Problemy psychiczne u młodych osób – dlaczego warto działać jak najszybciej?

Problemy psychiczne to poważny problem dzisiejszych czasów. Mają je również bardzo młode osoby, co często jest bagatelizowane przez dorosłych. Taka postawa może mieć naprawdę bardzo poważne konsekwencje, dlatego problemów tych nie można lekceważyć w żadnym przypadku. Z młodymi osobami jest jednak tak, że próby pomocy są nieraz odbierane jako atak, dlatego zobaczmy, jak najlepiej i skutecznie im pomóc.

Co wywołuje problemy psychiczne?

Doczekaliśmy się naprawdę trudnych czasów i odczuwają to chyba wszyscy. Wśród młodzieży widać to szczególnie, ponieważ sytuacje, które dzieją się na świecie, bezpośrednio zagrażają przyszłości młodych osób, wywierając na nich silną presję oraz rodząc w nich strach i niepewność, a co za tym idzie różne schorzenia psychiczne.

Bardzo silnym czynnikiem wpływającym na różne schorzenia psychiczne u młodych jest wpływ rówieśników. Większość z osób, u których stwierdza się problemy psychiczne, jest lub była poniżana i wyśmiewana w szkole, lub Internecie. Nic tak bowiem nie wpływa na kreowanie młodego człowieka, jak opinia na jego temat, zwłaszcza ta negatywna, która zawsze ma destrukcyjne skutki.

Innym powodem popadania młodych osób w problemy psychiczne jest życie w dysfunkcyjnym środowisku rodzinnym. Jeśli rodzice lub inni bliscy znęcają się nad dzieckiem, ciągle korzystają z używek lub nawet wykorzystują dziecko do różnych celów, nie pozwalając mu się prawidłowo rozwijać, wówczas przechodzi ono naprawdę dużą traumę mogącą wywołać niekontrolowaną psychozę.

Dlaczego wsparcie jest tak ważne?

Młode osoby czują się nieraz bardzo samotne. Okres dojrzewania to czas, w którym czują się one niezrozumiane, a jeśli do tego dochodzą różne problemy psychiczne, wówczas może się to skończyć naprawdę tragicznie. Wsparcie to działanie, którego młodzi potrzebują w tym czasie najbardziej, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy. Z biegiem czasu niewątpliwie je docenią, zwłaszcza jeśli zauważą jakie skutki mógłby wywołać zupełny brak pomocy.

Do czego może dojść, jeśli zbagatelizuje się problem?

Młodzi są naprawdę bardzo emocjonalni; nieraz wyolbrzymiają sytuację, przez co dorośli nie biorą ich na poważnie. Czasem jest to jednak błąd, gdyż jeśli zostaną sami ze swoimi problemami oraz z tym, co je wywołuje, wówczas w dorosłym życiu będą się męczyć z najróżniejszymi problemami, począwszy od braku pewności siebie, przez uzależnienia aż po depresję i myśli samobójcze.

Kwestia uzależnienia jest tutaj warta podkreślenia, bowiem sięganie po używki jest w ostatnim czasie jedną z najczęstszych odskoczni od problemów wśród młodych osób. Łącząc wszystkie zaburzenia psychiczne z alkoholem, narkotykami czy lekami młoda osoba traci nas sobą panowanie, a co za tym idzie kontakt z rzeczywistością, co nieraz przekreśla jej przyszłość już w młodości.

Jak można pomóc?

Wsparcie można okazywać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim kluczowa jest spokojna rozmowa, brak oceniania i chęć wysłuchania młodej osoby. Rodzice, bliscy, a nawet nauczyciele, którzy zauważą niepokojące zachowania, powinni wykazywać empatyczną chęć działania i zrozumienie. Wtedy też dużo łatwiej będzie rozmawiać z młodymi i może nawet nakłonić ich do skorzystania z pomocy specjalistów.

Terapia jest w takich wypadkach naprawdę niezawodna, jednak mało która młoda osoba jest w stanie się do niej przekonać. Zadaniem bliskich jest więc skutecznie wytłumaczyć jej, że terapia to nie wstyd i jak bardzo taka rozmowa z psychologiem czy terapeutą może pomóc z problemami, z którymi się ona zmaga.

uzależnieie

Warto działać szybko

Dlaczego? Proces myślowy młodych osób z problemami psychicznymi przypomina kalejdoskop. Czasem nie można za nimi nadążyć, dlatego też ciężko jest przewidzieć, jak duże skutki może mieć brak działania. Wszelkich podejrzeń nie można po prostu przeczekać i warto z młodym rozmawiać, nawet profilaktycznie, by mieć pewność, że wszystko z nim w porządku.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, w przypadku problemów psychicznych u młodych osób kluczowe jest szybkie działanie bliskich. Jeśli do tego w grę wchodzą nałogi, to zgodnie z myślą terapii uzależnień we Wrocławiu, kluczem do sukcesu jest szczera rozmowa, pomocy psychologów i ogólne wsparcie.

Comments are closed.