Profilaktyka niemowlaka – zadbaj o jego stawy!

Po narodzinach dziecka częste wizyty u specjalistów stają się dla rodziców codziennością. W okresie rozwoju noworodka sprawdza się, czy praktycznie każdy aspekt jego ciała funkcjonuje prawidłowo. Jednym z najczęstszych badań jest sprawdzenie stawów biodrowych dziecka. Wykonuje się je profilaktycznie, ale jednak przez wielu lekarzy jest ono określane jako konieczność, dlatego też zobaczmy, co warto wiedzieć o takim badaniu i jaki wpływ ma ono na rozwój dziecka.

W jakim celu bada się stawy dziecka?

W pierwszych miesiącach życia stawy i kości dziecka są bardzo plastyczne i podatne na róże deformacje. Jeśli jest ono np. nieodpowiednio kładzione lub pieluszki nie są właściwie założone, to istnieje ryzyko, że w największej fazie wzrostu stawy nie rozwiną się prawidłowo, powodując wadę postawy. Takie badanie ma więc na celu sprawdzić, czy w stawie biodrowym, czyli jednym z ważniejszych miejsc ciała wszystko jest w porządku, ale to nie wszystko.

Co pozwala wykryć badanie?

Stawy biodrowe mogą być również obarczone wieloma genetycznymi problemami. Jeśli więc w rodzinie dziecka występują choroby stawów, to takie badanie pozwala wykryć, czy także maluch posiada lub w przyszłości odczuje problemy w okolicach bioder. Jedną z najczęściej występujących chorób jest dysplazja stawów biodrowych. Może ona być wrodzona, ale też nabyta i polega na niedorozwoju panewki stawowej lub zbytnim rozciągnięciu torebki stawowej. Na pierwszy rzut oka ciężko ją wykryć, ponieważ objawia się dopiero później, powodując problemy z ruchomością stawu i braku możliwości jego rozwoju, dlatego jej wykrycie przez badanie jest bardzo znaczące.

Innym częstym powodem wykonywania badania bioderek jest zauważenie pewnych nieprawidłowości w ich budowie. Rodzice powinni więc zwracać uwagę na to czy:

  • Główka kości udowej przemieszcza się poza panewkę stawu biodrowego (objaw Barlowa)
  • Bioderko przeskakuje z kości udowej (objaw Ortolaniego)
  • Nóżki malucha układają się nienaturalnie lub są niesymetryczne
  • Dziecko stawia opór podczas poruszania nóżkami
  • Fałdki między pośladkami a udami są niesymetryczne

I jeśli u malucha występuje którekolwiek z powyższych objawów, wizyta u specjalisty i badanie na pewno sprawdzi wszystkie nieprawidłowości, którym będzie można zaradzić.

Na czym polega badanie stawu biodrowego u niemowląt?

Warto tutaj zaznaczyć, że jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, ponieważ najczęściej polega na wykonaniu USG. Specjalista wykonuje badanie, gdy dziecko jest w pozycji leżącej na plecach lub boku i za pomocą ultrasonografu wyświetla na monitorze obraz bioderek oraz zaznacza potencjalne nieprawidłowości. USG bioderek w Gdańsku można wykonać za darmo u lekarza rodzinnego lub też prywatnie u ortopedy.

Jeśli USG nie wykaże nic konkretnego, lekarz może również sprawdzić stan bioderek, wykonując delikatne ruchy nóżkami, które albo potwierdzą, albo zanegują prawidłowy stan bioder.

Jaka technika jest stosowana?

Stan bioderek określa się w specjalnej skali Grafa. Ma ona kilka stopni i w zależności od obserwacji podczas badania lekarz może określić biodra jako:

  • Prawidłowo rozwinięte (typ I)
  • Fizjologicznie niedojrzałe – ich stan poprawia się samoistnie (typ II)
  • Narażone dysplazją (typ IIb)
  • Niestabilne (typ IIc)
  • Podwichnięte (typ III)
  • Zwichnięte (typ IV)

Na podstawie tej skali specjalista zaleca specjalne techniki rehabilitacyjne (najczęściej są to pojedyncze ćwiczenia z nóżkami) lub określa plan dalszego leczenia z wykorzystaniem farmakologii bądź specjalnych protez.

Dlaczego warto wykonać takie badanie?

Jest ono profilaktyczne, dlatego nie każdy rodzic musi się na nie decydować, ale warto podkreślić, że pełni ono  dużą rolę w rozwoju dziecka. Przede wszystkim z badania można się dowiedzieć, czy dziecko prawidłowo rośnie i czy w przyszłości nie będzie narażone na żadne dysfunkcje, czy wady postawy. Jeśli wykaże ono jakieś nieprawidłowości, to właśnie w tych pierwszych miesiącach życia można nad nimi pracować i uniknąć późniejszych problemów.

niemowle

Podsumowanie

Widać więc, że badanie stawów biodrowych u niemowlaka jest jedną z kluczowych czynności medycznych, o jaką powinni zadbać rodzice. Prawidłowy rozwój kości i stawów jest w tym czasie najbardziej istotny, gdyż to właśnie wtedy kreuje się cała późniejsza postawa dziecka i jego umiejętności chodzenia. Nie warto więc go pomijać i lekceważyć, gdyż może to mieć negatywne skutki w późniejszym życiu malucha.

Comments are closed.