Od dłuższego czasu coraz głośniej się mówi o tym, jak ważna jest profilaktyka oraz regularne badania kontrolne. Dotyczy to wielu różnych dziedzin medycyny, jednak nie należy obawiać się, że będzie to bardzo czasochłonne.
Badania kontrolne często należy wykonywać raz na rok lub półtora i trwają one kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Nie trzeba też od razu badać wszystkiego. Wystarczy kontrolować niektóre kwestie, na które obecnie społeczeństwo jest bardziej narażone i skupić się na podstawowych badaniach, które pokażą, jeśli w organizmie coś będzie działo się nie tak, jak powinno.
Dlaczego warto badać się regularnie i jak wyrobić sobie nawyk profilaktycznego sprawdzania swojego stanu zdrowia? Sprawdź!
Lepiej zapobiegać niż leczyć
To powiedzenie zna chyba każdy z nas. Wypowiadane jest bardzo często nie tylko w kontekście zdrowia, ale w przypadku wielu innych sytuacji czy to o podłożu prywatnym, czy zawodowym. Nie należy jednak zapominać, że pierwotnie odnosi się ono przede wszystkim do dobrej kondycji zdrowotnej organizmu i do profilaktyki w tym zakresie. Jest ona niezwykle istotna i ma ogromny wpływ na to, jak trudny będzie proces ewentualnego leczenia w przypadku odkrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Regularne wykonywanie badań pomoże nam szybciej powrócić do zdrowia.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pomaga ustrzec się przed wieloma problemami zdrowotnymi. Zarówno tymi, które nie są zbyt złożone, ale mogą mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie oraz energię do życia, jak i tymi bardzo skomplikowanymi i wymagającymi natychmiastowego leczenia z wykorzystaniem nowoczesnych zabiegów oraz innowacyjnych metod.
W większości przypadków czas odgrywa naprawdę istotną rolę, dlatego im szybciej dowiesz się o swojej chorobie, tym dla Ciebie lepiej. Zaawansowane zmiany trudniej jest leczyć i często wymagają inwazyjnych metod w postaci usuwania fragmentów tkanek i narządów wewnętrznych, a także wykorzystywania silnych leków, które mogą powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych.
Nie należy się bać i uciekać przed świadomością swojego stanu zdrowia. Dotyczy to zarówno kondycji narządów wewnętrznych, jak i zdrowia psychicznego oraz fizycznego, czyli dotyczącego kondycji stawów i kości. Pamiętaj, że odwiedzanie lekarza tylko wtedy, gdy coś naprawdę złego się dzieje, zawsze będzie skutkowało otrzymaniem negatywnych informacji o twoi stanie zdrowia, a czekanie do ostatniej chwili może doprowadzić do naprawdę dużej tragedii.
Dlatego, zamiast odkładać kolejny raz wizytę u fizjoterapeuty z powodu nawracającego bólu w karku lub bagatelizować fakt, że ostatnie podstawowe badania krwi robiłeś kilka lat temu, to koniecznie już teraz umów się na wizytę. Pamiętaj, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i o swoją dobrą kondycję oraz samopoczucie warto zacząć dbać kompleksowo.
Sprawdź, w jakiej jesteś kondycji
Współczesne społeczeństwo charakteryzuje się znacznie wyższą średnią długością życia, jednakże niestety wyższy jest też współczynnik na wiele skomplikowanych i trudnych do wyleczenia chorób, które mocno wyniszczają organizm ludzki i sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest o wiele mniej komfortowe i znacznie bardziej bolesne.
Coraz częściej ciężkie choroby, takie jak nowotwory, przewlekłe zaburzenia hormonalne choroby kości i stawów, problemy z wątrobą i układem pokarmowym, a także sercem i ciśnieniem krwi, dotykają osób młodych, w okolicach 30 roku życia. Jak podkreśla na swoim blogu Grzegorz Tokarczyk – fizjoterapeuta, często obecność tych schorzeń jest spowodowana brakiem profilaktyki oraz reakcji na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju problemu.
Tempo życia współczesnego społeczeństwa znacznie wzrosło, podobnie jak liczba zajęć, które ludzie biorą na swoje barki. Konieczność ciągłego nadążania za nowościami oraz dopasowywania się do zmian technologicznych oraz społecznych sprawiają, że coraz trudniej jest znaleźć czas na najważniejsze kwestie takie, jak chociażby profilaktyczne wykonywanie badań kontrolnych.
Regularne wizyty u lekarza rodzinnego po skierowanie na wykonanie podstawowych testów medycznych nie zajmują dużo czasu, a mogą ostatecznie uratować Ci życie. Dlatego nie zwlekaj. Już teraz sprawdź, co jest powodem Twojego przewlekłego zmęczenia i sprawdź, w jakiej jesteś kondycji. Zbadaj gęstość kości, sprawdź swoją kondycję oraz zrób podstawowe badania krwi, aby upewnić się, że nic złego nie dzieje się z Twoim organizmem.