Zalety cytologii na podłożu płynnym

Wysoka zachorowalność na raka szyjki macicy to ogromny problem dla wielu kobiet na całym świecie.

W większości państw na świecie profilaktyka nowotworowa raka szyjki macicy jest na niezwykle wysokim poziomie. Badanie cytologiczne, będące najskuteczniejszym sposobem wykrycia nowotworu, jest obecnie możliwe do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym.

Obecnie Polki mają możliwość przeprowadzenia badania szyjki macicy raz na dwa lata za pomocą standardowej cytologii, wykonywanej w gabinecie ginekologicznym. Coraz bardziej popularne staje się cytologia LBC, nieco droższa niż standardowa cytologia.

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym jest najczęściej przeprowadzana w prywatnych gabinetach specjalistycznych. Ze względu na wysoką czułość i dokładność jest jednak najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Cytologia na podłożu płynnym – czym się charakteryzuje?

Badanie cytologiczne to jedne z najważniejszych badań diagnostycznych, które powinno znaleźć się w kalendarzu każdej kobiety. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co zwiększa szansę na wyleczenie raka szyjki macicy. Co najważniejsze – badanie jest zupełnie bezbolesne i nierzadko wykonywane przez ginekologa podczas standardowej wizyty kontrolnej.

Cytologia na podłożu płynnym charakteryzuje się o wiele większą skutecznością, a także dokładniejszym wynikiem badania niż standardowa cytologia. Nowa metoda pobierania próbki do badania pozwala na wykrycie zmian w śluzówce szyjki macicy, które przy cytologii konwencjonalnej mogłyby zostać niezauważone.

W trakcie badania cytologicznego LBC, a dokładniej Liquid Based Cytology lekarz ginekolog bądź położona pobierany materiał umieszczają w pojemniku z przygotowanym wcześniej płynem.

W ten sposób zmniejsza się ryzyko uszkodzenia pobranej próbki, a także następuje całkowite wyeliminowanie czerwonych i białych krwinek oraz wszelkiego rodzaju bakterii czy pozostałości śluzu. Brak czynników utrudniających przeprowadzenie diagnostyki sprawia, że o wiele łatwiej jest dostrzec pod mikroskopem zmiany nowotworowe.

W przypadku cytologii przeprowadzanej na podłożu płynnym, ciekawe jest to, że badanie może prowadzić dla pacjentek ginekolog  z Pobiedzisk, ale również dzięki specjalnemu zestawowi możliwe jest samodzielne pobranie próbki i wysłanie jej do laboratorium.

Cytologia LBC a cytologia konwencjonalna

Różnice pomiędzy cytologią tradycyjną, czyli konwencjonalną, a cytologią na podłożu płynnym są całkiem spore. Najważniejsza z nich opiera się na metodzie pobrania próbki nabłonka z szyjki macicy.

W tradycyjnym badaniu cytologicznym, które powinno być przeprowadzane raz na dwa, trzy lata, pobrana przez lekarza próbka jest umieszczana na szkiełku bądź w sterylnym pojemniku i w takiej postaci odsyłana jest do laboratorium. W cytologii na podłożu płynnym próbkę umieszcza się w pojemniku z przygotowanym wcześniej wodnym preparatem.

W cytologii konwencjonalnej istnieje również większa szansa na uszkodzenie bądź zanieczyszczenie pobranej próbki.

Do zalet cytologii na podłożu płynnym należy uznać przede wszystkim możliwość uzyskania większej ilości i lepszej jakości komórek, które następnie zostaną zbadane pod mikroskopem. W praktyce wysoka jakość pobranej próbki oznacza wiarygodniejszy wynik badania.

Badanie cytologiczne LBC, w porównaniu do tradycyjnego badania, daje również możliwość przeprowadzania innych badań na podstawie jednego wymazu – na przykład DNA HPV.

badania

Kiedy warto zrobić cytologię?

Profilaktyka raka szyjki macicy jest skierowana przede wszystkim do kobiet w wieku 25 do 60 roku życia. Zalecane jest, aby przeprowadzać badanie cytologiczne minimum raz na 3 lata, a w wyjątkowych przypadkach i nietypowych objawach – częściej. Rak szyjki macicy jednak nie daje objawów aż do momentu jego zaawansowanego stanu, dlatego tak istotne jest częste przeprowadzanie badań diagnostycznych.

Zaleca się zatem, aby badanie cytologiczne przeprowadzać częściej niż raz na trzy lata. Pierwszą cytologię warto jednak zrobić przed ukończeniem 21. roku życia. Polskie Towarzystwo Patologiczne zaleca przeprowadzanie badania cytologicznego raz do roku, aby pacjentka miała pewność, że wszelkie zmiany zostaną jak najszybciej wykryte. Dodatkowo na badanie warto zgłosić się w miejsce, w którym wykorzystywana jest szczoteczka cytologiczna, nie zaś patyczek.

Cytologia płynna pomimo tego, że jest nieco droższa od cytologii konwencjonalnej, gwarantuje lepszą jakość preparatu, a co się z tym wiąże – bardziej miarodajne wyniki. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że szybkie wykrycie zmian nowotworowych w szyjce macicy daje niemal 100 procentową gwarancję na pełne wyleczenie.

Comments are closed.