebytych chorób oraz procesów starzenia dochodzi do zaburzenia naturalnych mechanizmów zachodzących w komórkach organizmu i w efekcie osłabienie ich potencjału elektrycznego. Powoduje to utratę odporności i zwiększoną podatność na niszczenie.
W celu pobudzenia procesów regeneracyjnych wykorzystywana jest plazma, która odbudowuje potencjał elektryczny komórek i odparowuje naskórek, widocznie polepszając kondycję skóry. Zabiegi z wykorzystaniem plazmy sprawiają, że skóra zostaje wzmocniona, poprawie ulega również jej napięcie, co gwarantuje piękny i zdrowy wygląd.
Plazma w medycynie estetycznej
Współczesna medycyna estetyczna chętnie sięga po specjalistyczne urządzenia stosujące plazmę w celu przeprowadzenia zabiegów polegających na sublimacji naskórka i obkurczaniu skóry. Właściwości plazmy wykorzystywane są w procedurach odmładzających niewymagających stosowania igieł, strzykawek i skalpeli chirurgicznych, co zapobiega naruszeniu ciągłości tkanek.
Większość zabiegów z użyciem plazmy przeprowadzanych jest w sposób bezdotykowy, substancja aktywna aplikowana jest przy tym na skórę punktowo, nie naruszając zdrowych komórek i głębszych warstw skóry. Daje to możliwość szybkiego wykonania zabiegu oraz znaczącego skrócenia czasu potrzebnego na rekonwalescencję.
Zabiegi wykonywane przy użyciu plazmy
W medycynie estetycznej powszechnie stosowane są urządzenia wykorzystujące działanie plazmy. Przy ich pomocy można wykonać liczne zbiegi z zakresu medycyny estetycznej. Są to przede wszystkim:
- reshaping
- resur-lift
- zabiegi anty-aging
- zabieg poprawy napięcia skóry w miejscu wykonanej liposukcji
- zabieg redukcji wiotkiej skóry na różnych obszarach ciała
- usuwanie włókniaków, brodawek, blizn i plam na skórze
Z wykorzystaniem plazmy można ponadto przeprowadzić korektę opadających powiek oraz usunąć rozstępy. Zabiegi plazmowe są niezwykle wszechstronne, co wpływa na ich wciąż rosnącą popularność.
Jaki typ plazmy jest najlepszy?
W gabinetach medycyny estetycznej używane są urządzenia wykorzystujące różne rodzaje plazmy różniące się od siebie pod względem posiadanych właściwości. W zależności od typu zmienia się napięcie, natężenie, częstotliwość i spektrum działania plazmy.
Od wyboru właściwego rodzaju substancji aktywnej do danej procedury zależy zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Współcześnie najczęściej wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej jest plazma helowa. Wśród jej zalet można wymienić:
- łatwość kontroli w trakcie zabiegu
- regulację głębokości penetracji
- niewielkie uszkadzanie tkanek w czasie zabiegu
- krótki okres gojenia po zabiegu
Drugim najczęściej wykorzystywanym typem plazmy jest plazma azotowa. Jej główną zaletą jest umożliwienie przeprowadzenia zabiegu w niskiej temperaturze wynoszącej tylko 40°C. Pozwala to zapobiegać powstawaniu termicznych oparzeń, w znacznym stopniu ogranicza też destrukcję tkanek.
Innym typem plazmy, który wykorzystywany jest w niektórych gabinetach medycyny estetycznej, jest plazma argonowa. Sprawdza się ona przede wszystkim w następstwie usunięcia guzów lub wycięcia fragmentów skóry w trakcie procedur polegających na koagulacji tkanek. Działanie plazmy argonowej zostało jednak do tej pory zbadane w znacznie mniejszym stopniu od pozostałych dwóch typów – helowej i azotowej. Z tego względu przy jej stosowaniu zalecane jest zachowanie wzmożonej ostrożności.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem plazmy?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykorzystujące plazmę są w pełni bezpieczne. Mimo to, jak większość procedur medycznych, posiadają listę przeciwwskazań do ich wykonania. Znajdują się na niej następujące schorzenia:
- epilepsja
- stany zapalne skóry w miejscu wykonywanego zabiegu
- choroba nowotworowa
Ze względów bezpieczeństwa przed zabiegami z wykorzystaniem plazmy powinny się powstrzymać kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz osoby posiadające rozrusznik serca.