Zalety stołów do terapii Bobath i Vojty

Stoły do terapii wg Bobath i Vojty są bardzo szczególnym wariantem tradycyjnych stołów rehabilitacyjnych, oferującym idealne warunki do pracy z dziećmi oraz pacjentami dorosłymi cierpiącymi z powodu ograniczonych możliwości ruchowych.

Obydwie formy terapii skupiają się na poprawie napięcia mięśniowego i wypracowaniu naturalnych, prawidłowych odruchów całego ciała. W szczególności stosuje się je u dzieci i noworodków ze stwierdzonym opóźnionym rozwojem motorycznym, mózgowym porażeniem dziecięcym oraz innymi chorobami wpływającymi na obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe. Czym wyróżniają się dedykowane stoły do terapii Bobath i Vojty i na jakie cechy warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model?

Najważniejsze zalety stołów do terapii dzieci

Podstawową cechą wyróżniającą stoły do terapii Bobath i Vojty na tle standardowych modeli stołów rehabilitacyjnych jest specjalnie poszerzone leże, które nie ogranicza terapeuty ani dziecka podczas wykonywania zaleconych ćwiczeń. Pośród dostępnych modeli (zwykle od 80 do 120 cm szerokości stołu), najczęściej wybieranym modelem przez fizjoterapeutów są modele większe, 110-120 cm szerokości gwarantującej wygodę i bezpieczeństwo pacjenta podczas pracy z dzieckiem.

Ze względu na potrzebę osiągnięcia jak najwyższej stabilności stołu i braku zapotrzebowania ruchome części leża (np. podnoszony zagłówek), w przypadku stołów do terapii Bobath najczęściej wybierane są stoły jednoczęściowe, z regulowaną elektrycznie lub hydraulicznie wysokością leża, o maksymalnym obciążeniu minimum 150 kilogramów – choć najczęstszymi pacjentami terapii Bobath lub Vojty są dzieci, specyfika terapii wymaga odpowiedniego nacisku.

Stół o wyższym obciążeniu maksymalnym będzie bardziej stabilny, wytrzymały i przystosowany do pracy z wieloma różnymi technikami rehabilitacji, nie tylko terapią Bobath.

Ważną cechą i zaletą stołów rehabilitacyjnych do terapii dzieci będzie także tapicerka. Sprawdzeni producenci korzystają wyłącznie z atestowanych materiałów, weryfikowanych pod kątem bezpieczeństwa dla dzieci i niemowląt, w tym także w kierunku obecności jakichkolwiek substancji i barwników mogących stwarzać zagrożenie dla najmłodszych pacjentów. Tapicerka stosowana w stołach do terapii Bobath powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami związanymi z intensywną eksploatacją i ścieraniem oraz regularną dezynfekcją.

Na co zwracać uwagę wybierając stół rehabilitacyjny?

Stabilność, wytrzymałość na obciążenia, szerokość stołu i jakość tapicerki to cztery cechy podstawowe, które odegrają kluczową rolę w zagwarantowaniu wygodnego i odpowiedniego miejsca do prowadzenia terapii Bobath i Vojty zarówno z perspektywy fizjoterapeuty, jak i pacjenta. Nawiązując do opisanych wyżej, najważniejszych zalet stołów rehabilitacyjnych musimy zwrócić uwagę, by modele wybierane do pracy z najbardziej wymagającymi pacjentami spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości.

Dla przykładu, producent stołów rehabilitacyjnych EcoPostural stawia wyłącznie na grubszą tapicerkę o niższej gęstości, zapewniającą komfort podczas ćwiczeń, ale też posiadającą wszelkie niezbędne atesty gwarantujące brak szkodliwych dla dziecka substancji użytych podczas jej produkcji.

Tapicerka stołów do terapii Bobath i Vojty powinna wykazywać wysoką odporność przed bakteriami, m.in. gronkowca MRSA, dlatego też w przypadku wyrobów medycznych ogranicza się liczbę widocznych szwów i załamań tapicerki do minimum, eliminując w ten sposób ryzyko tworzenia przestrzeni sprzyjających rozwojowi bakterii i utrudniających zachowanie najwyższego poziomu higieny. Warto zadbać też, aby tapicerka była odpowiedniej grubości (min. 5 cm) dla zwiększenia komfortu pacjenta podczas ćwiczeń.

Wyposażenie dodatkowe dla stołów do terapii Bobath i Vojty

Stoły rehabilitacyjne mogą oczywiście zostać wyposażone w różnego rodzaju funkcje dodatkowe, pozwalające na korzystanie ze sprzętu także poza terapią Bobath i Vojty oraz ułatwiające prowadzenie terapii optymalnie dopasowanej do potrzeb pacjenta i fizjoterapeuty.

Do wyboru specjalistów wyposażających swoje gabinety pozostają m.in. stoły z możliwością zastosowania podnoszonych kółek jezdnych. Rozwiązanie takie nie obniża stabilności samego stołu (który stojąc bezpośrednio na kołach, nawet tych z blokadą, mógłby znosić mniejsze obciążenie maksymalne), a jednocześnie pozwala przemieszczać stół w obrębie gabinetu w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Jeśli najważniejszą zaletą i cechą stołu do terapii Bobath i Vojty ma być bezpieczeństwo i komfort pacjenta i fizjoterapeuty, przy wyborze wyposażenia do gabinetu warto zadbać zarówno o kwestie kluczowe (tapicerkę, wytrzymałość i szerokość stołu), jak i detale w postaci montażu uchwytu na ręczniki papierowe. Współpraca z małym pacjentem wymagającym takiej formy terapii jest długotrwała – warto, by przebiegała w jak najbardziej dogodnych warunkach.

Zasady dobierania sprzętu do terapii dzieci opisujemy również na portalu blog.ambitny.com.pl.

Comments are closed.